MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

Emerytura UK + PL: ile lat się liczy?

« poprzednia strona | następna strona » | ostatnia »

Strona 2 z 7 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 ... 5 | 6 | 7 ] - Skocz do strony

Str 2 z 7

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

cris82

Post #1 Ocena: 0

2020-08-29 12:42:30 (4 lata temu)

cris82

Posty: 10563

Mężczyzna

Z nami od: 16-11-2014

Skąd: .

myslisz ze pobierajac emeryture z anglii 1700zl w Polsce dostaniesz ekstra 1000zl minimalnej emerytury?
za to ze nie przepracowales tam zadnego roku ?
zalozenie jest raczej takie ze minimalna emerytura mialaby trafic do ludzi ktorzy nie maja srodkow do zycia a ty bedziesz mial emeryture z anglii

watpie zeby w Polsce rozdawali za friko kase a pomysl ze lata przepracowane tylko w anglii uprawia cie do 2 emerytur tylko dlatego ze jestes Polakiem? brzmi bardzo optymistycznie

pamirtaj ze twoje oszczednosci bedzie zjadac inflacja domy ktore dzisiaj kosztuja po 200tys 20lat temu kosztowaly 60
ile ci zostalo do osiagniecia wieku emerytalnego?

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Ironicus

Post #2 Ocena: 0

2020-08-29 13:19:40 (4 lata temu)

Ironicus

Posty: 12

Mężczyzna

Z nami od: 09-01-2013

Skąd: Leeds

Nie wiem, dlatego pytam.

Do emerytury ok 30 lat ale oszczędności mam w funduszach w stocks&shares ISA, historycznie mogę liczyć na zyski 3% ponad inflację.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

cris82

Post #3 Ocena: 0

2020-08-29 13:30:53 (4 lata temu)

cris82

Posty: 10563

Mężczyzna

Z nami od: 16-11-2014

Skąd: .

najlepiej uderzac do zusu z takimi pytaniami przez 30lat to wszystko moze sie kilka razy zmienic gdyby to bylo za rok te pytania mialyby sens
kup chate w duzym miescie na wynajem i bedziesz mial emeryture juz teraz ewetualnie jakis pensjonat w gorach/nad morzem ktory moglbys prowadzic sezonowo

sasiedzi w Polsce maja 5domkow na wynajem nad morzem domki luksusowe po cenach widze ze ze 140k zl zarobia w sezonie pewnie

wybudowali sie chyba z 2lata temu rok temu widzialem ze byly na sprzedaz za 3.7mln teraz sa za 4.5...

[ Ostatnio edytowany przez: cris82 29-08-2020 13:35 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

kaktusak

Post #4 Ocena: +1

2020-08-29 15:40:04 (4 lata temu)

kaktusak

Posty: 260

Mężczyzna

Z nami od: 11-03-2019

Skąd: Manchester

Te dwa lata ekstra do lat skladkowych jak juz bylo wspominane dostawali wszyscy ktorzy dostali NIN przed 2010, potem juz nie doliczaja. Mialo to zadoscuczynic lokalnym nastolatkom ktorzy w wieku 16 lat nie szli do pracy a dalej kontynuowali nauke (np w college) wiec dostawali 2 lata ekstra do 18 r.z tak jak ich rowniesnicy pracujacy od 16 r.z. A my sie na to przypadkiem zalapalismy (bo nie pracowalismy tu miedzy 16-18 r.z). Po 2010 to zlikwidowali bo zorientowali sie ze przez to np sa teraz ludzie ktorzy dostali NIN a niegdy nie pracowali (i nie maja lat skladkowych) uprawnineni do 2/35 z state pension przez ta regule.
Co do skladanej pensji 2700 zl w pl to pamietaj ze od tego zaplacisz skladki/podatki w pl wiec pewnie zostanie z tego ponizej 2k zl netto, to nie uk ze 50% ludzi (na niskich dochodach/emeryturach) nie placi podatkow bezposrednich/skladek, w pl 2.7k emerytury to bogactwo:)

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

cris82

Post #5 Ocena: 0

2020-08-29 15:58:11 (4 lata temu)

cris82

Posty: 10563

Mężczyzna

Z nami od: 16-11-2014

Skąd: .

podobno tez przekierowujac emeryture z uk do innego kraju w placi sie dodatkowy podatek -nie wiem jak to sprawdzaja

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Ironicus

Post #6 Ocena: 0

2020-08-29 16:37:52 (4 lata temu)

Ironicus

Posty: 12

Mężczyzna

Z nami od: 09-01-2013

Skąd: Leeds

Cytat:

2020-08-29 13:30:53, cris82 napisal(a):
wybudowali sie chyba z 2lata temu rok temu widzialem ze byly na sprzedaz za 3.7mln teraz sa za 4.5...


Ech, jakbym miał 4.5 miliona w nieruchomościach od dawna już by mnie tu nie było... :-)

Cytat:

2020-08-29 15:40:04, kaktusak napisal(a):
Te dwa lata ekstra do lat skladkowych jak juz bylo wspominane dostawali wszyscy ktorzy dostali NIN przed 2010, potem juz nie doliczaja. Mialo to zadoscuczynic lokalnym nastolatkom ktorzy w wieku 16 lat nie szli do pracy a dalej kontynuowali nauke (np w college) wiec dostawali 2 lata ekstra do 18 r.z tak jak ich rowniesnicy pracujacy od 16 r.z. A my sie na to przypadkiem zalapalismy (bo nie pracowalismy tu miedzy 16-18 r.z).


