MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

Śmierć w UK, pogrzeb w PL

następna strona » | ostatnia »

Strona 1 z 3 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 ] - Skocz do strony

Postów: 20

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

Lonsdale

Post #1 Ocena: 0

2010-12-15 22:38:07 (13 lat temu)

Lonsdale

Posty: 92

Kobieta

Z nami od: 31-03-2009

Witam.
Zmarł mój kolega z pracy. Firma pokryje koszt transportu ciała do Polski oraz koszty pogrzebu.
Brat zmarłego prosił mnie o informacje, lecz ja nie wiele wiem na ten temat. Poczytałam tu i ówdzie, niestety nie znalazłam wiele informacji na tego typu sprawę. Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś kompetentny na forum i przyjdzie z pomocą ;)
Kolega był samotny, nie miał żony, partnerki ani dzieci.
Pozostawił w żałobie matkę oraz brata.
Rodzina zmarłego chciałaby uzyskać informacje na temat likwidacji (ewentualnie pozyskanie gotówki zmarłego) konta bankowego.
Czy w UK przysługują jakieś świadczenia pogrzebowe, tj w PL z ZUS czy PZU? Z tego co wiem, to kolega nie był ubezpieczony prywatnie w zakładzie pracy, nie wiem jednak czy był ubezpieczony w innej firmie, jak to sprawdzić. Tutaj jednak sądzę, że ubezpieczyciel sam skontaktuje się z osobą która wskazana jest na polisie, jeżeli takowa w ogóle istnieje
Do jakiej instytucji skierować rodzinę?
Czy można to załatwić przez ambasadę?
Z góry dziękuję za ewentualne odpowiedzi.
Pozdrawiam Forumowiczów.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

tom8104

Post #2 Ocena: 0

2010-12-15 22:58:03 (13 lat temu)

tom8104

Posty: 1434

Z nami od: 08-10-2007

Ambasada bedziie najlepszym rozwiazaniem

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Post #3 Ocena: 0

2010-12-16 00:18:44 (13 lat temu)

Uczestnik nie jest zarejestrowany

Anonim

Usunięte

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Nie_z_tej_bajki

Post #4 Ocena: 0

2010-12-16 09:27:34 (13 lat temu)

Nie_z_tej_bajki

Posty: 7186

Kobieta

Z nami od: 23-08-2010

Skąd: Tam, gdzie pachnie kawą ;-)

Pomaga konsulat.
Ale zeby zamknac konto w banku wystarczy tutaj przyjechac, pojsc do banku i to zrobic.
Zamykalam konto w banku po smierci ojca mojego starszego syna. Poprosili mnie tylko o dowod osobisty ( paszport ) i angielski akt zgonu, zamkneli konto, a to co na nim bylo wyplacili mi razy dwa ( wynika to ponoc z przepisow banku ). Nikt nie pytal jak bylam i czy wogole bylam z nim spokrewniona ( nie bylam jego zona ). Wazne, ze mialam dokument.
Jesli byl gdzies ubezpieczony, warto zapytac w banku - czesto ludzie decyduja sie na ubezpieczenie swojego banku.
Jesli moglabym w czyms jeszcze pomoc, prosze o wiadomosc na PW. Przeszlam tutaj cala procedure sprowadzania ciala do Polski, oczekiwania na koncowy akt zgonu wraz z raportem koronera oraz wlasnie zamykania wszystkich spraw po smierci.

Edit: jesli osoba nie zostaje pochowana w UK, nie przysluguja jej stad zadne zasilki pogrzebowe. Wtedy trzeba sie o to zglosic do ZUSu w Polsce. Tam rodzina otrzymuje zasilek pogrzebowy.

