MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

Emerytura z Polski i praca nadal w UK

następna strona » | ostatnia »

Strona 1 z 2 - [ przejdź do strony: 1 | 2 ] - Skocz do strony

Postów: 16

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

maniula

Post #1 Ocena: 0

2021-02-06 16:36:02 (3 lata temu)

maniula

Posty: 2

Kobieta

Z nami od: 06-02-2021

Skąd: Portadown

witam wszystkich
temat trochę nietypowy, ale może ktoś już przez to przeszedł. Jesteśmy w UK od 2005, w Polsce mamy wypracowane - mąż ponad 30 lat, ja ponad 20. Teraz mąż osiągnie polski wiek emerytalny w kwietniu 2021, ja już mam 63 lata, więc teoretycznie należy mi się polska emerytura od 3 lat. Czy ktoś wie, ale proszę o potwierdzone praktyką sytuacje, gdzie składać podanie o polską emeryturę i czy można ją pobierać równocześnie dopracowując do 66 życia roku w UK. Szukałam w różnych źródłach i dostałam tak sprzeczne odpowiedzi, że mam mętlik w głowie, a sytuacja covidova nie pomaga. Dodam, że my nie będziemy wracać do Polski, bo dzieci są w UK, a Polsce nia mamy żadnych zobowiązań rodzinno-opiekuńczych. Może ktoś wie chociaż to, gdzie, do jakich instytucji należy pisać, żeby taką sprawę załatwić. Pozdrawiam, życzę wszystkim zdrowia i mam nadzieję na praktyczne odpowiedzi

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

dominikana36

Post #2 Ocena: 0

2021-02-06 17:21:08 (3 lata temu)

dominikana36

Posty: 3057

Kobieta

Z nami od: 21-03-2016

Skąd: Quinton

Moi tesciowie oboje pobieraja emeryture na Slowacji bo tam osiagneli wiek emerytalny a tu dalej pracuja.
Ubiegali sie tam i wszyskie dokumenty tam skladali, emerytura wplywa na slowackie konta bankowe gdyz takie posiadaja.
Poniewaz emerytura slowacka podlega opodatkowaniu podobnie jak polska, to tu juz nie musza odprowadzac podatku od niej.
Jesli chodzi o PL to doumenty odpowiednie nalezy zlozyc do ZUS. Wiem,ze jest mozliwosc wyplaty swiadczenia na konto brytyjskie ale to bardzo niekorzystne jest bo przelicznik i dodatkowa oplata.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

iwona38

Post #3 Ocena: 0

2021-02-06 18:03:50 (3 lata temu)

iwona38

Posty: 2220

Kobieta

Z nami od: 20-04-2007

Skąd: Anglia

Z tego co wiem to jesli chcesz przejsc na polska emeryture to niestety musisz sie zwolnic z pracy. Potem znowu mozesz sie zatrudnic i juz legalnie pracowac. Problemem jest to ze jesli pracujesz u jednego pracodawcy wiecej niz dwa lata to po takim zwolnieniu tracisz wszystkie juz przyslugujace Ci prawa, np. ochrone w razie zwolnienia. No i oczywiscie pracodawca musi sie zgodzic na takie chwilowe zwolnienie i ponowne przyjecie do pracy. Jak masz konkretne pytania to mozesz sie umowic na e-rozmowe z Zus-em. Podobno tak juz mozna. Z tego co wiem to Wielka Brytanie obsluguje Zus w Gdansku.
Nie kupuje w Amazonie.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

dominikana36

Post #4 Ocena: 0

2021-02-06 18:24:27 (3 lata temu)

dominikana36

Posty: 3057

Kobieta

Z nami od: 21-03-2016

Skąd: Quinton

Nie wiem czy to zalezy od regulacji z danym krajem ale zadno z moich tesciow sie nie zwalnialo, oboje slowacki wiek emerytalny osiagneli tutaj podczas pracy. Tesc zatrudniony od lat na stale na pelny etat, tesciowa polowka.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

iwona38

Post #5 Ocena: 0

2021-02-06 21:48:26 (3 lata temu)

iwona38

Posty: 2220

Kobieta

Z nami od: 20-04-2007

Skąd: Anglia

Cytat:
"Pobieranie emerytury bez rozwiązania stosunku pracy.
Czy możliwa jest emerytura bez zwalniania się z pracy? Niestety nie można pobierać świadczenia, jeśli pracownik, który nawet nabył prawo do emerytury (osiągnął wiek emerytalny) nie zwolni się z pracy (art. 103a Ustawy). Dopiero po dostarczeniu świadectwa pracy z ostatniego miejsca zatrudnienia, emeryt będzie mógł nabyć prawo do otrzymywania świadczenia.


