MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

Macierzyńskie a zwolnienie lekarskie w ciąży

następna strona » | ostatnia »

Strona 1 z 3 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 ] - Skocz do strony

Postów: 21

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

milka3006

Post #1 Ocena: 0

2015-05-10 21:45:27 (9 lat temu)

milka3006

Posty: 17

Kobieta

Z nami od: 08-10-2013

Skąd: Bristol

Witam:) otóż jestem w 27 tyg ciąży od 25 tyg jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu bólu kręgosłupa i krocza. Pracuje w fabryce gdzie nie można siedzieć w czasie pracy...ale do rzeczy
położna wystawiła mi formę matb1 kazała zanieść do pracodawcy powiedziała także i napisała w książce ciąży,że muszę zrezygnować z pracy z powodu pogarszającego się mojego stanu zdrowia.
Powiedziała że mam iść do lekarza i wziąć zwolnienie do końca ciąży.
Moje pytanie jest takie:
Czy jak zaniosę wypisaną formę mat b1 od razu przechodzę na miecierzyński?
Teraz jestem na zwolnieniu za kilka dni mam wizytę u lekarza i wezmę kolejne zwolnienie do końca ciąży...czy mój pracodawca będzie mi wypłacał chorobowe czy nie?

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

kasiachery

Post #2 Ocena: 0

2015-05-11 14:14:51 (9 lat temu)

kasiachery

Posty: 1528

Kobieta

Z nami od: 17-06-2013

Skąd: wypizdowek

jak dobrze pamietam to od 29 tyg przechodzisz na macierzynski. jesli jestes teraz w 27 tyg to dostaniesz sick note na 2 tyg wlasnie zeby dobic do 29 tygodnia i pozniej standardowy macierzynski. Jak masz jeszcze jakis urlop do wykorzystania to wes wszystko ile sie da bo ci przepadnie do konca roku - jak jestes na kontrakcie to mozesz sobie wziac "na zas" do koca roku bo przeciez jestes zatrudniona. Od 29 tyg wybierz urolp i jak ci sie skonczy to zaczniesz macierzyncki.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

angela89223

Post #3 Ocena: 0

2015-05-11 14:29:24 (9 lat temu)

angela89223

Posty: 750

Kobieta

Z nami od: 29-05-2013

Skąd: Mk

Weź pod uwagę ze 6 pierwszych tygodni macierzyńskiego jest płatne przez firmę i biorą oni średnia z twoich ostatnich 12 tyg chyba z tego co kojaZe wiec dostaniesz 90% z tego chorobowego. No i do końca ciąży zwolnienia nie dostaniesz musisz odejść na maciezynski wykorzystaj lepiej urlop a nie chorobowe.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

kasiachery

Post #4 Ocena: 0

2015-05-11 14:43:23 (9 lat temu)

kasiachery

Posty: 1528

Kobieta

Z nami od: 17-06-2013

Skąd: wypizdowek

Cytat:

2015-05-11 14:29:24, angela89223 napisał(a):
Weź pod uwagę ze 6 pierwszych tygodni macierzyńskiego jest płatne przez firmę i biorą oni średnia z twoich ostatnich 12 tyg chyba z tego co kojaZe wiec dostaniesz 90% z tego chorobowego. No i do końca ciąży zwolnienia nie dostaniesz musisz odejść na maciezynski wykorzystaj lepiej urlop a nie chorobowe.


no wlasnie tez jej to radze bo jej przepadnie urlop a jak ma go np 25 dni do konca roku to pozniej o te 3 tyg bedzie dluzej kase z macierzynskiego doatawac. Ja zanim wrocilma do pracy to wzielam 2 tyg uroplu, dalej bylam z dzieckiem i juz kasa za urlopa byla przed powrotem do fun factory :-]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

kardam

Post #5 Ocena: 0

2015-05-11 15:11:45 (9 lat temu)

kardam

Posty: 2127

Kobieta

Z nami od: 04-07-2013

Skąd: North East

Nie mogę teraz tego znaleźć, ale z tego co pamietam SMP oblicza się na podstawie dochodu (Awarage Weeklu Earnings) z 8 tygodni poprzedzających ostatnie 15 tygodni przed planowaną datą porodu, czyli w Twoim przypadku SSP nie npowinno już wpłynąć na wynagrodzenie ;-)
To jest kalkulator dla pracodawców do obliczania wysokości SMP

Wnioskować o termin Statutory Maternity Leave powinnaś jakoś wcześniej, chyba 15 tygodni przed planowaną datą porodu. Na SML możesz iść już 11 tygodni przed, ale jak masz mieć sick, to nie oszukujmy się - bardziej Ci się opłaca iść na sick i ustalić poczatek Maternity na planowaną datę porodu.

