MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

Zapomniane karty historii ...

« poprzednia strona | następna strona » | ostatnia »

Strona 3 z 4 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 | 4 ] - Skocz do strony

Str 3 z 4

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

stanislawski

Post #1 Ocena: 0

2011-07-18 22:48:47 (13 lat temu)

stanislawski

Posty: 7976

Mężczyzna

Z nami od: 10-04-2008

Skąd: Narnia

Cytat:

2011-07-18 20:37:37, ironiusz napisał(a):
Cytat:

2011-07-18 20:18:10, galadriel napisał(a):
Wydaje mi się, ze z Ukrainą bedzie ciężko się dogadać, jeśli tam Banderze pominiki stawiają jako bohaterowi narodowemu.


Kto wie, kto wie ...
;)
Obiektywnie rzecz ujmujac, Pilsudski do aniolkow nie nalezal.
Zreszta, nie da sie porownac nacjonalizmu Pisudskiego z Bandera.
Jeden z nich poszedl o krok za daleko.

BTW, UPA Bandery byla podobna do WiN ...
(a zalozycielem nie byl nikt inny niz Polska Delegatura na Kraj, a w skrocie jej przejete aktywa AK).
To co WiN wyprawial, niewiele sie rozni od zbrodni UPA.
Mozna powiedziec, ze nawet bylo gorsze, bo brat przeciw bratu stawal, Polak przeciwko Polakowi ...


UPA podobne do WiN? Swietne.
To w jakim kraju WiN zarżnęło piłami dziesiątki (setki?) tysięcy ludzi?

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona WWW

galadriel

Post #2 Ocena: 0

2011-07-18 23:09:21 (13 lat temu)

galadriel

Posty: 14716

Kobieta

Z nami od: 29-01-2009

Skąd: Lothlorien

Czekajcie, bo zgłupiałam teraz. Pogubiłam się. Audacity o czym Ty mówisz w ogóle? Jeśli będę miała dziecko z Anglikiem, Niemcem, Tatarem jakimś teoretycznym, to przez "zmieszanie krwi" to dziecko nie będzie Polakiem, albo będzie w jakimś stopniu mniej Polakiem?

Nawet jeśli jego wychowanie będzie kalką mojego wychowania, jego pierwszym językiem (także językiem emocji, uczuć, myśli) będzie polski? Jeśli od najmłodszych lat poznawać będzie polską literature, legendy, historie, sztuke, tak katolickie jak i przedchrześcijańskie korzenie, i bedzie uczuciowo związane właśnie z Polską?

Zmieszanie genów, a nie wychowanie i wpojone wartości oraz poczucie przynależności ma stanowić o jego (tego przykładowego dziecka) polskości lub też nie?
Magowie byli ludźmi cywilizowanymi, o wysokiej kulturze i wykształceniu. Kiedy mimowolnie stali się rozbitkami na bezludnej wyspie, natychmiast zrozumieli, że najważniejszą rzeczą jest zrzucenie na kogoś winy. Ostatni Kontynent, Terry Pratchett

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Post #3 Ocena: 0

2011-07-19 07:23:24 (13 lat temu)

Uczestnik nie jest zarejestrowany

Anonim

Usunięte

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Post #4 Ocena: 0

2011-07-22 19:10:20 (13 lat temu)

Uczestnik nie jest zarejestrowany

Anonim

Usunięte

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

galadriel

Post #5 Ocena: 0

2011-07-22 19:31:25 (13 lat temu)

galadriel

Posty: 14716

Kobieta

Z nami od: 29-01-2009

Skąd: Lothlorien

Cytat:

2011-07-22 19:10:20, Hail_Eris napisał(a):
Polacy zawsze niewinni.
Zawsze pokrzywdzeni. Zawsze w roli ofiary. Niewinni jak zawsze.

Przypomnę więc skąd wzieła się nienawiść do Polaków.

