MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

TO JEST PROFANACJA!!!

następna strona » | ostatnia »

Strona 1 z 6 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 ] - Skocz do strony

Postów: 51

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

EFKAKONEFKA33

Post #1 Ocena: -1

2020-08-12 12:20:44 (4 lata temu)

EFKAKONEFKA33

Posty: n/a

Konto usunięte

TO JEST PROFANACJA!!! No właśnie...Jest...czy nie jest?

Obrazek

Artykuł na ten temat

Trafiłam niedawno na takie zdjęcie. Zastanawiam się jakie ono budzi we mnie odczucia. Gdzieś na FB, u kogoś, kto wrzucił to zdjęcie z podpisem "piękne" wywiązała się dyskusja. Część ludzi przkonywało, że to PROFANACJA.

"Te dzieciaki zasługują na szacunek i spokój...:

"Jest mi wstyd,ze nalezymy do tego narodu, który opluwa takie ważne wartości, robiąc cyrk z miejsca pamięci"

"Tym dzieciom odebrano dzieciństwo i radość życia. Tego się nie da przywrócić durnymi scenografiami i placami zabaw. Tym dzieciom należy się szacunek i pamięć..."

"Jak można tak profanować pomnik. Czy na grobie/pomniku swojego dziecka też robilibyście taki cyrk i przedstawienie?"

"Czy nie lepiej zbudować nowe place zabaw nazwane na ich cześć zamiast bezsześcić ich pamięć?"

Profanacja (łac. profanatio – „zbezczeszczenie, znieważenie” ) – pojęcie odnoszące się do naruszania sfery sacrum, powodujące pozbawienie poświęconych rzeczy lub konsekrowanych miejsc wartości kultowej oraz potraktowania bez należytego szacunku rzeczy, wartości otoczonych powszechnie czcią.


Druga strona widziała to trochę inaczej

"Straszne, nic mnie tak nie przeraża jak ten pomnik, a dodana scenografia dopełnia dramatu"

"Jak się chwilkę zastanowić, płakać się chce. Z żalu i bólu... Kontrast jest nie do udźwignięcia. Wymowa nie do przecenienia. To zdjęcie zastepuje tysiąc słów."

"To zdjęcie rzuciło mną o podłogę i nie mogę się teraz pozbierać"

"Ci co piszą, że to profanacja, przykre, że nie zrozumieli przesłania..."

"Nikt przy zdrowych zmysłach nie dałby dziecku karabinu i nie posłałby go na wojnę. Te wszystkie pomniki, które w świadomości społecznej mają budować poczucie obowiązku, gotowości poświęcenia życia budzą sprzeciw. Ta scenografia pokazuje, że dzieci powinny być dzieci, powinny móc cieszyć się dzieciństwem, dzieciom nie daję się broni i nie posyła na wojnę."


Coraz częściej w sumie zastanawiam się nad wagą jaką przykładamy do symboli. Czy w dzisiejszych czasach te symbole są dla nas jeszcze ważne? Co jest profanacją?

Tak jeszcze o tęczowych flagach na pomnikach

Obrazek

Ostatnio na profili Martny Wojciechowskiej pojawił sie taki wpis

"Podczas ostatnich wydarzeń, które miały miejsce w Warszawie działy się rzeczy, które nigdy nie powinny się wydarzyć w demokratycznym kraju prawa. "Czy demonstracja była pokojowa?” - pytacie. A ja zapytam: co musi się stać żeby grupa osób z pokojowymi zamiarami przestała być pacyfistycznie nastawiona?
„A widziałaś co ta dziewczyna robiła na filmiku chwilę wcześniej?” - piszą inni. Wyobraź sobie, że przez większość życia ktoś mówi Ci jak masz żyć, że jesteś do niczego, bo jesteś inny/inna, bo czujesz pociąg płciowy do kogoś innego niż większość uważa, że powinieneś/powinnaś. Jak długo możesz to wytrzymać? Walczyć ze swoją naturą? Czy któregoś dnia nie masz dość? Nawet ja mam! Zaszczuty możesz się albo zabić (co, niestety robi coraz więcej młodych homoseksualnych osób!) albo pogrążyć w depresji albo powiedzieć DOŚĆ ! "

Ja mam zawsze ten problem, że nie widzę otaczającej rzeczywistości jako czarno białej i dla mnie wszystko ma dwie strony medalu.
Jakich środków przekazu mogą użyć ludzie, żeby zostali WYSŁUCHANI? Czy zostaliby zauważeni, gdyby biernie poddawali się temu jak są traktowani? Może rzeczywiście trzeba wstrząsnąć publiką, żeby wreszcie coś się zmieniło? Tylko czy zmieni się na lepsze? Czy raczej pogłębi wzajemną niechęć?
Na ścianie jej sypialni widać krzyż lecz ona i tak skończy potępiona, bowiem jakiś zniewalający obraz nocą zapłonął w jej myślach i pomiędzy jej udami złamany bólem człowiek.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

admiralbibol

Post #2 Ocena: -1

2020-08-12 12:32:46 (4 lata temu)

admiralbibol

Posty: 2209

Mężczyzna

Z nami od: 29-03-2015

Skąd: Warszawa

Martyna wojciechowska, kuba wojewodzki, sztur i inni celebryci mowia to za co maja placone. Nie da sie ukryc ze zmiana zadania spowoduje wylot z roboty i wilczy bilet wiec w szczerosc ich opini trudno jest wierzyc.

