MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

Motocykl na polskich numerach w UK - rejestracja

 

Postów: 6

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

tom78london

Post #1 Ocena: 0

2011-05-17 15:50:03 (13 lat temu)

tom78london

Posty: 60

Mężczyzna

Z nami od: 04-11-2010

Skąd: Watford

Czołem!

Tydzień temu sprowadziłem z Polski swój motocykl. Przyszedł więc czas na zmierzenie się z procesem rejestracji. Spędziłem ostatnie dwa dni szperając po różnych forach i usiłując zrozumieć, jak należy to właściwie przeprowadzić. Oczywiście, ile osób, tyle opinii - od takich, co ryzykują, aż ich ktoś nie zatrzyma (i chwalących się jeżdżeniem "od lat";), po takich, którzy mimo wysokich kosztów, zdecydowali się na załatwienie sprawy zgodnie z literą prawa.

Ponieważ należę do tej drugiej grupy, trochę mi zajęło oddzielenie ziarna od plew, przebrnięcie przez morze komentarzy nie na temat, albo tych bezużytecznych, jak "poszukaj w Googlach".

Powoli rysuje mi się jakiś obraz sytuacji (prawdę mówiąc, gdybym zrobił takie rozeznanie wcześniej, prawdopodobnie jednak sprzedałbym motocykl w Polsce i kupił tutaj, już zarejestrowany, ale nie o tym temat). Nie wszystko jednak jest dla mnie jeszcze w pełni jasne, część aspektów wciąż mi umyka ze względu na kompletny brak doświadczenia w tych sprawach w UK (to będzie mój pierwszy rejestrowany tu pojazd).

Dlatego chciałbym uprzejmie prosić osoby, które mają już doświadczenie w tej sprawie o rozjaśnienie obrazu, porady, zwrócenie uwagi na to, co mi umyka itd.

Zacznę od przedstawienia status quo: motocykl Yamaha Virago 750, na polskich blachach, rocznik 1993, przyjechał do UK dwa weekendy temu, jestem jego właścicielem od 2008 roku.

Spróbowałem sobie uporządkować informacje znalezione w różnych miejscach i wynika z nich, że muszę teraz zrobić następujące rzeczy:

1. Aplikować do DVLA o tzw. Import Pack (Application to register an imported vehicle for use in Great Britain)
2. Zarejestrować motocykl w DVLA po wypełnieniu formularza
3. Opłacić ubezpieczenie
4. Dokonać przeglądu i opłacić MOT
5. Opłacić podatek drogowy
6. Dopiero wtedy wyjechać na ulicę

Dla wyjaśnienia punkt pierwszy brzmi tak, a nie inaczej, jako że jestem właścicielem motocykla dłużej, niż 6 miesięcy przed jego przyjazdem tutaj - a to znaczy, że mam status tzw. private importer.

Proszę o sprawdzenie, czy kolejność punktów, które podałem, jest właściwa.

No właśnie - problem polega na tym, że od punktu 3 zaczynam się gubić. Z różnych komentarzy wynika bowiem, że DVLA nie zechce zarejestrować nieubezpieczonego pojazdu. Tyle tylko, że podobno nie da się ubezpieczyć pojazdu, który jest niezarejestrowany?

Jak to jest? Słyszałem / czytałem, że są firmy ubezpieczeniowe, które ubezpieczają na podstawie nr VIN pojazdu, choć oczywiście są droższe. Miał ktoś takie doświadczenia? Także samochodowe, nie tylko motocyklowe, bo zakładam, że procedura jest podobna. Jak sobie z tym poradziliście?

Będę bardzo zobowiązany za KONKRETNE podpowiedzi od osób, które przebrnęły już przez ten proces. Za wszystkie komentarze typu "jeździj, dopiero po drugim zatrzymaniu mogą ci zabrać pojazd" itd. również dziękuję. Tak, wiem, że półroczny okres przejściowy dotyczy turystów, a nie rezydentów - naczytałem się o tym sporo i wiem, czego chcę, a czego nie. A chcę załatwić to należycie :)

Osoby, które coś tam słyszały od kolegi też bardzo proszę o powstrzymanie się - o ile to możliwe :)

Przepraszam, że tak na to naciskam - ale jestem po dwóch dniach brnięcia przez morze spamu i nic nie wnoszących do tematu postów.

