MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

Dyskryminacja a Brexit. Mity i fakty.

następna strona » | ostatnia »

Strona 1 z 4 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 | 4 ] - Skocz do strony

Postów: 36

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

Kanonier30

Post #1 Ocena: 0

2017-08-15 17:05:19 (7 lat temu)

Kanonier30

Posty: n/a

Konto usunięte

Jestesmy w dosc szczegolnym miejscu historii, gdy wkrotce jedno z najwazniejszych panstw europejskich opusci Unie Europejska. Chyba niewiele osob przyjezdzajacych jeszcze kilka lat temu przyjmowalo, ze opuszczenie przez Wielka Brytanie Unii zdarzy sie naprawde.

Brytyjczycy podjeli decyzje w referendum i procedura wynikajaca z Artykulu 50 Traktatu Lizbonskiego weszla w zycie. Jaki bedzie model funkcjonowania Unii bez Zjednoczonego Krolestwa, a takze Wielkiej Brytanii bez europejskiej wspolnoty, tego nie wiemy.

Oczywiscie na co dzien jestesmy zasypywani mniej lub bardziej waznymi informacjami, spekulacjami na tematy zwiazane z Brexitem. Albo chodzi o prawa obywateli Unii w UK po 2019 Roku, albo o swobodny przeplyw osob, albo o umowy handlowe, granice z Irlandia, comprehensive sickness cover...

Wiemy na razie na pewno, ze do 2019 Roku Wielka Brytania bedzie czlonkiem Unii. Stad chcialbym, od osob zainteresowanych tematyka, zebrac opinie, osobiste doswiadczenia na temat tego czy Brexit doknal Was bezposrednio. Nie kazdy bedzie chcial sie podzielic prawdziwa historia, czesc na pewno mnie ostro skrytykuje. Nie jestem moderatorem, a przecietnym uzytkownikiem MW. Rozumiem.

Mam jednak subiektywne odczucie, ze moze czesciej niz zwykle, spotykamy sie z sytuacjami, ktorych wczesniej (przed referendum w 2016 r.) nie mielismy do czynienia. Czesto sa to blahe sprawy, jak wymaganie okazywania dokumentow, ktorych nigdy wczesniej nikt sie nie domagal, albo pytania na temat status imigracyjnego. A moze tez cos wiecej? Jak zakamuflowana dyskryminacja na rynku pracy, w sluzbie zdrowia?

Czy jesli doswiadczamy takich sytuacji, ktore wplywaja na nasze zycie w tym kraju, to moze warto byloby, aby te indywidualne historie, przezycia nie zostaly niezauwazone. Nie zaginely wsrod wydarzen politycznych, historii opowiadanych przez media. Aby nie zostaly tylko tematem rozmow w domu czy wsrod znajomych.

Teraz jest czas, abysmy mogli opisac co sie Nam przdarzylo, bo za kilka lat bedziemy juz w innym kraju, w innej rzeczywistosci. Zdarza sie, ze piszemy indywidualne skargi na nierowne traktowanie. Wysylamy do ministerstw, lokalnych urzedow. Tymczasem, gdyby nam sie udalo skorzystac z nawet z mozliwosci, jakie daje forum, to mozemy w gronie kilku, kilkunastu osob nasze spostrzezenia przekazac tam, gdzie powinny sie znalezc. Zwlaszcza, gdy jestesmy ofiarami mniej lub bardziej zakamuflowanej dyskryminacji, niesprawiedliwosci.

Zlo zatriyumfuje - wystarczy, aby dobrzy ludzie nic nie robili. Jesli jestesmy celem szykan, gorszego traktowania z powodu pochodzenia, to nie mam watpliwosci, ze jest to zlo. Pytanie czy mozemy cos zrobic oddolnie?

Wiem, ze sa seriwsy spolecznosciowe, ale na forum - przy wiekszej anonimowosci - moze bedzie prosciej. Mam swiadomosc, ze nie uniknie sie komentarzy, zlosliwosci i oceniania przez tych, ktorzy maja juz taka potrzebe. Osobiste uprzedzenia i konflikty pmiedzy forumowiczami....*CRAZY*

Trudno, wowczas watek albo zostanie skasowany, albo zaginie wsrod tysiecy innych, zapomnianych *DONT_KNOW*.

