MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

Stan wojenny - rocznica

 

Postów: 5

temat zamknięty | nowy temat | Regulamin

Nie_z_tej_bajki

Post #1 Ocena: 0

2014-12-13 15:51:19 (9 lat temu)

Nie_z_tej_bajki

Posty: 7186

Kobieta

Z nami od: 23-08-2010

Skąd: Tam, gdzie pachnie kawą ;-)

Dzisiaj 33 rocznica wprowadzenia stanu wojennego.
Usłyszałam w tv, że dzisiejsze pokolenie niewiele wie o stanie wojennym. Znają pojęcie, ale niekoniecznie wiedzą z czym się to wiąże...

Ja miałam niecałe 2 lata. Pamiętam jakieś opowieści w późniejszych latach w domu, potem kilka "faktów", których uczono nas w szkole. 'Prawdy' dowiedziałam się tak naprawdę będąc już dorosłą osobą...
Wśród nas jest zapewne wiele osób, które to pamiętają. Może macie jakieś fakty, którymi możecie się podzielić?

Cytat:

W niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 80 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego trwały ponad rok i były prowadzone ze szczególną starannością. Kontrolował je m.in. naczelny dowódca wojsk Układu Warszawskiego marszałek Wiktor Kulikow oraz ludzie z jego sztabu. Na potrzeby stanu wojennego sporządzono projekty różnych aktów prawnych, wydrukowano w Związku Sowieckim 100 tys. egzemplarzy obwieszczenia o wprowadzeniu stanu wojennego, ustalono listy komisarzy wojskowych mających przejąć kontrolę nad administracją państwową i większymi zakładami pracy, a także wybrano instytucje i przedsiębiorstwa, które miały zostać zmilitaryzowane.




Edit: szukałam tematu, bo coś mi się kojarzy, że był... ale szukajka sobie ze mnie żarty robi ;-).

[ Ostatnio edytowany przez: Nie_z_tej_bajki 13-12-2014 15:54 ]

Nie myśl o szczęściu. Nie przyj­dzie - nie zro­bi Ci za­wodu.... Przyj­dzie - zro­bi niespodziankę :D. W życiu niczego nie żałuj! Po prostu Carpe Diem!!! :-D

Do góry stronyOffline

Temat zamknięty

Numer gadu-gadu

Dwunasty

Post #2 Ocena: 0

2014-12-13 16:01:20 (9 lat temu)

Dwunasty

Posty: n/a

Konto usunięte

http://www.mojawyspa.co.uk/forum/64/23182/1312-30-lat-temu


http://www.mojawyspa.co.uk/forum/90/44468/Towarzysz-general-idzie-na-wojne

Do góry stronyOffline

Temat zamknięty

Post #3 Ocena: 0

2014-12-13 16:02:04 (9 lat temu)

Uczestnik nie jest zarejestrowany

Anonim

Usunięte

Do góry stronyOffline

Temat zamknięty

Nie_z_tej_bajki

Post #4 Ocena: 0

2014-12-13 16:57:21 (9 lat temu)

Nie_z_tej_bajki

Posty: 7186

Kobieta

Z nami od: 23-08-2010

Skąd: Tam, gdzie pachnie kawą ;-)

Taaaa... to szkoda, że jak wpisywałam 'stan wojenny', to nic, zero, null :-p. Dobra, to przenieście proszę mój post z góry do tego z datą i usuńcie temat... towarzysze :-] - dziękuję :-].

[ Ostatnio edytowany przez: Nie_z_tej_bajki 13-12-2014 16:58 ]

Nie myśl o szczęściu. Nie przyj­dzie - nie zro­bi Ci za­wodu.... Przyj­dzie - zro­bi niespodziankę :D. W życiu niczego nie żałuj! Po prostu Carpe Diem!!! :-D

Do góry stronyOffline

Temat zamknięty

Numer gadu-gadu

Onieznajomy

Post #5 Ocena: 0

2014-12-13 17:18:44 (9 lat temu)

Onieznajomy

Posty: 4046

Mężczyzna

Z nami od: 02-09-2011

Skąd: Glasgow

na poczatku w patrolach po Lodzi chodzilo dziesieciu wojskowych z takimi dlugimi karabinami
co chcielismy to robilismy, oni udawali ze nas nie widza, my zesmy ich pozdrawiali
pozniej w kazdym wojskowym patrolu byl jeden milicjant, bylo troche gorzej ale i tak nie bylo strachu, bo jak co do czego to tylko milicjant ganial, chlopaki z wojska tylko udawali
byly czasy : )

zapomnialem napisac ze jak sie chcialo nie pracowac i stac z chlopakami na ulicy to trzeba bylo miec zaswiadczenie od lekarza, no albo pracowac, ale komu sie wtedy chcialo pracowac, jak pieniadze lezaly na ulicy : )

[ Ostatnio edytowany przez: Onieznajomy 13-12-2014 17:20 ]

Do góry stronyOffline

Temat zamknięty

E-mail

andyopole

Post #6 Ocena: 0

2014-12-13 21:34:17 (9 lat temu)

andyopole

Posty: 12806

Mężczyzna

Z nami od: 20-09-2008

Skąd: Oregon

Juz pisalem. W tym czasie bylem w wojsku w Bemowie Piskim. Nasza jedyna robota ktora nas dotknela w związku ze stanem wojennr polegała na patrolach z milicjantami. Nasz UAZ nas zawozil do Białej Piskiej. Tam na posterunku MO wrzucalismy kalachy do szafy i szliśmy na piwo. Nad ranem, ledwo żywych odwozil nas milicyjny gazik do jednostki. Pozostawalo tylko oddać amunicje w budce oficera inspekcyjnego i przemycić w rekawach zapasy alkoholi co z naszym "chuchem" łatwe nie było.

Do góry stronyOffline

Temat zamknięty

E-mail

 

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,