Bardzo liczę na rzeczowość i konkret.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

[ Ostatnio edytowany przez: tom78london 17-05-2011 15:52 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona WWW

Sebek1980

Post #2 Ocena: 0

2011-05-17 16:10:41 (13 lat temu)

Sebek1980

Posty: 49

Mężczyzna

Z nami od: 28-06-2010

Skąd: Anglia

Witam,
nie mialem z tym wczesniej do czynienia, ale na stronie direct.gov.uk http://www.direct.gov.uk/en/Motoring/BuyingAndSellingAVehicle/ImportingAndExportingAVehicle/DG_4022583
wszystko jest calkiem jasno wyjasnione.
Mam nadzieje ze przyda Ci sie ten link.

Pozdrawiam

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

antek77

Post #3 Ocena: 0

2011-07-22 00:00:58 (13 lat temu)

antek77

Posty: 690

Mężczyzna

Z nami od: 11-01-2007

Ano właśnie,jest okazja kupić w PL sprawdzony i pewny motocykl od kumpla i chciałbym nim tu przyjechać i zarejestrować.
Teraz pytanie jak wygląda sprawa z rejestracją takiego sprzęta który nie jest na mnie,tylko posiada Polskie papiery i umowę kupna-sprzedaży ?
Link klikałem ale niezbyt to coś mi mówi,kompletny brak doświadczenia,pierwszy pojazd w UK.
Czy ktoś potrafi wyjaśnić ze swego doświadczenia proces rejestracji takiego moto :-)

[ Ostatnio edytowany przez: antek77 22-07-2011 00:02 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Post #4 Ocena: 0

2011-07-22 02:18:27 (13 lat temu)

Uczestnik nie jest zarejestrowany

Anonim

Usunięte

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

krakn

Post #5 Ocena: 0

2011-07-22 05:50:08 (13 lat temu)

krakn

Posty: 40201

Mężczyzna

Z nami od: 25-06-2007

Skąd: Caterham

kierownice to przód na tył :))
a na poważnie,
-licznik w milach, ale to zazwyczaj jest.
-lampa do wymiany żeby nie świeciła "pod prąd"
i to wszytko.

Hm, w sumie to ludzie wywożą stąd motocykle do polski a nie odwrotnie :)
Pomijam ukochane niepowtarzalne sprzęty bo tak to tu motocykle są tańsze, i mniej przykombinowane.
Liczy się czas który żyjemy dla kogoś, reszta to czas śmieć.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

E-mailStrona WWWNumer AIM

antek77

Post #6 Ocena: 0

2011-07-22 17:31:53 (13 lat temu)

antek77

Posty: 690

Mężczyzna

Z nami od: 11-01-2007

Kierownicę zmienię jak zjadę z promu :-]
Licznik w milach jest,lampę się kupi,nawet jest nówka na eBayu :-P
Kwestie sensowności przywożenia tutaj motocykla zostawmy w spokoju.
Chodzi mi o to całą biurokrację,jakie dodatkowe papiery z PL będą potrzebne oprócz umowy Kupna-Sprzedaży do rejestracji tutaj i jak to wygląda w praktyce ?

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

stfun84

Post #7 Ocena: 0

2017-04-26 22:54:21 (7 lat temu)

stfun84

Posty: 124

Mężczyzna

Z nami od: 01-01-1970

Skąd: Londyn

Ja rowniez szukam informacji na ten temat. Czy OP podpowie jak udalo mu sie z rejestracja motocykla z Polski? Bede wdzieczny za odpowiedz. Pozdrawiam
"..wśród zgiełku i pośpiechu spokojnie idź, pamiętaj jaki pokój może w ciszy być.."

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

 

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,