Wyjątkiem jest tzw. emerytura z urzędu, czyli sytuacja pobierania świadczenia przez osoby posiadające rentę z tytułu niezdolności do pracy. Wtedy po osiągnięciu wieku emerytalnego automatycznie uzyskuje się emeryturę i nie trzeba zwalniać się z pracy. Emerytura z urzędu nie przysługuje rencistom pobierającym świadczenia z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.


Ponowne zatrudnienie pracownika na emeryturze


Uzyskanie prawa do emerytury nie oznacza wcale, że pracownik musi być już tylko emerytem. Nie ma żadnych przeszkód, by emeryt został ponownie zatrudniony w tej samej firmie, w której pracował przed przejściem na emeryturę (bądź w jakiejkolwiek innej). Emeryt może zostać ponownie zatrudniony nawet następnego dnia po uzyskaniu w ZUS decyzji określającej przyznanie emerytury.

 

Osiągnięcie wieku emerytalnego a dalsza praca 

Podsumowując zatem, pracownik, który osiągnął wiek emerytalny i chce nadal pracować, ma dwie możliwości:
• kontynuowanie pracy bez zmian i tym samym zawieszenie prawa do emerytury (nadal otrzymuje się jedynie wynagrodzenie od pracodawcy),
• emerytura i dalsza praca, czyli zwolnienie się, uzyskanie prawa do emerytury i ponowne zatrudnienie (pracownik będzie otrzymywał emeryturę oraz wynagrodzenie od pracodawcy).

Zrodlo:
]www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/przejscie-na-emeryture-a-rozwiazanie-umowy-o-prace_pr-2582.html]

A tu prosto z ZUSu:
]www.zus.pl/swiadczenia/emerytury-i-renty-dla-osob-pracujacych/zamieszkalych-za-granica/zawieszalnosc-swiadczen-osob-pracujacych-za-granica/rozwiazanie-stosunku-pracy]

[ Ostatnio edytowany przez: iwona38 06-02-2021 21:53 ]

Nie kupuje w Amazonie.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Richmond

Post #6 Ocena: 0

2021-02-06 22:36:20 (3 lata temu)

Richmond

Posty: 28862

Kobieta

Z nami od: 06-02-2007

Skąd: Surrey

Czy ktoś się zwolni z pracy w UK czy nie, to i tak nie będzie miał żadnego świadectwa pracy. Może za to "napisać sobie" zaświadczenie od pracodawcy.
Carpe diem.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

iwona38

Post #7 Ocena: 0

2021-02-06 22:56:03 (3 lata temu)

iwona38

Posty: 2220

Kobieta

Z nami od: 20-04-2007

Skąd: Anglia

Bedzie mial P45. Mysle ze ZUS nie jest taki glupi na jakiego wyglada i doskonale wie czego wymagac a szkoda:)
Poza tym chyba jest jakis druczek z hmrc, ktory musisz dolaczyc jak sie starasz o emeryture.

[ Ostatnio edytowany przez: iwona38 06-02-2021 22:59 ]

Nie kupuje w Amazonie.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

dominikana36

Post #8 Ocena: 0

2021-02-07 00:06:44 (3 lata temu)

dominikana36

Posty: 3057

Kobieta

Z nami od: 21-03-2016

Skąd: Quinton

Jak mowilam- nie wiem jak w PL, na Slowacji z pracy poza tym kraken zwolnic sie nie trzeba zeby ubiegac sie o emeryture. A czy ZUS moze wymienic Dane z HMRC to watpie szczerze. Szczegolnie pi 01/01/2021

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

iwona38

Post #9 Ocena: 0

2021-02-07 00:17:06 (3 lata temu)

iwona38

Posty: 2220

Kobieta

Z nami od: 20-04-2007

Skąd: Anglia

Nie wiem czemu piszesz o Slowacji skoro autorka pyta o polska emeryture pracujac w Anglii...W kazdym kraju zasady moga byc inne. I owszem urzedy w Polsce tak samo jak w Anglii moga sie kontaktowac miedzy soba.
Nie kupuje w Amazonie.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

maniula

Post #10 Ocena: 0

2021-02-07 15:53:53 (3 lata temu)

maniula

Posty: 2

Kobieta

Z nami od: 06-02-2021

Skąd: Portadown

Iwona dziękuję Ci z całego serca, bardzo merytoryczne informacje, już teraz wiem, na czym stoję. Kontaktowałam się telefonicznie z moim ZUS, ale tam dziunia jakaś spuściła mnie po brzytwie i właściwie nic mi nie powiedziała. Jeszcze raz dziękuję i zdrówka życzę

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona 1 z 2 - [ przejdź do strony: 1 | 2 ] - Skocz do strony

następna strona » | ostatnia »

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,