MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

Porady z mandatami za parkowanie.

następna strona » | ostatnia »

Strona 1 z 21 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 ... 19 | 20 | 21 ] - Skocz do strony

Postów: 207

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

bloby00

Post #1 Ocena: 0

2008-07-15 12:44:59 (16 lat temu)

bloby00

Posty: 1493

Mężczyzna

Z nami od: 23-01-2008

Skąd: London

Dam wam kilka rad, może pomogą na przyszłość, bo niestety bardzo często są popełniane błędy przez parkingowych, ba, robią to celowo - żeby tylko wypisać mandat (czytaj dostać jakiś bonus itp). Jak ktoś jakąś ma, to proszę o wpis.

- Mandat prywatny (nie z councilu). Takie firmy często żądzą się swoimi "poronionymi" prawami. Trzeba naprawdę uważać parkując na takich prywatnych parkingach, bo kwota kary może być wtedy dużo wyższa niż z councilu (a i z odwołaniem jest problem). Warto jednak zawsze zadzwonić i się upewnić przez telefon co i jak (raz dostałem za parking przy supermarkecie, jak zadzwoniłem to się okazało, że oni nie mają tego mandatu w systemie, więc nic nie muszę płacić, ani się odwoływać).

Councile.
- Często jest tak, że można się odwołać mailowo/listownie w przeciągu tych 14 dni (które się ma na zapłatę). Jest to takie jakby nieformalne odwołanie, ale może poskutkować jak te "zwykłe". Jak oni takie odwołanie dostaną, to wtedy kara jest zamrażana do czasu rozpatrzenia. Po negatywnej odpowiedzi powinni dać kolejne 14 dni do zapłacenia obniżonej kwoty, bądź czekać na oficjalny list i pełne odwołanie.

- Jeśli się nie zapłaci ani nie odwoła "nieformalnie", to przyjdzie oficjalny list na adres gdzie jest zarejestrowane auto. Wtedy nie można już zapłacić 50% taniej, ale za to można się odwołać formalnie (często dają gotowy formularz i podstawy do odwołania). Na zapłatę/odwołanie wtedy zdaje się jest 30 dni (zresztą zawsze piszą).

- WAŻNE. Przy zapłacie, odwołaniu (jakiejkolwiek korespondencji) ZAWSZE bierzcie jakieś potwierdzenie, dowód wysłania, kopie maila itp. Jest przecież szansa, że list/mail do nich nie dojdzie, czy też zgubią, a wtedy nie będzie tłumaczenia bez dowodu. Szkoda jednak płacić 4 funty za special delivery (chyba, że jest kiepsko z czasem i musi dojść do dnia następnego). Wystarczy zazwyczaj "signed for", a ja to nawet biorę tylko do podpisu "certificate of posting" - mam dowód wysłania (bez płacenia extra kasy) i kilka razy naprawdę się przydał. Jak się przyczepią, że coś nie było do nich wysłane, wystarczy wtedy kopia takiego potwierdzenia z krótkim wyjaśnieniem (oczywiście na to też weźcie potwierdzenie :-)).

- Trzeba być w miarę na bieżąco z aktualnymi zasadami, bo co chwila są zmieniane. Np mają chyba zmienić, że mandat się będzie liczył nawet jeśli nie było go za szybą, czy też robienie zdjęć (a nawet ich dołączanie do mandatu który przyjdzie pocztą).

- Ciężko jest udowodnić, że mandat został źle wystawiony (np, że nie było go za szybą, czy, że parkingowy nie był odpowiednio ubrany itp). Jednak czasami oni sami mogą do tego jakoś dojść (bo np parkingowy nie zdążył spisać numeru tax discu)....ale jednak jakąś podstawę trzeba i tak mieć, a nie liczyć na cud.

- Jeśli faktycznie dostaliście mandat (ale nie było go za szybą, tylko przyszedł pocztą, czyli bez zniżki), to wtedy napiszcie list, że nie było mandatu za szybą, ale że chcecie zapłacić (tylko, że 50% taniej). Nie wysyłajcie od razu płatności, tylko poczekajcie na odpowiedź, bo może cholery się nie zgodzą, a wtedy nie macie nic do stracenia się formalnie odwołać.