W czasie wojny Polsko-Bolszewickiej Ukraina była naszym sojusznikiem. (...)



Nienawiść do Polaków ma swe źródła gdzie indziej:

Cytat:

2011-07-18 20:18:10, galadriel napisał(a):
Podsycanie nienawiści na tle narodowościowym (wyznaniowym, etnicznym) było między innymi preludium dla zbrodni wołyńskich. Zaczęło się dużo wcześniej.
(...)


"Jest rok 1917. W Rosji upada carat i zaczyna się rewolucja najpierw lutowa, potem październikowa. Niesie ze sobą ogrom zniszczeń. Burzone są należące do Polaków dwory, pałace, obracane w perzynę majątki. Na walkę pomiędzy chłopstwem a szlachtą nakłada się umiejętnie podsycany konflikt narodowościowy. Ukraińcy i bolszewicy w najbardziej wymyślny sposób mordują Polaków wszelkich stanów i wszelkiej pozycji majątkowej"...

Tyle beletrystyki, pisanej przez świadka wydarzeń. Tytuły książek w formie dokumentów mogę podać jakby ktoś był zainteresowany i chcial poczytać. Nie jestem historykiem, to i referatów na ten temat nie będę rozpisywać. Znawcy tematu tamte dzieje już opisali, można poczytać co mieli do powiedzenia, o ile kogoś to faktycznie interesuje.

Od siebie: ja też do Ukraińców nic nie mam.
Mnie żadne "przeprosiny" nie są potrzebne do szczęścia.
Przemineło z wiatrem...

[ Ostatnio edytowany przez: galadriel 22-07-2011 19:32 ]

Magowie byli ludźmi cywilizowanymi, o wysokiej kulturze i wykształceniu. Kiedy mimowolnie stali się rozbitkami na bezludnej wyspie, natychmiast zrozumieli, że najważniejszą rzeczą jest zrzucenie na kogoś winy. Ostatni Kontynent, Terry Pratchett

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Post #6 Ocena: 0

2011-07-22 22:18:52 (13 lat temu)

Uczestnik nie jest zarejestrowany

Anonim

Usunięte

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

galadriel

Post #7 Ocena: 0

2011-07-23 09:02:57 (13 lat temu)

galadriel

Posty: 14716

Kobieta

Z nami od: 29-01-2009

Skąd: Lothlorien

Cytat:
Zosia Kossak Szczucka ...
To nie jest to, co powala na lopatki ...
Sienkiewicz taka nienawiscia nie epatowal - zostawaial miejsce na interpretacje i odniesienie ...
ZKT w Pozodze epatowala nienawiscia.
Zapewne wiesz do kogo ...
;)


Wybrałam najdelikatniejszy i najbardziej przystępny materiał;)

To nie nienawiść. To inny sposób myślenia. Być może dla dziesiejszego czytelnika zakrawa na megalomanie, egzaltacje, czy zmanierowanie, według mnie jednak świetnie wyraża, tłumaczy, pokazuje i zestawia dwa jakże odmienne światy.
I jakby na to nie spojrzeć opisuje prawdziwe zdarzenia...

H. Cybulski- Czerwone noce, Ł. Kuźmicz- Zbrodnie bez kary, Siemiaszko W.E, H. Komąński, S. Siekierka... pewnie też znasz.

Nie wiem czy te zbrodnie mają oficjalny status ludobójstwa (jak w tytułach książek) ale chyba taka najmocniejsza pozycja z jaką się zetknęłam, to wydana przez tego faceta z Chicago. Jedzie po wszystkich rzadach Polskich, nie oszczędza nawet papieża. A jego świadectwa są stokroć gorsze od Łez Słońca.
Wiesz, taka szara okładka...

Epatowanie nienawiścią...
Zajrzałeś w te linki, co je kiedyś wrzuciłam na niebieskie?