[ Ostatnio edytowany przez: Nie_z_tej_bajki 16-12-2010 09:29 ]

Nie myśl o szczęściu. Nie przyj­dzie - nie zro­bi Ci za­wodu.... Przyj­dzie - zro­bi niespodziankę :D. W życiu niczego nie żałuj! Po prostu Carpe Diem!!! :-D

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Numer gadu-gadu

Richmond

Post #5 Ocena: 0

2010-12-16 15:44:23 (13 lat temu)

Richmond

Posty: 28849

Kobieta

Z nami od: 06-02-2007

Skąd: Surrey

Cytat:

2010-12-16 14:47:16, Bestia napisał(a):
Tak sie ostatnio zastanawialam jak to jest, jak ginie osoba czy mozna wybrac jej pieniadze z banku. Dwa miesiace temu zgineli moi znajomi w Holandi, zostawili corke. Pozniej sie zastanawialam czy mozna wybrac pieniazki z banku skoro nie jest sie upowaznionym.
Jak to mowia nie znacie dnia anin godziny. Chyba podam w domu siostrze, w ktorym banku mamy konta.

Napisz testament, najlepsza opcja. Zaoszczedzi to wszystkim klopotu.

W przypadku malego majatku:

" If an estate is small some banks and building societies will allow accounts to be closed by the deceased's immediate family without a Grant, but there usually needs to be less than about £15,000 in the account for them to allow this."

http://inwestowanieuk.blogspot.com/2010/03/testament-i-prawo-spadkowe-w-uk.html

[ Ostatnio edytowany przez: Richmond 16-12-2010 15:57 ]

Carpe diem.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

esem18

Post #6 Ocena: 0

2010-12-16 17:03:23 (13 lat temu)

esem18

Posty: 563

Mężczyzna

Z nami od: 01-09-2006

Skąd: Carlton-in-Lindrick

koszt transportu zwlok do polski to okolo 10tys.zl
a reszta procedur to długa droga wiem bo to przerabiam wlasnie i jestem juz na samyk koncu jak m ktos chce wiecej to moge na pw

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

E-mail

Nie_z_tej_bajki

Post #7 Ocena: 0

2010-12-16 19:08:25 (13 lat temu)

Nie_z_tej_bajki

Posty: 7186

Kobieta

Z nami od: 23-08-2010

Skąd: Tam, gdzie pachnie kawą ;-)

U mnie wszystko ( czyli prawidlowy akt zgonu ) trwalo 7 miesiecy. Bez tego nic nie mozna bylo zalatwic w PL - ani w ZUSie, ani w zadnej ubezpieczalni. W UK wydaje sie tymczasowy akt zgonu, do momentu wydania przez koronera raportu. Tutaj jest on honorowany wszedzie. W Polsce - nigdzie.
Koroner ma 6 m-cy czasu na wydanie tego raportu. I trzymaja sie tych terminow niestety - im sie nigdy nigdzie nie spieszy...

Co do kosztow sprowadzenia ciala do PL - wszystko rozbija sie o koszt specjalnej trumny do wielogodzinnej podrozy ( wypelniona gazem, zalutowana, zalakowana, z pieczecia WB, nie mozna jej juz otworzyc w czasie pogrzebu. Reszte kosztow mozna negocjowac z firma swiadczaca usluge. Jak sie dobrze podzwoni i poszuka ( co w takiej sytuacji raczej jest cholernie trudne, ale czasem nie ma wyjscia ), mozna znalezc cala usluge ( trumna plus transport ) za 6.500 - 8.000 pln.

Edit: Hazardzistka - wolalabym nie spadac z nieba w takich sytuacjach i nie miec wiedzy na ten temat... Niestety, zycie pisze swoje scenariusze...