Zarówno będąc na Maternty jaki i Sick Pay Twój urlop jest nadal naliczany i ie przepada z końcem roku, więc wracając do pracy możesz go wykorzystać. Zazwyczaj matki po skończonym Maternity wybierają cały ten zaległy urlop.

Statutory annual leave is accrued while the employee is off work sick (no matter how long they’re off) and can be taken during sick leave.
źródło

Your employment rights are protected while on Statutory Maternity Leave. This includes your right to:

pay rises
build up (accrue) holiday
return to work

źródło

[ Ostatnio edytowany przez: kardam 11-05-2015 15:28 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

kardam

Post #6 Ocena: 0

2015-05-11 15:17:13 (9 lat temu)

kardam

Posty: 2127

Kobieta

Z nami od: 04-07-2013

Skąd: North East

Dobrze pamietałam, że 15 tygodni wcześniej musisz poinformować pracodawcę ;-)

At least 15 weeks before your due date, tell your employer when the baby is due and when you want to start your maternity leave . Your employer can ask for this in writing.

Your employer must write to you within 28 days confirming your start and end dates.

źródło

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

kardam

Post #7 Ocena: 0

2015-05-11 15:20:30 (9 lat temu)

kardam

Posty: 2127

Kobieta

Z nami od: 04-07-2013

Skąd: North East

Cytat:

2015-05-11 14:29:24, angela89223 napisał(a):
Weź pod uwagę ze 6 pierwszych tygodni macierzyńskiego jest płatne przez firmę i biorą oni średnia z twoich ostatnich 12 tyg chyba z tego co kojaZe wiec dostaniesz 90% z tego chorobowego. No i do końca ciąży zwolnienia nie dostaniesz musisz odejść na maciezynski wykorzystaj lepiej urlop a nie chorobowe.

Z całym szacunkiem Angela, ale tototalna bzdura, nie poparta żadnymi zarządzeniami, to co piszesz o wyliczaniu SMP i o zwolnieniu.

Ja osobiście miałam zwolnienie do końca ciąży wystawiane przez lekarza. Miałam problemy w poruszaniu się w ciąży i nie było żadnego problemu z zwolnieniem.

To jakieś bajki rozpowiadane przez 'matki polki'.

A jeśli się ze mną nie zgadzasz proszę o potwoerdzenie tego e linkach stron rządowych ;-)

[ Ostatnio edytowany przez: kardam 11-05-2015 15:31 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

milka3006

Post #8 Ocena: 0

2015-05-11 21:31:16 (9 lat temu)

milka3006

Posty: 17

Kobieta

Z nami od: 08-10-2013

Skąd: Bristol

Hej :) czyli jak położna wystawiła mi mat b1 jestem na zwolnieniu w czwartek idę do lekarza po przedłużenie zwolnienia do końca ciąży to mam od razu dać pracodawcy to mat b1?
Razem z kolejnym zwolnieniem?

U nas w fabryce też mówią że lepiej będzie dla mnie jak będę na sicku do końca a potem macierzyńskie... tylko kiedy mam mu dać mat b1

Planowałam pracować do końca ciąży ale niestety SPD,bóle kręgosłupa i żylaki a praca stojąca bez możliwości siedzenia

Jeszcze raz proszę o rady

Dziękuję :)

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

kardam

Post #9 Ocena: 0

2015-05-12 08:28:11 (9 lat temu)

kardam

Posty: 2127

Kobieta

Z nami od: 04-07-2013

Skąd: North East

Milka współczuję. Ja też miałam SPD. Mój lekarz wydawał mi niestety każde zwolnienie na dwa tygodnie. MAT B1 już powinnaś dać, bo właśnie tak informujesz pracodawcę o ciąży i dacie porodu. Złóż od razu wniosek na piśmie o macierzyński najlepiej, że chcesz na niego iść od planowanej daty porodu i kopię niech najlepiej Ci podpiszą kiedy oryginał otrzymali (z prascodaswcami różne rzeczy wychodzą, ja tu trafiłam na Wyspę właśnie przez agencję pracy, która mnie zwolniła, bo przyniosłam im sick note i oficjalnie powiadomiłam o ciąży).

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

ktos1988

Post #10 Ocena: 0

2015-07-11 12:51:57 (9 lat temu)

ktos1988

Posty: 3

Kobieta

Z nami od: 11-07-2015

Skąd: chester

hej kobietki ja tez mam pytanie odnosnie chorobowego i macierzynskiego w uk jestem w 12 tyg. ciazy i jestem na zwolnieniu czy jesli bede ciagla do momentu odejscia na macierzynskie czy te 6 tygodzi dostane 90% z chorobowego i czy potem te 134 tygodniowo co ma byc to zamiast tego to dostane tyke co na chorobowym czyli te 80. bardzo prosze o odpowiedz

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona 1 z 3 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 ] - Skocz do strony

następna strona » | ostatnia »

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,