MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

Ja mam to juz za soba, kupilem dom

« poprzednia strona | następna strona » | ostatnia »

Strona 593 z 650 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 ... 592 | 593 | 594 ... 648 | 649 | 650 ] - Skocz do strony

Str 593 z 650

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

radzik77

Post #1 Ocena: 0

2019-01-05 11:05:39 (5 lat temu)

radzik77

Posty: n/a

Konto usunięte

Dlugosc "lease" jest okresem, przez jaki kupujacy jest wlascicielem mieszkania. Wrecz chcialoby sie powiedziec, ze bardziej uzytkownikiem :-] W koncu pomimo tego, ze lokal wykupilo sie na wlasnosc, wraca on do rak "freeholdera" po uplywie okresu "lease".

Tak wiec freeholder jest wlascicielem budynku, a leaseholder wykupuje od niego prawo wlasnosci i uzytkowania mieszkania na okreslony czas. Nie jest to jednak taki straszny diabel. Wszystkie mieszkania sa sprzedawane na takich zasadach. Trzeba tylko zwrocic uwage jakie sa warunki oraz dlugosc lease.

Przedluzenie okresu lease moze nastapic w dowolnym momencie, na wniosek wlasciciela mieszkania, przy spelnieniu odpowiednich wymagan. Na koszty procesu skladaja sie oplaty dla prawnikow i wyceny nieruchomosci zarowno freeholdera jak i leaseholdera, za ktore placi wnioskujacy (niestety :-( )oraz oplate za dokupienie dodatkowych lat lease. Oplaty prawne zaleza od cennikow firm i moga byc bardzo rozne (od 4-5k wzwyz). Cena dodatkowego okresu lease juz zalezy od mnostwa czynnikow, ale mozna skorzystac z internetowych kalkulatorow, ktore dadza przynajmniej jakis punkt odniesienia.

Istnieja dwie metody przedluzenia lease. Potocznie mowiac informal oraz formal.

Informal - mozna wnioskowac w dowolnym czasie od zakupu, a warunki przedluzenia zaleza od wrunkow narzuconych przez freeholdera. Zazwyczaj sa mniej korzystne dla leasholdera. Wieksza oplata za lease plus oplata za wynajem gruntu.

Formal - mozna wnioskowac po dwoch latach od zakupu mieszkania. Wysokosc oplaty jest ustalana na podstawie formuly narzuconej odgornie przez prawo. Jest zatem bardziej korzystna oraz nie ma dodatkowej oplaty za wynajem gruntu (chyba, ze strony ustala inaczej).

W obu przypadkach warunki mozna negocjowac, jednak roszczenia powinny byc poparte rozsadnymi argumentami. Na przyklad wycena wlasna, wykonana przez niezalezna firme.

Pomimo, iz przedluzenie lease jest kosztowne, to pieniadze sa zazwyczaj do odzyskania przy sprzedazy. No chyba, ze wykupilo sie lease na bardzo kiepskich warunkach (wysoki ground rent i krotki dodatkowy okres lease).
Dlugi lease podnosi wartosc nieruchomosci. Jesli jednak po zakupie mieszkania z krotkim lease nie przedluzy sie jego okresu, mieszkanie moze tracic na wartosci znacznie szybciej niz podobne nieruchomosci na rynku. Kluczowa granica to 82-83 lata.

Gdy lease jest ponizej 80 lat, to koszt jego przedluzenia jest nieproporcjonalnie wiekszy niz w przypadku 80-81 lat. Dodawana jest wtedy dodatkowa oplata "marriage value".

Cytat:

...Po dwoch latach (wymog prawny) wystapilismy o przedluzenie ktore kosztowalo nas ponad 7 tys. Moj sasiad ktory przedluzaj lease podczas kupna (zeby nie czekac 2 lat) zapalcil okolo 12 tys...


Cytat:

Zawsze po 2 latach od zamieszkania trzeba przedluzyc leasa?


Przedluzanie lease nie jest wymogiem prawnym.
Dwa lata trzeba byc wlascicielem, aby moc przedluzyc lease na drodze formal.

Sasiad zrobil to szybciej, wiec prawdopodobnie zaakceptowal warunki umowy informal.
W jego przypadku mogl zasiegnac porady prawnikow od lease. Istnieje bowiem mozliwosc, ze poprzedni wlasciciel mogl rozpoczac proces formal w momencie sprzedazy i kupujacy mialby lepsza oferte i mniejsze koszty.

Cytat:

Leasehold na ponad 900 lat w chwili kupna domu.


Nie kazdy i nie wszedzie. Chyba, ze pisalas o swoim mieszkaniu, to przepraszam za wyrwanie z kontekstu.

Mieszkanie, ktore ja kupilem, mialo w momencie wybudowania (1963) 100 lat lease, pozniej przedluzone o 40 lat przez jednego z wlascicieli.

Cytat:

Jak lease spada ponizej 80 lat to niektore banki niechetnie udzielaja kredytu. Pamietam jak kupowalismy z lease 78 lat to najlepsze oferty nie byly dla nas dostepne.


W powyzszym przykladzie LTV moglo miec rowniez wplyw na oferty kredytow. Nie wiem tego na pewno (google), ale banki udzielaja kredytu na mieszkania z lease powyzej 70 lat. Ponizej tego progu zaczynaja sie problemy.

Cytat:

...wlasciciel leasehold wie ze musisz przedluzyc aby sprzedac wiec moze dowolna cene dyktowac... Grunt pod domem nie nalezy do Ciebie i musisz placic za dzierzawe... Niby mozna wykupic leasehold ale najpierw wlasciciel musi chciec sprzedac.