[ Ostatnio edytowany przez: Nie_z_tej_bajki 16-12-2010 19:12 ]

Nie myśl o szczęściu. Nie przyj­dzie - nie zro­bi Ci za­wodu.... Przyj­dzie - zro­bi niespodziankę :D. W życiu niczego nie żałuj! Po prostu Carpe Diem!!! :-D

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Numer gadu-gadu

Lonsdale

Post #8 Ocena: 0

2010-12-16 23:05:06 (13 lat temu)

Lonsdale

Posty: 92

Kobieta

Z nami od: 31-03-2009

Wszystkim dziękuję za szybkie odpowiedzi, bardzo mi pomogliście. Pozdrawiam.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Netta6

Post #9 Ocena: 0

2013-05-08 00:07:35 (11 lat temu)

Netta6

Posty: 1599

Kobieta

Z nami od: 19-01-2006

Skąd: Bridgwater

Cytat:

2010-12-16 09:27:34, Nie_z_tej_bajki napisał(a):
...
Edit: jesli osoba nie zostaje pochowana w UK, nie przysluguja jej stad zadne zasilki pogrzebowe. Wtedy trzeba sie o to zglosic do ZUSu w Polsce. Tam rodzina otrzymuje zasilek pogrzebowy.

[ Ostatnio edytowany przez: <i>Nie_z_tej_bajki</i> 16-12-2010 09:29 ]




Tutaj się nie zgodzę bo osobiście pomagałam załatwiać zasiłek pogrzebowy po śmierci mojego przyjaciela. Małżeństwo mieszkało w UK a mąż został pochowany w PL (zwłoki skremowano w UK)i żona otrzymała zasiłek pogrzebowy - Funeral Payment. Otrzymała również zapomogę - Bereavement Payment.

Tak więc nie ważne jest, gdzie zostaje dana osoba pochowana. Istotne było chyba bardziej to, że żona przebywa na terenie UK.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona WWW

Adacymru

Post #10 Ocena: 0

2013-05-08 00:18:21 (11 lat temu)

Adacymru

Posty: n/a

Konto usunięte

Cytat:

2013-05-08 00:07:35, Netta6 napisał(a):
Cytat:

2010-12-16 09:27:34, Nie_z_tej_bajki napisał(a):
...
Edit: jesli osoba nie zostaje pochowana w UK, nie przysluguja jej stad zadne zasilki pogrzebowe. Wtedy trzeba sie o to zglosic do ZUSu w Polsce. Tam rodzina otrzymuje zasilek pogrzebowy.

[ Ostatnio edytowany przez: <i>Nie_z_tej_bajki</i> 16-12-2010 09:29 ]




Tutaj się nie zgodzę bo osobiście pomagałam załatwiać zasiłek pogrzebowy po śmierci mojego przyjaciela. Małżeństwo mieszkało w UK a mąż został pochowany w PL (zwłoki skremowano w UK)i żona otrzymała zasiłek pogrzebowy - Funeral Payment. Otrzymała również zapomogę - Bereavement Payment.

Tak więc nie ważne jest, gdzie zostaje dana osoba pochowana. Istotne było chyba bardziej to, że żona przebywa na terenie UK.



Po czesci obie macie troche racji. Kremacja zwlok, czy pochowek w trumnie zwlok to jednak czynnosci pogrzebowe w obu przypadkach. Prochy mozna pozniej pochowac, ale nie musi sie, mozna miec w domu. Sama kremacja jest rownowazna pochowkowi w grobie w trumnie.

Kremacja zwlok w UK, przed przewiezieniem ich do Polski, zostanie zarejestrowana jako czynnosci pogrzebowe odbyte w UK, dlatego rodzina zmarlego moze starac sie o zasilek pogrzebowy.

Kwalifikowanie sie o zasilek nie bierze pod uwage tak trudnej sytuacji zmarlego, jak w jakiej sytuacji sa najblizsi, jesli jest to partner to sytaucja materialna partnera. Jesli najblizszymi sa dzieci, to ich sytuacja materialna (dochody i oszczednosci) sa brane pod uwage, chyba ze najblizsi odmowia pokrycia kosztow, wtedy urzad oplaci uslugi pogrzebowe.
Ada

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona 1 z 3 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 ] - Skocz do strony

następna strona » | ostatnia »

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,