MOJA HISTORIA *DRINK* (sprzed kilku miesiecy):

Zmiana GP. Wykonuje telefon do przychodni, do ktorej chcialem sie przerejestrowac. Informuje skad jestem (area)...nie ma problem. "Prosze przyjsc po formularz I przyniesc ID oraz potwierdzenie adresu" - mowi mily glos przez sluchawke. Zadowolony, z przeswiadczeniem, ze z zapisaniem sie do nowego GP nie bedzie problemu docieram osobiscie. Tym razem inna Pani prosi o zapisanie nazwiska i kodu pocztowego. Widzac niezrozumiale nazwisko pada niesmiertelne "Where you from?" Odpowiadam, aby za chwile sie dowiedziec, ze mieszkam zbyt daleko od przychodni.

W domu dla pewnosci przesylam e-mail. Moze czegos Pani nie doslyszala? Dostaje3 za 5 minut odpowiedz - niestety, "zly" post code...Sprawdzam na stronach NHS, ze praktyki GP of 2015 Roku maja swobode w przyjmowaniu pacjentow nawet spoza swoich wczesniejszych rejonow. Oczywiscie moga odmowic, jesli maja juz zbyt duzo pacjento, a zbyt malo lekarzy. Ale w moim przypadku? Nie dosc, ze argumentacja nieprawdziwa, to mam wrazenie, ze to nazwisko bylo tym decydujacym czynnikiem.
Gdy zwrocilem sie pisemnie do GP, z przekazaniem wiadomosci do CCG, juz odpowiedzi nie dostalem.

:-T[

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Post #2 Ocena: 0

2017-08-15 17:17:45 (7 lat temu)

Posty: n/a

Mężczyzna

Konto usunięte

Hej Kanonier. Tez spisujesz swoje doswiadczenia tutaj? :) Ja ostatnio rejestrowalam sie w 2016 I przyjmowali tylko
ze swojej Catchment Area. Moze I maja prawo robic inaczej ale nie maja obowiazku.
Jeżeli zależy Ci na stworzeniu jedynej w swoim rodzaju atmosfery a także niezapomnianym doświadczeniu dla Ciebie a, także Twoich gości, zobacz stronę internetową l. muzyka na wese

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

andypolo

Post #3 Ocena: 0

2017-08-15 17:53:52 (7 lat temu)

andypolo

Posty: 2980

Mężczyzna

Z nami od: 27-03-2010

Skąd: C-L-S

Kanonier, twoja historia może być związana z Brexitem ale nie musi.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Chillileaf

Post #4 Ocena: 0

2017-08-15 21:38:25 (7 lat temu)

Chillileaf

Posty: n/a

Konto usunięte

Paszport dziecka. Obywatel GB od 5 lat bo urodzil sie ponad 5 lat po moim przyjezdzie. Kto zalatwial ten wie ile papierow trzeba wysylac zeby dziecko dostalo obywatelstwo. No ale dostalo, fajnie. W tym roku w lipcu mu sie ten paszort konczyl. Wyslalam aplikacje o renewal, no I sie zaczelo. Ze mam jeszcze raz wyslac WSZYSTKIE dokumenty ktore im dostarczylam 5 lat temu, czyli dokumenty teraz juz 11 letnie.
Oczywiscie po kilku przeprowadzkach czesc sie zgubila jak np cert WRS. Zreszta instytucja juz nie istnieje kilka lat. No I tlumacze ze juz to wszystko mieli, ze dziecko przeciez ma obywatelstwo. Final jest taki ze stracil Brytyjskie obywatelstwo. Zwyczajnie zabrali, argumentujac ze nie moge teraz udiwodnic ze mu sie nalezy, bo nie posiadam wszystkich wymaganych dokumentow a oni musza sprawdzic wszystkich obywateli EU I ich latorosle. Laskawie moge starac sie dla niego o obywatelstwo jeszcze raz. Ba nawet za darmo. No ale to 1 mu zabrali. Mysle ze to przez Brexit.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

observer_haters

Post #5 Ocena: 0

2017-08-15 21:47:36 (7 lat temu)

observer_haters

Posty: 458

Mężczyzna

Z nami od: 14-01-2014

Skąd: Wyspa

Walcze z UKVI o EEA FP Zanim drzwi zostana calkowicie zamkniete :-] Aplikacja miala byc rozpatrzona w max 15 dni roboczych, a dzisiaj mija 50 dni roboczych.Przez Brexit jak nic.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona WWW

Wielim

Post #6 Ocena: 0

2017-08-15 21:50:23 (7 lat temu)

