MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

Zjednoczona Irlandia

następna strona » | ostatnia »

Strona 1 z 3 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 ] - Skocz do strony

Postów: 21

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

Zygmunt_Merytor

Post #1 Ocena: 0

2019-12-15 13:11:40 (4 lata temu)

Zygmunt_Merytoryczny

Posty: 1039

Mężczyzna

Z nami od: 15-03-2018

Skąd: Edinburgh

Mysle, ze zagadnienie zasluguje na osobny temat. Na te chwile przewija sie w watkach "breksitowo-zgnilobrytyjskich" ale jest na tyle istotne, ze warto mu poswiecic osobne miejsce na forum.
Juz wkrotce, wraz z powrotem WA do sejmowych dyskusji, powroci tez "kwestia irlandzka" - GFA, lamiglowka przyszlej granicy, aranzacji celnych/regulacyjnych/przeplywu osob itd
Arytmetyka sejmowa jest kompletnie zmieniona po wyborach. DUP nie liczy sie juz jako istotny element ukladanki niezbedny do zapewniania wiekszosci w glosowaniach, natomiast Sein Feinn uroslo w sile.
Bedzie sie dzialo, to pewne.

Szczerze zachecam Rodakow mieszkajacych w Irlandii (tych z Poludnia i Polnocy) do podzielenia sie wlasnymi wrazeniami/spostrzezeniami/opiniami z pierwszej reki, bez medialnych filtrow.

"Sinn Fein believes Brexit offers fresh opportunities for a United Ireland if Remain-supporting Northern Ireland is taken out of the EU against its will next year.

The Northern Ireland Secretary can call a border poll if he or she deems it likely that a majority in the region would vote to leave the UK and form a united Ireland.

The Republic of Ireland would then vote depending on the result of that referendum.

A poll in September showed there is a slight majority for Irish unification among people in Northern Ireland."

https://www.belfasttelegraph.co.uk/news/northern-ireland/election-results-bring-scottish-independence-and-irish-unity-to-the-fore-38781518.html

[ Ostatnio edytowany przez: Zygmunt_Merytoryczny 15-12-2019 13:49 ]

A ja z tym trzymam, kto co w czas uchwyci - reszta mnie meczy.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

liv103

Post #2 Ocena: 0

2019-12-15 13:56:18 (4 lata temu)

liv103

Posty: 179

Kobieta

Z nami od: 29-01-2009

Skąd: g

Jakoś w Irlandii entuziazmu u ludzi nie ma.Oni szczerze się nie lubią.Chodzi oczywiście o rodowitych Irlandczykow. Są zdania,ze to zjednoczenie nie jest im potrzebne bo tylko im zaszkodzi ,spowolni gospodarkę. To co mówią politycy a to co mówią zwykli ludzie to dwie inne bajki.Irlandczycy ciągle będą pamiętać,że Irlandia północna zawsze wolala byc częścią Wielkiej Brytanii. Zresztą oni sami mówią,że są brytyjczykami.A terax gdy brexit to chcą wybrać mniejsze zło.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Zygmunt_Merytor

Post #3 Ocena: 0

2019-12-15 19:32:45 (4 lata temu)

Zygmunt_Merytoryczny

Posty: 1039

Mężczyzna

Z nami od: 15-03-2018

Skąd: Edinburgh

Dzieki za komentarz @liv103.
To interesujaca perspektywa - ta z poludnia Wyspy. Zdecydowanie czesciej przywoluje sie tu, w dyskusjach, sytuacje na polnocy i tym samym nieco ignoruje glos z Repupliki.
Ja sam, przyznaje, tez jakos tak slepo zalozylem, ze perspektywa zjednoczenia bedzie popierana przez znakomita wiekszosc obywateli Republiki Irlandii.....
Potega stereotypow i leniwa atrakcyjnosc skrotow myslowych.
Nie wiem jak bedzie (o ile bedzie) przeprowadzony "border poll" ale wydaje mi sie, ze bedzie bral w rownym stopniu pod uwage opinie (glosy) z obydwu czesci Wyspy.
Uwzgledniajac znacznie wieksza populacje "Poludnia", to ta czesc zdecyduje o ostatecznym (przynajmniej na lat 7) rozwiazaniu kwestii zjednoczenia.
A ja z tym trzymam, kto co w czas uchwyci - reszta mnie meczy.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