- Nie pamiętam dokładnie, ale po dostaniu mandatu na szybę, parkingowy nie może zaklampować samochodu w przeciągu następnych 20min (?). Może być czasami przydatne przy odwołaniu od takowego.

- W przypadku, że formalne odwołanie zostanie odrzucone, a macie naprawdę mocną podstawę (np loading/unloading i delivery note do tego), to następnym krokiem jest adjudicator (zazwyczaj council przysyła wam formularz). Adjudicator to niezależna osoba/instytucja, która zajmuje się takimi odwołaniami. Trzeba wtedy na formularzu wyjaśnić co i jak, dołączyć ew dowody i wysłać do adjudicatora. Jako, że jest to coś na zasadzie sądu, to adjudicator wyznaczy dzień na rozpatrzenie sprawy. Można na taką sprawę pójść (zaznacza się odpowiedni kwadracik w formularzu), bądź też dostać odpowiedź zaocznie. Czasami lepiej jest pójść, bo na miejscu można wyjaśnić wszystko dokładnie. Przed rozprawą obydwie strony (ty i council) dostają kopie wszystkiego co złożyli oponenci.

- Adjudicator cd. Często council się wystrasza takiego odwołania, dlatego może on zrezygnować przed rozprawą (dostaniecie wtedy informacje o tym). Może się też np wystraszyć jak się zaznaczy osobiste wstawienie, bo wtedy (chyba) i oni będą musieli kogoś wysłać, więc to im się może nie opłacić.

- Adjudicator cd. Przy takim odwołaniu ważne jest, żeby ładnie wszystko opisać i przeanalizować oraz dołączyć jak najwięcej dowodów na waszą korzyść, a przy okazji obalić zarzuty czy asumpcje strony councilu. Dodatkowe punkty zaczepne mogą wyjść przy dostaniu dokumentacji z councilu (załączają np część wpisów z notatnika parkingowego). Ja dwa razy zrobiłem analizę drogi jaką parkingowy szedł, oraz czasu - starając się udowodnić, że na pewno coś kręcili.

- Adjudicator cd. Decyzja takowego jest praktycznie ostateczna, jednak teoretycznie można się i od tego odwołać. W dokumencie z taką decyzją będą zresztą dokładnie opisane podstawy do dalszej drogi prawnej. Jednym z takich podstaw użyłem ja sam, dodałem zdjęcia i jeszcze raz wszystko dokładnie opisałem, przeanalizowałem drogę. Decyzja była trochę śmieszna, bo zostało napisane, iż ja jestem tak pewny swojego, że muszę mieć rację :-]

- WAŻNE - adjudicator może zasądzić karę zarówno dla councilu jak i dla nas, np za mówienie nieprawdy, czy totalny brak podstaw itp. Szansa jednak, że jakakolwiek strona takową dostanie jest chyba marna.

Ok. Na jeden post starczy, ale na pewno coś jeszcze dopiszę - jak mi się tylko przypomni ;-)

P.S. Oczywiście, odwoływać należy się w przypadku faktycznego błędu z ich strony, a nie, że ktoś chce zaoszczędzić, pomimo, że źle zaparkował. :-W

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

bloby00

Post #2 Ocena: 0

2008-07-15 13:04:34 (16 lat temu)

bloby00

Posty: 1493

Mężczyzna

Z nami od: 23-01-2008

Skąd: London

Szybko mi się przypomniało, więc ciąg dalszy ;-):

- "double parking" - taki opis w mandacie się dostanie za zaparkowanie przy innym wozie (nie przy krawężniku, czy oznaczonym miejscu). Głupia sprawa, bo czasami w Londynie ulica jak widać jest zastawiona, a trzeba się zatrzymać, więc nie zastawiając przejazdu staje się przy innym samochodzie. Wątpię, żeby była jakaś racjonalna podstawa do odwołania w tym przypadku (chyba tylko, że samochód się zepsuł, a i pewnie do tego trzeba będzie przedstawić jakiś dowód, np przyjazd pomocy drogowej).