Wlasciciel leashold moze dyktowac cene tylko w przypadku drogi informal.
Nie zawsze trzeba placic za dzierzawe gruntu pod domem. Zalezy od warunkow lease. Oplaty tej mozna sie pozbyc, wnioskujac o pezdluzenie lease na drodze formal.

Podnoszenie oplaty za wynajem gruntu jest okreslone w warunkach lease i zazwyczaj nastepuje w okreslonych odstepach czasu, np co 10, 20, 30 lat. Oplata moze sie podwajac lub zwielokrotniac poczatkowa wartosc.

Leasholder nie moze odmowic przedluzenia lease bez powaznych powodow (plany wyburzenia budynku), jesli wnioskujacy idzie droga formal. Jesli nastepuje odmowa, freeholder musi wykupic mieszkanie od leasholdera.

[ Ostatnio edytowany przez: radzik77 05-01-2019 11:38 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

rabtek78

Post #2 Ocena: 0

2019-01-07 14:23:38 (5 lat temu)

rabtek78

Posty: 93

Mężczyzna

Z nami od: 13-12-2015

Skąd: Lincolshire

Byłem oglądałem domek wporzadku Ale
Lease jest tylko na 66 lat
Opłata roczna £240
Nic więcej nie udało mi się dowiedzieć od właścicielki.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Numer gadu-gadu

Richmond

Post #3 Ocena: 0

2019-01-07 14:49:56 (5 lat temu)

Richmond

Posty: 28861

Kobieta

Z nami od: 06-02-2007

Skąd: Surrey

Jak to jest dom, to unikaj leashold. Przy mieszkaniu to nieuniknione. 66 lat to za krotko, nieruchomosc musialby byc tansza niz inne.
Carpe diem.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

rabtek78

Post #4 Ocena: 0

2019-01-07 15:43:30 (5 lat temu)

rabtek78

Posty: 93

Mężczyzna

Z nami od: 13-12-2015

Skąd: Lincolshire

Cytat:

2019-01-07 14:49:56, Richmond napisał(a):
Jak to jest dom, to unikaj leashold. Przy mieszkaniu to nieuniknione. 66 lat to za krotko, nieruchomosc musialby byc tansza niz inne.


to jest 1 bedroom flat polowka domu wiec chyba zrezygnuje bo nie jest tansza niz inne .. sprawdzilem pozatym historie zakupu tego domu ostania sprzedaz 17 Jan 2017 i cena sprzedazy teraz jest taka sama jak rok temu £60,500 gdy obecny wlasciciel ja nabywal

[ Ostatnio edytowany przez: rabtek78 07-01-2019 15:44 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Numer gadu-gadu

Post #5 Ocena: 0

2019-01-07 19:07:52 (5 lat temu)

Uczestnik nie jest zarejestrowany

Anonim

Usunięte

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Patkia

Post #6 Ocena: 0

2019-02-24 13:48:28 (5 lat temu)

Patkia

Posty: 25

Kobieta

Z nami od: 24-02-2019

Skąd: Londyn

Czy możecie mi polecić dobrego/sprawdzonego doradcę kredytowego z Londynu?

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Emeryt56

Post #7 Ocena: 0

2019-02-28 12:43:51 (5 lat temu)

Emeryt56

Posty: 1660

Mężczyzna

Z nami od: 15-01-2018

Skąd: Montreal (Bristol)

Odpowiedz na to pytanie może być potraktowana jako spam, tak że jak ktoś chce udzielić pomocy to może na prive ?
Do autorki postu :szukaj takiego co ma kilka lat doświadczenia i nie koniecznie "tubylca".

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Patkia

Post #8 Ocena: 0

2019-03-08 23:15:32 (5 lat temu)

Patkia

Posty: 25

Kobieta

Z nami od: 24-02-2019

Skąd: Londyn

Dziękuję za odpowiedź.

Wybrałam już doradcę kredytowego który pomoże mi uzyskać kredyt. Zdałam się na własna intuicję i mam nadzieję, że nie pożałuje. Jest to polska firma, kontaktowałam się z lokalnymi, brytyjskimi ale wydawały mi się one mało “konkretne”.
Dzisiaj wysłałam wszystkie potrzebne papiery, zobaczymy ile czasu zajmie cały ten proces. Oby jak najmniej. 😊 Wciaż do mnie nie dociera, że już niedługo będę mieć swoje (no prawie) cztery katy!!!

Nie mam tylko P60 ale na razie nie jest one potrzebne. Czy zdarzyło się Wam, że banki jednak wymagały tego dokumentu?

[ Ostatnio edytowany przez: Patkia 08-03-2019 23:19 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

cris82

Post #9 Ocena: 0

2019-03-08 23:33:03 (5 lat temu)

cris82

Posty: 10563

Mężczyzna

Z nami od: 16-11-2014

Skąd: .

a jestes SE?
jesli nie to P60 z 2 ostatnich lat i payslipy z 3 miesiecy to podstawa chyba ze kupujesz dom za gotowke

przynajmniej u nas tak bylo dwa razy

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

lulilu1

Post #10 Ocena: 0

2019-03-09 08:20:41 (5 lat temu)

lulilu1

Posty: 767

Kobieta

Z nami od: 03-09-2016

Skąd: Wales

W naszym przypadku tylko payslipy i wyciągi z konta.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona 593 z 650 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 ... 592 | 593 | 594 ... 648 | 649 | 650 ] - Skocz do strony

« poprzednia strona | następna strona » | ostatnia »

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,