liv103

Post #4 Ocena: 0

2019-12-15 21:30:23 (4 lata temu)

liv103

Posty: 179

Kobieta

Z nami od: 29-01-2009

Skąd: g

Na pewno musza cos zrobić,bo ciężko byłoby im żyć, gdyby pojawiły się rzeczywiste granice.Najbardziej to ucierpieli by rolnicy. Dużo z nich ma domy w Irlandii A pola w Irlandii północnej,Albo na odwrót. Nikt nie wyobraza sobie wędrówek ze zwierzętami (czasami takie stara to 500 krów i 100 owiec )rano i wieczorem przez granicę. Wypełnianie dokumentów,sprawdzania .Nie miałoby to najmniejszego sensu.Takie przyziemne sprawy ale bardzo ważne. Po Za tym w Irlandii rząd liczy się bardzo ze zdaniem ludzi i bierze je pod uwagę.Na pewno rozważa wszystkie za i przeciw

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Zygmunt_Merytor

Post #5 Ocena: 0

2019-12-15 22:41:56 (4 lata temu)

Zygmunt_Merytoryczny

Posty: 1039

Mężczyzna

Z nami od: 15-03-2018

Skąd: Edinburgh

Cytat:

2019-12-15 21:30:23, liv103 napisał(a):
Dużo z nich ma domy w Irlandii A pola w Irlandii północnej,Albo na odwrót.


Pamietam jak kiedys zadzwonil koles do O'Briena (LBC Radio) i powiedzial, ze on codziennie budzi sie w Republice a kawke parzy w Irlandii Polnocnej - nie wychodzac z domu, bo on stoi dokladnie na granicy :)

Nie moge znalezc tego klipu ale tutaj jest artykul o tym gosciu:

"The Border then runs out into the middle of Church Hill, the road outside the house, and up around the village of Jonesborough in south Armagh.

Rice’s address is officially in Northern Ireland. He pays his local rates in the North, but his electricity comes from the South; the meter is in his garage, in the Republic, he says."

https://www.irishtimes.com/news/ireland/irish-news/ready-for-what-it-is-completely-unknown-brexit-and-the-border-1.4002694

A ja z tym trzymam, kto co w czas uchwyci - reszta mnie meczy.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

liv103

Post #6 Ocena: 0

2019-12-15 22:55:02 (4 lata temu)

liv103

Posty: 179

Kobieta

Z nami od: 29-01-2009

Skąd: g

Zygmunt Merytor my mieszkamy ok 80 km od granicy z Irlandia Północna. Więc często słyszymy takie historie 😁Mój maz jest kierowca ciężarówki i czasami jeździ tam po towar.Ostatnio opowiadał,ze w ciągu 15 min przekroczył granicę z Irlandia Północna 6 razy. I weź tam postaw budki graniczne z celnikami.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Zygmunt_Merytor

Post #7 Ocena: 0

2019-12-16 12:17:41 (4 lata temu)

Zygmunt_Merytoryczny

Posty: 1039

Mężczyzna

Z nami od: 15-03-2018

Skąd: Edinburgh

Cytat:

2019-12-15 22:55:02, liv103 napisał(a):
Zygmunt Merytor my mieszkamy ok 80 km od granicy z Irlandia Północna. Więc często słyszymy takie historie 😁Mój maz jest kierowca ciężarówki i czasami jeździ tam po towar.Ostatnio opowiadał,ze w ciągu 15 min przekroczył granicę z Irlandia Północna 6 razy. I weź tam postaw budki graniczne z celnikami.