- Loading/unloading. Ktoś pracując przy przeprowadzkach, kurierce itp z pewnością nie raz z takiej podstawy do odwołania korzystał. Zasada jest taka - można dostarczać "towar" nawet w osobówkach, ale parkingowi tylko vanom dają troszkę czasu (osobówki dostają zazwyczaj od razu, nieważne co nakleisz na szybie). Ważne żeby patrzeć gdzie się parkuje, bo nie wszędzie można na tej podstawie (jest czasami na tabliczce: "no lo/unloading at any time", albo tylko w godzinach), ale nawet pojedyncze, podwójne żółte, resident bay są uprawnione do takiego zaparkowania. Przy takim odwołaniu potrzebny jest oczywiście jakiś "delivery note" itp. Powinien w zasadzie wystarczyć nawet list (np od jakiejś firmy, że dla nich coś dostarczałeś, gdzieś tam, adres, data itp), ale często na takowe krzywo patrzą. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że takie loading/unloading ma swój ograniczony czas - zależy chyba od councilu, ale jest to jakieś 20min, chociaż do 10, czy 11 am można niby ile się chce (nie jestem jednak pewien). Bynajmniej może być tak, że parkingowy przejdzie, wpisze jakąś godzinę do notatnika i wróci po 20 min, jeśli samochód będzie nadal stał to wlepi mandat i będzie miał podstawę (więcej niż 20min).

- Podobno, do sprawdzenia czy samochód się ruszał z miejsca (np przy powyższym loading) parkingowy sprawdzi odległość pomiędzy kołem a krawężnikiem :-o Nie wiem zresztą, czy np przeparkowanie na inne miejsce da kolejne 20min.

- W Londynie jest zazwyczaj ogólnie przyjęty zakaz parkowania na chodniku itp (chyba, że jest jasno na tabliczce namalowane, że można, oraz jak). Jeśli się więc tak zaparkuje to kiepsko z odwołaniem. Jeśli się wczytać, to w niektórych przypadkach można tak zaparkować (powiedzmy, że dostawca chce się zatrzymać, a droga bardzo wąska, więc częściowo wjeżdża na chodnik) - jednak wątpię, żeby parkingowi patrzyli na sentymenty. Mandat wypisze, porobi zdjęcia, a nam zostanie tłumaczenie się później. Lepiej więc takiego parkowania zawsze unikać.

- Nie spodziewajcie się w Londynie pomocy od parkingowych. Od niektórych może i tak, ale zazwyczaj jest tak, że jak będziesz gadał z jednym przez okno, to drugi będzie w tym czasie ci wystawiał mandat. Jeśli wystarczy podjechać metr dalej, żeby nie załapać mandatu, o czym nie wiecie, to taki parkingowy NA PEWNO wam tego nie powie, będzie się czaił w krzakach dopóki nie odejdziesz, a po chwili mandat.

- Uważajcie czy nie ma naklejonych, nałożonych na parkometry tymczasowych instrukcji. Np, w dniach nie parkować w trzech miejscach parkingowych. Znana jednak jest praktyka, zabierania, nakładania takowych w przeciągu kilku minut, oczywiście przez parkingowego.

- Uwaga na wszędobylskie kamery. W Londynie już przychodzą mandaty za złe zaparkowanie z takich kamer. (nie mówiąc o yellow boxes, speeding, red route parking, no turn/entry etc itp).

- Zawsze się upewnij czy masz dobrze widoczny tax disc, zapłatę za parking, resident permit (czy też napis, że loading). Jak parkingowy będzie robił zdjęcie to wtedy musi się naćwiczyć, żeby specjalnie takowe coś nie było widoczne, więc brak będzie dla niego łakomym i łatwym kąskiem. Później można w uzasadnieniu podważyć, że "kartka" była, a na zdjęciu celowo nie ma całej szyby.

[ Ostatnio edytowany przez: bloby00 15-07-2008 13:44 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Richmond

Post #3 Ocena: 0

2008-07-15 15:46:01 (16 lat temu)

Richmond

Posty: 28858

Kobieta

Z nami od: 06-02-2007

Skąd: Surrey

To teraz to wszystko trzeba wkleic do Pytan i Odpowiedzi :-)

Swoja droga faktycznie parkingowy moze byc wybitnie pomocny:
-Panie, parkomat nie dziala, zjadl mi pieniadze
-To zadzwon pan na ten numer naklejony na parkomacie (a jak odejdziesz to Ci wypisze mandat ;))
Carpe diem.

