MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

Czy jestem uprawniony do korzystania z NHS ?

« poprzednia strona

Strona 2 z 2 - [ przejdź do strony: 1 | 2 ] - Skocz do strony

Str 2 z 2

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

Kanonier30

Post #1 Ocena: 0

2018-08-31 11:13:24 (6 lat temu)

Kanonier30

Posty: n/a

Konto usunięte

Ok...tylko zależy jakie zasiłki masz na myśli. Wszystkie są przyznawane na podstawie decyzji administracyjnej i trzeba spełnić również kryteria ich otrzymania. Wobec nadchodzącego wyjścia z Unii kluczowe jest posiadanie praw stałego rezydenta - zatem 5 lat pracy, życia w UK, które można udokumentować.

Dla osób krócej mieszkających w Wielkiej Brytanii - poniżej owych 5 lat - okres przyznania świadczeń takich jak JSA lub Universal Credit - jest ograniczony czasowo (UC - jeśli się nie pracuje) z założeniem, że "zasiłkowiec" znajdzie pracę. W tym czasie National Insurance pokrywa urząd, a więc DWP/Jobcentre.

Osoby, które po określonym czasie (bodajże 6 miesięcy) nie znajdą pracy - tracą prawo do pobierania zasiłków. Chyba, że udowodnią status stałego rezydenta. Polecam wykres dla Urzędników DWP:

EEA Nationals - Who can claim Universal Credit - Housing Systems

domena: hosuingsystems.co.uk


(Proszę wpiszcie w wyszukiwarkę - adres jest zbyt długi, aby wstawić w poście. Jest to dokument PDF z grafiką, jak działa system socjalny wobec obywateli EEA, nie tylko housing itd.)
Przy okazji obala mit, że nie warto mieć już stałej rezydentury - każdy kto obejrzy wykres z powyższego dokumentu ten zrozumie... . Toteż nie warto wierzyć we wszystkie zapewnienia na stronach gov.uk .. bo już settle status, bo już sratatata...- trzeba włączyć własne myślenie.

Dużym błędem jest w wypadku utraty pracy unikanie rejestrowania się w Jobcentre. Pokutuje przekonanie, że jeśli się zarejstruję, to w przyszłości będę miał/miała kłopot z rezydenturą czy obywatelstwem. Błąd! Jeśli w tym czasie szukamy pracy i żyjemy z własnych oszczędności czy pożyczek, to w przyszłóści nie udowodnimy tego okresu, jako czasu zamieszkania w UK. System składkowy - National Insurance - nas "nie widzi". Składek nie płaci pracodawca ani Jobcentre.

Kolega, jak najbardziej ma prawo do opieki medycznej i nikt Go w przychodni GP nie będzie pytał o zatrudnienie. Sugeruję jednak zarejestrować się do Jobcentre, aby był okres składkowy.

Tutaj wpadają osoby z tokiem myślenia, który właśnie zmotywował Brytyjczyków do Brexitu. MAM PASZPORT EU i MI SIĘ NALEŹY! No to wkrótce nic się nie będzie należało, bo jesteśmy tutaj gośćmi i nie należy zachowywać się roszczeniowo.

Porównajmy jak reagowalibyśmy w Polsce na takowych Ukraińców czy Rumunów... . W Polsce jesteś ubezpieczony/ubezpieczona społecznie, gdy pracodawca odprowadza ZUS lub jesteśmy zarejstrowani w Urzędzie Pracy, jako bezrobotni. Inaczej nie ma nas w systemie i nie jesteśmy ubezpieczeni. Każdy z Polaków, który mieszka na stałe od lat w UK i poszedł w Polsce do przychodni lekarskiej, ten wie o czym piszę.
W Wielkiej Brytanii też jest okres składkowy (jak w przybliżeniu w Rzeczpospolitej). Każdy na payslipie ma odprowadzony tax i National Insurance.

*DONT_KNOW*

[ Ostatnio edytowany przez: Kanonier30 31-08-2018 11:51 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

ZlotaPerla

Post #2 Ocena: +1

2018-08-31 12:59:43 (6 lat temu)

ZlotaPerla

Posty: n/a

Konto usunięte

Cytat:

2018-08-31 11:13:24, Kanonier30 napisał(a):


Tutaj wpadają osoby z tokiem myślenia, który właśnie zmotywował Brytyjczyków do Brexitu. MAM PASZPORT EU i MI SIĘ NALEŹY! No to wkrótce nic się nie będzie należało, bo jesteśmy tutaj gośćmi i nie należy zachowywać się roszczeniowo.




Ale o co ci chodzi, mam iść do przychodni z kopertą? bo mi się to nie należy czy jak? Dzieci z paszportem EU również mają bezpłatne leki, dentystę i badania okulistyczne BO IM SIĘ TO NALEŻY - kropka


Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

PannaZMokraGlow

Post #3 Ocena: 0

2020-12-11 19:32:22 (3 lata temu)

PannaZMokraGlowa

Posty: n/a

Konto usunięte

Nie bylam pewna w ktorym watku napisac. Jesli ktos chce zaszczepic sie jeszcze tej zimy przeciwko grypie to wszystkim 50latkom przysluguje teraz od grudnia 2020 takie szczepienie za darmo. Mozna zapytac w aptece.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona 2 z 2 - [ przejdź do strony: 1 | 2 ] - Skocz do strony

« poprzednia strona

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,