Magowie byli ludźmi cywilizowanymi, o wysokiej kulturze i wykształceniu. Kiedy mimowolnie stali się rozbitkami na bezludnej wyspie, natychmiast zrozumieli, że najważniejszą rzeczą jest zrzucenie na kogoś winy. Ostatni Kontynent, Terry Pratchett

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Post #8 Ocena: 0

2011-07-23 13:34:05 (13 lat temu)

Uczestnik nie jest zarejestrowany

Anonim

Usunięte

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

galadriel

Post #9 Ocena: 0

2011-07-23 16:53:05 (13 lat temu)

galadriel

Posty: 14716

Kobieta

Z nami od: 29-01-2009

Skąd: Lothlorien

Biorąc pod uwage przesiedlenia i to, że cofamy się o trzy pokolenia to tu pewnie więcej osób będzie mogło powtórzyć za Koleżanką szklanką, że słyszało o Ukraińcach to i owo.

Historyczna literatura akcji, powieść historyczna (tym bardziej ku pokrzepieniu serc) a pamiętniki, czy dokumenty i pozycje naukowe to oczywiscie nie to samo. Do tych ostatnich sięgną zazwyczaj ludzie zainteresowani, bądź to samym tematem, badź akurat tym a nie innym rozdziałem historii.

Tendencje do wybielania siebie, patrzenia tylko ze swojej perspektywy i jednostronnej oceny nie są jedynie polską cechą. Dlatego wcześniej napisałam, że będzie trudno się dogadać z ...

Cytat:
Historia to skomplikowana sprawa.


Przede wszystkim, to nie tylko fakty i daty, ale nade wszystko mechanizmy, które do tych wydarzeń doprowadziły. Tak naprawde proste, i jak się bliżej przyjrzeć- wszędzie takie same.

Cytat:
Święte oburzenie wybucha zawsze, gdy ktoś ośmieli się ten bohaterski obras "kalać" ...


Na niewygodne fakty alergicznie reagują ludzie, którzy tych mechanizmów nie znają albo nie rozumieją. Plus ci, dla których w jakimś sensie wydarzenia z przeszłości mogą okazać się niekorzystne dziś, choćby chodziło tylko o nieuzasadnione poczucie moralnej wyższości.

Do czego nawiązuje ironiqus na początku wątku, to raczej śladowe rozpowszechnianie informacji na ten temat. Oczywiście istnieją środowiska zainteresowane, według których ta tematyka powina znajdować się w epicentrum uwagi madiów. Nie interesuje ich dyplomacja ani to, że druga strona może być nieprzygotowana na te wszystkie rewelacje. Chcą konfrontacji i tyle. Bo tak.

W skrajnej wersji uslyszysz, że najlepiej przyłączyć (odzyskać) Ukraine. I tak jak napisałam wcześniej- oni tam też mają swoich psycholi...I tu przydaje się znajomość wspomnianych przeze mnie mechanizmów;)

edit: Jeszcze jedno. Te karty historii wcale nie są zapomniane. Jest pełno publikacji na ten temat. Historycy nie są zdziwieni i nikt tu Ameryki setny raz nie odkrył. To samo pewnie można powiedzieć o kwestiach żydowskich i wielu innych.

;)


[ Ostatnio edytowany przez: galadriel 23-07-2011 16:59 ]

Magowie byli ludźmi cywilizowanymi, o wysokiej kulturze i wykształceniu. Kiedy mimowolnie stali się rozbitkami na bezludnej wyspie, natychmiast zrozumieli, że najważniejszą rzeczą jest zrzucenie na kogoś winy. Ostatni Kontynent, Terry Pratchett

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Post #10 Ocena: 0

2011-07-23 19:19:39 (13 lat temu)

Uczestnik nie jest zarejestrowany

Anonim

Usunięte

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona 3 z 4 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 | 4 ] - Skocz do strony

« poprzednia strona | następna strona » | ostatnia »

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,