MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

Plan przeprowadzki do Anglii, czy prawidłowy?

następna strona » | ostatnia »

Strona 1 z 2 - [ przejdź do strony: 1 | 2 ] - Skocz do strony

Postów: 15

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

Danitez

Post #1 Ocena: 0

2017-05-01 20:23:03 (7 lat temu)

Danitez

Posty: 73

Mężczyzna

Z nami od: 06-11-2013

Skąd: brak

Cześć,

Dostałem pracę w Anglii i po przeczytaniu wielu tematów mam następujący plan przyjazdu do UK.
Proszę mi napisać czy jest to prawidłowa kolejność, czy może o czymś zapomniałem lub czy może coś jest niepotrzebne?

W Polsce:
1. Wymeldować się z PL
2. Załatwić kartę EKUZ

W Anglii (przylatuję na 10 dni wcześniej przed rozpoczęciem pracy):
1. Przyjechać do hostelu na tydzień i wynajęcie w tym czasie pokoju
2. Przeprowadzić się do pokoju
3. Umowienie sie w Job Centre w sprawie NIN i pokazać umowę zatrudnienia
4. Umowienie sie w banku w sprawie otwarcia konta, pokazać umowę zatrudnienia i umowę wynajęcia pokoju,
który bank najlepiej wybrać?
5. W między czasie zarejestrować się do GP
Czy wystarczy mi 10 dni na załatwienie tych podstawowych spraw, przed rozpoczęciem pracy?

Czy jako "proof of address" do otwarcia konta w banku wystarczy adres pokoju? bo pewnie hostel odpada.

Aby uniknąć podwójnego opodatkowania muszę wypełnić jakieś dodatkowe dokumenty? np. P86 i P85(s) ?
Czy muszę zgłosić mój przyjazd do Anglii w HM Revenue & Customs?

Rozumiem, że nie muszę rejestrować się w Home Office, czy jednak z jakiegoś powodu warto?

Czy warto od razu zamienić PL prawko na UK?

Po 6 miesiącach będę starał się o uzyskanie statusu rezydenta podatkowego w Zjednoczonym Królestwie.

Dodać/usunąć/zmienić coś z listy?
Dziękuję za odpowiedzi! :)

Pozdrawiam,
Danitez,

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Post #2 Ocena: 0

2017-05-01 20:42:56 (7 lat temu)

Uczestnik nie jest zarejestrowany

Anonim

Usunięte

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Danitez

Post #3 Ocena: 0

2017-05-01 20:49:51 (7 lat temu)

Danitez

Posty: 73

Mężczyzna

Z nami od: 06-11-2013

Skąd: brak

really :) ale pewnie wciąż za mało :)
po prostu chciałem się upewnić czy nic się nie zmieniło i czy dobrze myślę...

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

ie2ox4-2b

Post #4 Ocena: 0

2017-05-01 21:24:04 (7 lat temu)

ie2ox4-2b

Posty: 909

Mężczyzna

Konto zablokowane

Z nami od: 22-08-2016

Skąd: Oxford

Do pracy nie musisz mieć nic z tego co napisałeś. Możesz przyjechać i z walizką zameldować się w pracy. Tylko gdzie walizkę zostawić? Z tym może być problem. Resztę załatwisz podczas pracy. Wychodząc z pracy, nawet do lekarza bierzesz wolne niepłatne. Tu płacą za pracę, nie za to że musisz coś gdzieś... tylko dobra wola przełożonego.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

AgentOrange

Post #5 Ocena: 0

2017-05-01 21:52:11 (7 lat temu)

AgentOrange

Posty: 2362

Mężczyzna

Z nami od: 17-05-2015

Skąd: Twickenham

Ostatnio banki wymgają rachunków z adresem aby założyć konto (albo innego dowodu adresu). Ponoć istnieją banki które zakładają konto na dowód, znajdziesz jakie w archiwum.
U mnie do GP nie da się zapisać bez rachunku council tax albo od listu osoby widniejącej na takim rachunku. PJ możesz po pół roku wymienić.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

karjo1

Post #6 Ocena: 0

2017-05-01 22:11:06 (7 lat temu)

karjo1

Posty: 20615

Mężczyzna

Z nami od: 01-06-2008

Na spokojnie przeczytaj dzial Jade do UK i podobne watki, odpowiedzi na Twoje pytania padly juz wielokrotnie.
PS. Mielisz juz te same kwestie od 3 lat ;).

[ Ostatnio edytowany przez: karjo1 01-05-2017 22:13 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

FireWire

Post #7 Ocena: 0

2017-05-01 23:58:27 (7 lat temu)

FireWire

Posty: 346

Mężczyzna

Z nami od: 13-05-2016

Skąd: Inverness

Cześć,
- Cześć ;)

W Polsce:
1. Wymeldować się z PL
- niektórzy tak robią, niektórzy zgłaszają w spółdzielniach, że opuszczają adres, inni wskazują nowe miejsce pobytu w urzędzie skarbowym, ale nie mając nowego adresu też im go nie podasz, jak jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy jako bezrobotny można im to zgłosić, że opuszczasz PL

2. Załatwić kartę EKUZ
- ta karta obejmuje przypadki-wypadki turystczne, nie jest ubezpieczeniem jeżeli podejmiesz pracę

W Anglii (przylatuję na 10 dni wcześniej przed rozpoczęciem pracy):

1. Przyjechać do hostelu na tydzień i wynajęcie w tym czasie pokoju
- już teraz możesz poszukać i wstępnie się umówić np poprzez FB i grupy np Polacy w Londynie, jeżeli chcesz mieszkać z Polakami, lub szukać przez inne portale, ale żadnych przelewów w ciemno.