Ciekawe, wysłałem zapytanie do ZUSu czy się liczą.

Cytat:

2020-08-29 15:58:11, cris82 napisal(a):
podobno tez przekierowujac emeryture z uk do innego kraju w placi sie dodatkowy podatek -nie wiem jak to sprawdzaja


Na stronie NI tego nie widzę, pisze że mogę zapłacić podatek dochodowy ale przy gołej state pension, na dodatek częściowej, pewnie nie mam się o co martwić.

https://www.gov.uk/state-pension-if-you-retire-abroad/tax-on-your-state-pension

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

kaktusak

Post #7 Ocena: 0

2020-08-29 18:14:18 (4 lata temu)

kaktusak

Posty: 260

Mężczyzna

Z nami od: 11-03-2019

Skąd: Manchester

Czyli chcesz dostac jakas polska minimalna emeryture z racji studiow w pl (to chyba MOGLO byc uwzgledniane jako okres nieskladkowy) i przy braku/b.malej liczby lat pracy w pl ?.
Mysle ze to nie przejdzie, niby z jakiej paki, okres pracy w uk MOZE bedzie dawal jakis staz ale pewnie nie w takim przypadku, te minimalne emerytury (jesli beda) to beda dla ludzi zyjacych w pl w okresie aktywnosci zawodowej a nie emigrantow, juz sie rzad o to postara:)
Podatek to przy powrocie do ojczyzny trzeba bedzie placic US a HMRC tym sie pewnie nie bedzie interesowal, tylko przesle te kilka funtow (i inforamcje o state pension do US), podatki placi sie tam gdzie jestesmy rezydentem.
Trzeba tez pamietac o potencjalnym braku waloryzacji takiej state pension po brexicie jesli bedziemy zyli w EU (o ile sie nie dogadaja, i nie bedzie tak jak z emerytami w usa - jest waloryzacja, a tak jak w kanadzie/wiekoszsci swiata - brak waloryzacji state pension.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Emeryt56

Post #8 Ocena: 0

2020-08-30 00:52:55 (4 lata temu)

Emeryt56

Posty: 1660

Mężczyzna

Z nami od: 15-01-2018

Skąd: Montreal (Bristol)

Cytat:

2020-08-28 19:19:56, Ironicus napisał(a):
Witam Państwa,
Po 5-letnich studiach w Polsce przyjechałem do Anglii i siedzę tu od 2006 roku. Ostatnio sprawdziłem mój National Insurance record a on pokazuje że mam 17 lat pełnych składek (czyli 3 lata więcej niż tu byłem), chyba dlatego że przez kilka lat robiłem sporo nadgodzin i nadpłacałem.

Mam w związku z tym pytanie - czy do 25 lat minimum do emerytury w Polsce liczą się te pełne lata składek czy tylko faktycznie przepracowane? Teoretycznie z tego co rozumiem do polskiej emerytury liczą mi się studia jako 8 lat, czyli z tymi 17 kwalifikowałbym się już teraz, czy tak?

Czy polskiej emerytury dostałbym 1000 zł czy daliby mi tylko procent za te 5-8 lat?

Za odpowiedź z góry dziękuję,
Tomek

Jeśli chcesz w przyszłości pobierać dwie emerytury ( w UK i PL ) to należy pamiętać że okresy składkowe nie mogą się nakładać (to znaczy, że nie można pobierać jednocześnie emerytury w UK i w Polsce za ten sam czas).
Jak na ten czas to w Polsce nic nie dostaniesz.
Inna sprawa że przy emeryturach ciągle coś majstrują.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

grekan

Post #9 Ocena: 0

2020-08-30 13:15:01 (4 lata temu)

grekan

Posty: 623

Mężczyzna

Z nami od: 15-03-2008

Skąd: Londyn Croydon

Emerytury: polska i angielska sa niezalezne od siebie i naliczane za faktyczna ilosc lat pracy w danym kraju. Anglia nie dolicza lat pracy w Polsce ani Polska nie dolicza lat pracy w Anglii. Dodam, ze polska emeryture mozna miec w wieku 65 lat ale w Anglii obecnie 66 lat i pracujac do 66-tego roku zycia tracimy roczna emeryuture polska, chyba ,ze przedstawimy dokument o zwolnieniu sie z pracy i dolaczymy do wniosku o emeryture polska w wieku 65 lat.Przepis ten bezpodstawnie okrada emeryta o kwote rocznej emerytury.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

iwona38

Post #10 Ocena: 0

2020-08-30 13:34:31 (4 lata temu)

iwona38

Posty: 2214

Kobieta

Z nami od: 20-04-2007

Skąd: Anglia

Grekan a nie jest przypadkiem tak, ze jesli nie wypracujesz minimalnej ilosci lat uprawniajacej do pobierania emerytury np. W Polsce to wtedy zalicza ci lata przepracowane w Anglii. Inaczej moglbys pracowac 9 lat w Polsce i kolejne 9 lat w Anglii i nie mialbys zadnej emerytury.
Nie kupuje w Amazonie.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona 2 z 7 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 ... 5 | 6 | 7 ] - Skocz do strony

« poprzednia strona | następna strona » | ostatnia »

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,