Wielim

Posty: 7568

Mężczyzna

Z nami od: 03-09-2013

Skąd: Londyn

Nie wiem może się pozmieniało , ja w tamtym roku załatwiłem paszport dla synka w 2 dni , wysłałem dokumenty w któryś tam dzień i po 2 dniach dostałem sms ze paszport jest w drodze. Gorzej było z kurierem bp dwa razy niby przyjeżdżał i niby nigdy nikogo nie zastał ale wkońcu dostarczył . Wracając do samego paszportu wysłałem wszystkie potrzebne dokumenty których wykaz był w ulotce dołączonej do wniosku , nigdy ani ja ani moja zona nie pobieralismy żadnego benefitu i nie było najmniejszego problemu z paszportem . Nawet byłem w szoku ze to takie szybkie i łatwe . Co do mojej osoby to w pierwszy dzień po referendum w pracy były głupie uśmieszki i żarty Anglików ale tylko przez kilka minut . W późniejszych dniach się już nie powtórzyło. To samo z wspomianym wcześniej GP , przeprowadziliśmy się , byłem zarejestrować synka do GP i pani na recepcji wręcz nalegała ze ja też powinienem się zarejestrować , nie pomogły nawet tłumaczenia ze w GP to ja jestem zarejestrowany jeszcze na pierwszym adresie w UK 10 lat temu i chociaż przeporwadzalem się kilka razy nigdy się nie przerejstrowalem. ;) mało tego dostałem listę okolicznych gp razem z ich ocenami i mogłem sobie wybrać które chce

[ Ostatnio edytowany przez: Wielim 15-08-2017 21:50 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Chillileaf

Post #7 Ocena: 0

2017-08-15 22:07:45 (7 lat temu)

Chillileaf

Posty: n/a

Konto usunięte

Tak tak, tez nic nigdy nie pobieralam, wyslalam wszystko o co prosza przy odnowieniu paszportu. Tylko potem zaczely przyvhodzic listy, ze w zwiazku z tym ze rodzice sa obywatelami EU sprawdzaja jeszcze raz I chca orginalne dokumenty przedstawiane 5 lat temu. Tez myslalam ze bedzie szybko I bezproblemow, niespodziewalam sie czegos takiego.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Adacymru

Post #8 Ocena: 0

2017-08-15 22:45:21 (7 lat temu)

Adacymru

Posty: n/a

Konto usunięte

Pare miesiecy temu bylo duzo w wiadomosciach wlasnie o tym, ze okazalo sie przy sprawdzaniu informacji podczas odnawiania paszportow, ze pewnych procedur nie dotrzymano i ze dzieci mialy wydane paszporty bez podstaw. Podane przyklady to wlasnie uznanie lat kiedy WRS obowiazywal do potwierdzenia statusu settled, bez sprawdzenia dokumentow. Nawet tutaj na forum pamietam osoby, ktore pisaly, ze wliczali okres kiedy trzeba bylo miec WRS, a nigdy tego obowiazku nie dopelnili, i pomimo tego okres ten przez urzad zostal naliczony do podstawy dziecka obywatelstwa. Dlatego najprosciej sprawdzic przy odnawianiu, bo systematycznie sprawdzac kazdy wydany paszport od x roku, to troche czasu zajeloby.

Probowalas zlozyc wniosek (Subject Access Request) o kopie informacji (za tym i dokumentow) jakie Home Office ma na twoj temat? Moze w ten sposob moglabys odzyskac informacje o WRS, bo gdzies to jest zapisane jak mialas.
Ada

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Kanonier30

Post #9 Ocena: 0

2017-08-15 23:06:33 (7 lat temu)

Kanonier30

Posty: n/a

Konto usunięte

Dzieki, ze piszecie - naprawde - jak w wypadku utraty paszportu - to az ciezko uwierzyc. Moja historia z GP, to jednak trzecia liga.

PS.
Dlatego cieszy mnie reakcja Unii Europejskiej na handlowe/gospodarcze propozycje Londynu. Jak uzasadnila strona unijna prawa obywateli UE w Wielkiej Brytanii nie zostaly zapewnione w stopniu oczekiwanym, a wiec negocjacje nie sa zamkniete.
Brytyjczycy, w swej odwiecznej proznosci sadza, ze przedstawili oferte i game over. Stad dostali kubel zimnej wody *THUMBS UP*



[ Ostatnio edytowany przez: Kanonier30 15-08-2017 23:19 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

hants

Post #10 Ocena: 0

2017-08-16 10:19:08 (7 lat temu)

hants

Posty: 522

Mężczyzna

Z nami od: 28-03-2006

Skąd: Solent

Wygugluj "In Limbo" Brexit testimonies. Ciekawa lektura....
Chcieć to znaczy móc!

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

E-mailStrona WWW

Strona 1 z 4 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 | 4 ] - Skocz do strony

następna strona » | ostatnia »

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,