Do góry stronyOnline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

vitek

Post #4 Ocena: 0

2008-07-15 16:34:50 (16 lat temu)

vitek

Posty: 3922

Mężczyzna

Konto zablokowane

Z nami od: 19-06-2007

Skąd: Yorkshire

Boshe, co parkingowi w Londku to jakieś potwory jak ich przedstawiacie!
W mojej dziurze niczego takiego nie zauważyłem. Przestrzegasz znaków, wracasz na czas i płacisz jak trzeba nie masz problemów, nie robisz tego to płacisz (albo i nie jak masz szczęście). Simple as that
The Mythbuster

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona WWW

BiF

Post #5 Ocena: 0

2008-07-15 19:04:49 (16 lat temu)

BiF

Posty: 331

Mężczyzna

Z nami od: 11-04-2007

Skąd: Berkshire

jeszcze byloby fajnie gdyby ktos wstawil jakies gotowe odwolania po angielsku bo nie wiem jak sie do tego zabrac:-(

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

bloby00

Post #6 Ocena: 0

2008-07-16 12:28:03 (16 lat temu)

bloby00

Posty: 1493

Mężczyzna

Z nami od: 23-01-2008

Skąd: London

Cytat:

2008-07-15 19:04:49, BiF napisał(a):
jeszcze byloby fajnie gdyby ktos wstawil jakies gotowe odwolania po angielsku bo nie wiem jak sie do tego zabrac:-(

Ciężko tutaj dać jakieś uniwersalne odwołanie, bo przecież jest tyle różnych powodów. Councile (jak już napisałem) same dają formularz i powody do odwołania (w sumie wystarczy zaznaczyć opcję i sklecić kilka wyrazów z wyjaśnieniem) - niestety, taka pomoc papierowa oznacza brak możliwości zapłaty obniżonej.

Nie wiem, może coś w tym stylu:
I write to let you know, that I am not liable for the parking penalty notice with number..., received at...., for vehicle.... . Dalej np:
- It is due to my courier job, as at the time of the contravention I was legally unloading my vehicle. This is confirmed by delivery note, which I attach to this letter.
- It is because I had a valid parking permit/ticket, which was probably missed by parking attendant. I attach a copy of above to confirm it.
- On my explanation I wish to tell you, that parking signs where totally confusing; moreover, people which were controlling traffic on that parking area directed me to the place where I parked. Please, have a look at enclosed copy of parking permit, which confirms that I had a valid document to park, but did this without purpose in the wrong space.
No i na koniec: I hope that my explanation and evidence indicated to you that I was not liable for that penalty ticket, thus I ask you to cancell it. Thank you and Regards....

;-)

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

BiF

Post #7 Ocena: 0

2008-07-16 22:07:21 (16 lat temu)

BiF

Posty: 331

Mężczyzna

Z nami od: 11-04-2007

Skąd: Berkshire

wielkkie dzieki :-D

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Oqular

Post #8 Ocena: 0

2008-07-16 23:33:12 (16 lat temu)

Oqular

Posty: 186

Mężczyzna

Z nami od: 04-01-2006

Skąd: Londyn

Wiec wyjasniam i precyzuje ekst bloby'ego

Councile trzeba podzielic na 2 rodzaje:
-parkingowi pracuja dla prywtnej firmy
-parkingowi zarudnieni bezposroednio przez coucil
w przypadku pierwszym manda mozna dostac doslownie za wszystko

Tryb odwolywania sie od mandatu zawsze wyjasniony jest na odwrocie mandatu. przez pierwsze 14 dni czyli przez okres obowiazywania znizki mozna o zrobic nieormalnie. Potem ylko formalnie. Do Adjudicatora czyli niezaleznej osoby (cos jak sad apelacyjny) mozna odwolac sie dopiero w momencie otrzymania NOR NOICE OF REJECTION po neaywnym rozpatrzeniu formalnej apelacji.