Przypuszczam, ze teraz - kiedy nie ma potrzeby podlizywac sie DUP, granica z EU zostanie "przesunieta" do Morza Irlandzkiego.
Tym samym Polnocna Irlandia znajdzie sie w uprzewilejowanej pozycji w porownaniu z reszta UK - w szczegolnoci Szkocji, ktora to bezwzglednie glosowala za pozostaniem w EU.
Zrodzi to z pewnoscia wiele pytan :)

Tutaj kilka fotografii pokazujacych przebieg granicy miedzy "Irlandiami", jesli takowa mialaby powstac.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zrodlo:

https://www.belfastlive.co.uk/news/belfast-news/gallery/border-lines-between-uk-ireland-16678901

[ Ostatnio edytowany przez: Zygmunt_Merytoryczny 16-12-2019 12:35 ]

A ja z tym trzymam, kto co w czas uchwyci - reszta mnie meczy.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Kanonier30

Post #8 Ocena: 0

2020-01-05 17:43:40 (4 lata temu)

Kanonier30

Posty: n/a

Konto usunięte

Po ustaniu wpływu DUP na politykę rządu centralnego już wyraźne jest dążenie, aby za wszelką cenę przywrócić funkcjonowanie autonomicznego rządu Irlandii Północnej. De facto dawałoby to możliwość przekazania znacznych uprawnień decyzyjnych do Stormont. Ponieważ żadna ze stron nie chce powrotu fizycznych kontroli granicznych, to tymczasowy status pozostania w unii celnej Irlandii Północnej z Unią Europejską i Republiką będzie stanem permanentnym, wychodzącym daleko poza rok 2020.
Irlandia Północna w sposób naturalny będzie miała coraz bardziej odmienne prawodawstwo od innych części UK. Nie będzie bowiem można w żaden sposób prowadzić na przykład skutecznej polityki imigracyjnej, gdy rząd brytyjski nie będzie miał nawet wiedzy co do przepływu osób pomiędzy Północą i Południem.

Toteż w mojej opinii, to Irlandia Północna coraz bardziej będzie przypominała specjalny region administracyjny UK, w najważniejszych kwestiach handlowych, gospodarczych związany z Unią Europejską. Oczywiście rząd w Londynie ominie krytykę ze strony osobników, jak Arlene Foster poprzez wyposażenie władz w Belfaście w rozszerzoną autonomię co do przepływu towarów, osób i usług z EEA. Myślę, że czas "egzekutywy" w Belfaście dobiega końca.

https://www.northernireland.gov.uk

[ Ostatnio edytowany przez: Kanonier30 05-01-2020 17:50 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Zygmunt_Merytor

Post #9 Ocena: 0

2020-02-04 19:37:03 (4 lata temu)

Zygmunt_Merytoryczny

Posty: 1039

Mężczyzna

Z nami od: 15-03-2018

Skąd: Edinburgh

nullZainspirowany Jurkowym wywodem na temat kartofli, zerknalem do neta i znalazlem to:

"Election 2020: We want united Ireland, say four in five voters"

To za tutejszym Times'em:

https://www.thetimes.co.uk/article/election-2020-we-want-united-ireland-say-four-in-five-voters-bcsbnkjld

Skopiowane z GFA:

2. Subject to paragraph 3, the Secretary of State shall exercise the power
under paragraph 1 if at any time it appears likely to him that a majority of
those voting would express a wish that Northern Ireland should cease to
be part of the United Kingdom and form part of a united Ireland.


Wyglada na to, ze sprawa zjednoczenia wydaje sie przesadzona tym samym...

[ Ostatnio edytowany przez: Zygmunt_Merytoryczny 04-02-2020 19:39 ]

A ja z tym trzymam, kto co w czas uchwyci - reszta mnie meczy.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Zygmunt_Merytor

Post #10 Ocena: 0

2020-02-09 21:44:44 (4 lata temu)

Zygmunt_Merytoryczny

Posty: 1039

Mężczyzna

Z nami od: 15-03-2018

Skąd: Edinburgh

Znakomity (wszystko na to wskazuje) wynik Sinn Fein. More to follow soon, that's for sure :)

#Irishelection
A ja z tym trzymam, kto co w czas uchwyci - reszta mnie meczy.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona 1 z 3 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 ] - Skocz do strony

następna strona » | ostatnia »

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,