2. Przeprowadzić się do pokoju
- wedle życzenia, pokój, studioflat, cały dom itp, warto zapytać ile osób mieszka, będzie mieszkało w danym miejscu, gdzie pracują, w jakich godzinach (wiem wiem, 100% inwigilacji), ile jest łazienek, kuchenek, jak daleko jest przystanek. Niby drobiazgi, ale okaże się, że masz mieszkać w domku gdzie jest 12 osób i jeden prysznic, to z rana lub wieczora robi się słabo, podobnie z gotowaniem, sprzątaniem itp.

3. Umowienie sie w Job Centre w sprawie NIN i pokazać umowę zatrudnienia
- w zeszłym roku byłem z koleżanką umowy nie chcieli, ale warto mieć kwity ze sobą. Warto mieć numer telefonu UK - jak potrzebujesz zapraszam na PW. Nie wiew w jakie okolice się wybierasz i gdzie Cię wyślą na spotkanie po NIN, oczekiwanie na zaproszenie w celu zrobienia NIN chwilę może zająć.

4. Umowienie sie w banku w sprawie otwarcia konta, pokazać umowę zatrudnienia i umowę wynajęcia pokoju,
który bank najlepiej wybrać?
- wybierz bank z bezpłatnym kontem, często wybierany jest Lloyds, miał uproszczoną procedurę zakładania konta, miał. Aktualnie trzeba im pokazać potwierdzenie adresu. Jak masz porządną umowę najmu np z agencją to może to być ułatwienie. Poczytaj wątek, ostatnio ktoś podbił temat, po zmianie procedury, więc poczytaj.

5. W między czasie zarejestrować się do GP
- Jak się zapisałem do gp spotkanie miałem za 3 tygodnie i to spotkanie typu "dzień dobry, chciałem wybrać lekarza". Zależy to od miejsca, w którym będziesz przebywać.

Czy wystarczy mi 10 dni na załatwienie tych podstawowych spraw, przed rozpoczęciem pracy?
- jest to do zrobienia, internet, telefon i poranne wstawanie ;)

Czy jako "proof of address" do otwarcia konta w banku wystarczy adres pokoju? bo pewnie hostel odpada.
- to widzi mi się banku, próbuj, wszystko co ma Twoje nazwisko i adres - możesz wymienić prawo jazdy. Jeżeli ktoś Ci napisze to odręcznie, czy wydrukuje, że tu i tu mieszkasz - daruj.

Aby uniknąć podwójnego opodatkowania muszę wypełnić jakieś dodatkowe dokumenty? np. P86 i P85(s) ?
Czy muszę zgłosić mój przyjazd do Anglii w HM Revenue & Customs?
- P85 to dokument, który wypełniasz przy opuszczaniu UK, a P86 nie jest już wymagane po przyjeździe. Jeżeli pracowałeś w PL to rozliczysz się z tego co zarobiłeś w Polsce w 2017r. składając zeznanie w 2018r. W zezananiu możesz/powinienieś uwzględnić dochód z UK, jedni to robią inni nie. Jak masz czas zajdź do urzędu skarbowego, posłuchaj co mają mądrego do powiedzenia, bo nie wiem, kto będzie Cię w UK zatrudniał - polska firma, czy firma angielska, czy jakiś pośrednik.

Rozumiem, że nie muszę rejestrować się w Home Office, czy jednak z jakiegoś powodu warto?
- kiedyś był obowiązek, by tu pracować należało się rejestrować


Czy warto od razu zamienić PL prawko na UK?
- jeżeli masz zamiar pracować jako kierowca to tak, jeżeli będziesz miał stały adres to tak. Pamiętaj, że wysyła się PL prawo jazdy i PL dowód/paszport, także jak masz tylko jeden dokument, pomyśl kiedy będzie Ci on potrzebny, żeby nie było, że przy otwarciu konta, nie masz dokumentów.

Po 6 miesiącach będę starał się o uzyskanie statusu rezydenta podatkowego w Zjednoczonym Królestwie.


Dodać/usunąć/zmienić coś z listy?
- odwiedzić dentystę w kraju, kupić papierosy/tytoń - warto mieć dla siebie, bo tu ciut droższe, weź chociaż jedną przejściówkę na gniazdko UK, zapas gotówki

POWODZENIA :)
Wybierasz się do UK - potrzebujesz numer UK? wyślę Ci kartę sim za darmo do PL. Kontakt PW.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

olszakos4

Post #8 Ocena: 0

2017-05-02 11:55:17 (7 lat temu)

olszakos4

Posty: 24

Mężczyzna

Z nami od: 30-07-2015

Skąd: Bristol

Z Lloydsem nie jest teraz tak łatwo przynajmniej mi robią problem. Przyjechałem nie dawno i z bankiem największy problem kazą mieć numer nin a nie tylko potwierdzenie aplikowania. A z tego co wiem rok temu dało się to załatwić w dzień posiadając jedynie dowód

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Post #9 Ocena: 0

2017-05-02 14:38:56 (7 lat temu)

Uczestnik nie jest zarejestrowany

Anonim

Usunięte

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

graphium

Post #10 Ocena: 0

2017-05-02 15:29:25 (7 lat temu)

graphium

Posty: 134

Mężczyzna

Z nami od: 15-04-2016

Skąd: Cambridge

Dowiedz się też czy firma oferuje tzw. "relocation package" - zwykle tego typu pytanie powinno paść przed zaakceptowaniem oferty, ale zawsze warto spróbować.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona 1 z 2 - [ przejdź do strony: 1 | 2 ] - Skocz do strony

następna strona » | ostatnia »

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,