07/12/2015 20:37:00

19 kolejka Ekstraklasy

19 kolejka EkstraklasyZa nami 19 kolejka Ekstraklasy, w której Legia Warszawa zmniejszyła dystans do Piasta Gliwice, kolejny raz wygrał Lech Poznań, a w krakowskiej knajpie sponiewierano reprezentanta Polski - Bartosza Kapustkę.
Kibice Wisły Kraków byliby zadowoleni, gdyby udało się dotrzymać bezbramkowy remis do końca spotkania z Legią. Goście przeważali w meczu pod Wawelem, a snajper Nikolić dopiero w końcówce dał znać o swojej skuteczności. Drugą bramkę dołożył w ostatniej minucie Prijović po kontrze będącej efektem desperackich ale pozbawionych koncepcji prób doprowadzenia do remisu. Legia odrobiła kolejne dwa punkty, a za niespełna tydzień czeka ją spotkanie "o sześć punktów" z liderem - Piastem Gliwice.

Sprawiedliwym podziałem punktów zakończyło się spotkanie na szczycie między Piastem Gliwice a Cracovią. Pierwsza połowa należała do gości, którzy mieli okazje do zdobycia dwóch bramek i ustawienia przebiegu gry. Zdobyli jedną, a w ostatniej minucie po zamieszaniu podbramkowym Piast wyrównał dzięki bramce samobójczej obrońcy - Rymaniaka. W drugiej połowie drużyny szybko wymieniły ciosy i raczej pilnowały remisu do szczęśliwego końca. Cios otrzymał także nie grający w tym meczu - oficjalnie z powodu kontuzji i przemęczenia - reprezentant Polski Bartosz Kapustka. Zawodnik Cracovii, który nie powala posturą, został uderzony w twarz w knajpie, i to znanej z bycia terytorium piłkarzy i kibiców Pasów. Cóż, skoro w Krakowie swój bije swego, to może czas pomyśleć o przeprowadzce do Warszawy...
Dużo emocji, wiele sytuacji bramkowych i pięć bramek obejrzeli kibice w Białymstoku. Jagiellonia nieoczekiwanie przegrała jednak z Górnikiem Zabrze. Dla gości to drugie z rzędu zwycięstwo, co oznacza, że na dole tabeli tej jesieni jeszcze wszystko jest możliwe.
Podbeskidzie podzieliło się z Ruchem Chorzów punktami i bramkami zdobytymi z rzutów karnych. Gdyby Mariusz Stępiński wykazał się lepszą skutecznością w sytuacji sam na sam z bramkarzem, komplet punktów pojechałby jednak do Chorzowa.
W Lubinie Zagłębie pewnie pokonało osłabioną czerwoną kartką Termalicę. Obrońca gości, Bartłomiej Babiarz, jeszcze w pierwszej połowie, w ciągu dwóch minut dostał dwie żółte kartki (w konsekwencji czerwoną), czym wydatnie przyczynił się do końcowego rezultatu.
Mistrz Polski znowu wygrał mecz. Tym razem na wyjeździe z Koroną Kielce. Zwycięstwo nie przyszło łatwo, gospodarze zwłaszcza w pierwszej połowie dorównywali Lechowi w ilości okazji bramkowych (strzał w poprzeczkę). W drugiej mistrzom było już nieco łatwiej i tylko własnej nieskuteczności zawdzięczają skromny rozmiar zwycięstwa.
W meczu Lechii Gdańsk ze Śląskiem Wrocław dobre momenty mieli kadrowicze Sebastian Mila i Jakub Wawrzyniak. Lechia zwyciężyła, ale w końcówce musiała pilnie bronić jednobramkowej przewagi. Flavio Paixao zdobył nawet w ostatniej minucie bramkę, jednak nie została uznana przez sędziego.
Pierwsze 35 minut gry przesądziło o porażce Górnika Łęczna na własnym stadionie z Pogonią Szczecin. Goście zdobyli bramkę już w  trzeciej minucie, a potem dwa trafienia dołożył Adam Frączczak. Im bliżej końca meczu, tym bardziej rósł napór gospodarzy. Dzięki temu widowisko z przewidywalnego, stało się nieprzewidywalnie emocjonujące. Na wyrównanie stanu na 3:3 Górnikom z Łęcznej nie starczyło już czasu.

a
Na zdjęciu Bartosz Kapustka pauzujący w meczu Cracovii z Piastem Gliwice. Na boisku i poza nim często silniejszy bije słabszego i to nie dziwi. Ale żeby swój bił swego i to na swoim terenie, to już zrozumieć trudno (foto: archiwum Paweł Śrutwa).