Zgodnie z TMA TRAFFIC MANAGEMENT ACT 2004 ktor wszedl w zycie 1 kwietnia tego roku parkingowy nie musi zrbic zdjec ni wsadzi mandatu za szybe aby ten byl wazny. Procedura ta jest uznawana wtedy kiedy samochod odjedzie w momencie kiedy mandat jest wystwiany ale nie zostal jeszcze wydrukowany. Jednak wiekszosc councili ne kozysta z tego poza sytucjami PREVENTED TO ISSUE w momencie kidy kierowa nie dopuscil do naklejenia mandatu na szybe.

double parking - stosuje sie tylko wtedy kiedy samochod zaparkowany jest wiecej niz 50cm od kraweznika i nie w miejscu przeznaczonym do parkowania (Zatoczka itp) - nie musi to koniecznie oznaczac ze stoisz obok innego samochodu wystarczy ze jestes za daleko od kraweznika

Loading/unloading - kazdy samochod jest do tego uprawniony jesli laduje lub rozladowuje goods czyli artykuly wymagajace parkwania w bezposredniej odleglosci miejsca rozladunku (Z zasady tej napewno nie da sie skorzystac idac do sklepu po ziemniaki lub ciastaka) W przypadku rozladunku zgodnie z nowm TMA dozwolone jest parkowanie max 40min przy tym parkingowy ma prawo wystawic mandat nawet TiRowi jesli nie zobaczy kierowcy przy samochodzie w ciagu 5 min od rozpoczacia obserwacji - wtedy jezeli ma sie wyrazny dowod ladowania (faktura itp) mandat jest kasowany.
Pamietac nalezy za zatrzymywanie sie jakiegokolwiek pojazdu (takze ladowanie) zabronione jest w przypdku tzw no loading restroctions - linia na krawezniku araz gogziny dzialania na bialej tablicy.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Oqular

Post #9 Ocena: 0

2008-07-16 23:43:36 (16 lat temu)

Oqular

Posty: 186

Mężczyzna

Z nami od: 04-01-2006

Skąd: Londyn

Parkowanie na chodnku - kategorycznie zabronione jest w tzw CPZ - CONTROL PARKING ZONE (strefy oznaczone przy kazdej ulicy do nich prowadzacej). Istnieja jednk ulice poza CPZ na ktorych takze nie wolno parkowac na chodniku sa one specjalnie oznakowane lub tez wprowadzone do rejestru councilu na Footway List (w tym przypadku rezydenci informowani sa na pismie o zakazia parkowania a wszyscy inni otrzymuja ostrzezenia za wycieraczke przez okolo 30 dni od wpisnia ulicy na linie)

Tymczasowe instrukcje - Suspended bay - musza byc rozmieszczone min tydzien przed zawieszenem zaoczki - zazwyczaj zawiesza sie je na slupach od latarni lub obok znakow - mozna je zdjac ale nigdy ponownie zawiesic - wiec jesli ktokolwiek dostal mandat bo znaku nie bylo wystarczy poprosic o dowod fotograficzny i tyle

parkingowy nigdy nie da ci mandatu za niewidoczny TAX to domena DVLA

Jak ktos ma jakies pytanka to zapraszam bo troche sie na tym znam :)

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

krakn

Post #10 Ocena: 0

2008-07-17 08:39:39 (16 lat temu)

krakn

Posty: 40201

Mężczyzna

Z nami od: 25-06-2007

Skąd: Caterham

dobra a moze mi ktoś wyjaśnić bo mam masę niepewności dotyczące parkowania motocykli?
Gdzieś kiedyś przemknęło mi dwie sprawy ze w centrum Londynu można parkować motory za 0,5 funta cały dzień, można też postawić na chodniku ale muszą być spełnione pewne warunki kurcze ktoś to może znaleźć i przetłumaczyć by mieć pewność??
Liczy się czas który żyjemy dla kogoś, reszta to czas śmieć.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

E-mailStrona WWWNumer AIM

Strona 1 z 21 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 ... 19 | 20 | 21 ] - Skocz do strony

następna strona » | ostatnia »

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,