22/07/2003 09:34:26

Rekordy świata na MŚ w Barcelonie

Dwoje Australijczyków i Japończyk ustanowili rekordy świata na pływackich MŚ w Barcelonie.
Matthew Welsh wygrał finałowy wyścig na 50 m stylem motylkowym z czasem 23,43 s. O 0,01 s pobił wynik swego rodaka Geoffa Huegilla z ostatnich MŚ w Fukuoce. W tym wyścigu Huegill był dopiero czwarty. Srebrny medal zdobył Amerykanin Ian Crocker 23,62 s, a brąz Rosjanin Jewgienij Korotyczkin 23,73.

W drugim półfinale na 100 m stylem klasycznym Leisel Jones uzyskała wynik 1:06,37 s. Poprzedni rekord przetrwał aż cztery lata: w 1999 roku zawodniczka z RPA Penelope Heyns uzyskała czas 1:06,52 s.

Kosuke Kitajima przepłynął finałowe 100 m stylem klasycznym w 59,78 s. Poprzedni rekord należał do Rosjanina Romana Słudonowa 59,94 s; nie zdołał się jednak zakwalifikować do rosyjskiej drużyny. Srebrny medal zdobył Amerykanin Brendan Hansen 1:00,21, a brązowy Brytyjczyk James Gibson 1:00,37.

Japończyk był jedynym pływakiem, który uzyskał na tych MŚ na tym dystansie czas poniżej jednej minuty. (BBC)