Co do pomnika - jest to oczywista profanacja, chcialbym zobaczyc jak te same zachwycone geby mowia ze to piekne gdyby zrobic to samo w auschwitz.

Tak samo - co ma laczenie pedofilii z uniewaznianiem malzenstw ? Czyzby towarzystwo tak bardzo sie zdenerwowalo na te przytoczone przez ta slynna ciezarowke fakty.

Pomnik symbolizuje raczej wrodzona Polakom milosc do wolnosci, ktora maja takze dzieci. Czesto wykorzystywana przeciw nam (miedzy innymi przez aliantow, ale to temat na osobna dyskusje).

I nalezy bronic pomnikow, tak aby niczym w UK nie trzeba bylo otaczac jakimis szmatami pomnika churchila przed rozwscieczona tluszcza .

Kazdy donosik na moj avatar daje hemoroida lewakowi.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

andypolo

Post #3 Ocena: 0

2020-08-12 12:45:21 (4 lata temu)

andypolo

Posty: 2980

Mężczyzna

Z nami od: 27-03-2010

Skąd: C-L-S

Moim zdaniem to zdjęcie pomnika małego powstańca nie jest sprofanowale lecz przyozdobione.
Bezimienne pomniki mają przypominać jakieś wydarzenia. Tak są zaprojektowane i nie powinno zmieniać się ich znaczenia, przekazu.
Inne odczucia mam w stosunku do przyozdobionego pomnika w realu, a inne w stosunku do zdjęcia, plakatu pomnika przerobionego w fotoszopie.

[ Ostatnio edytowany przez: andypolo 12-08-2020 12:51 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

radzik77

Post #4 Ocena: 0

2020-08-12 13:38:46 (4 lata temu)

radzik77

Posty: n/a

Konto usunięte

Profanacja to wg mnie zbyt mocne określenie.

Symbol tego co dzieciom wojny odebrano.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

kksiezniczka

Post #5 Ocena: 0

2020-08-12 16:13:59 (4 lata temu)

kksiezniczka

Posty: 10147

Kobieta

Z nami od: 22-12-2006

Skąd: Już nie Essex

Nie. To nie jest profanacja. Wg mnie
...Wehikuł czasu to byłby cud...

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

iwona38

Post #6 Ocena: +1

2020-08-12 17:22:39 (4 lata temu)

iwona38

Posty: 2214

Kobieta

Z nami od: 20-04-2007

Skąd: Anglia

Tym dzieciom przede wszystkim odebrano zycie i przyozdabianie pomnika balonikami, czy zjezdzalnia, symbolami kojarzacymi sie z radoscia i beztroskim dziecinstwem jest poprostu nie na miejscu. Wyobrazcie sobie pomnik malego Zyda idacego do krematorium przyzdobiony podobnie...Raczej wszyscy uznaliby ze to profanacja czyz nie? Czym rozni sie ten maly powstaniec ktory prawdopodobnie zostal zabity? Dla mnie to zdecydowanie profanacja.
Nie kupuje w Amazonie.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Adacymru

Post #7 Ocena: +1

2020-08-12 17:43:53 (4 lata temu)

Adacymru

Posty: n/a

Konto usunięte

Może właśnie te dodatki podkreślają ta strate dzieciństwa, beztroskiej zabawy jaka powinna dominować życie tych dzieci. Zapytałam osobę, która była dzieckiem w czasie wojny i właśnie taką miala refleksje, że w tym przypadku to dodatki podreslaja kontrast pomiędzy tym co miały zaserwowane dzieci wojny, tym co powinny mieć zapewnione, beztroska zabawę.

Ada

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

cris82

Post #8 Ocena: 0

2020-08-12 18:48:17 (4 lata temu)

cris82

Posty: 10563

Mężczyzna

Z nami od: 16-11-2014

Skąd: .

mozna miec mieszane uczucia przy tym zdjeciu
ale czy naprawde trzeba przyozdabiac pomnik teczowymi balonikami i gumowa kaczuszka zeby sobie wyobrazic ze dzieci na wojnie byly okradane z dziecinstwa? ludzie pisza komentarze jakby ich dopadlo objawienie... : ) "miejsce dzieci nie jest na wojnie" wow! coz za gleboka mysl


taki troche ala banksy czy jak mu tam bylo wyszloby ekstra gdyby baloniki byly czerwone : )

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

vlade

Post #9 Ocena: 0

2020-08-12 18:54:46 (4 lata temu)

vlade

Posty: 330

Mężczyzna

Z nami od: 01-04-2006

Jakby ozdoby były w odcieniach szarości, czerni i bieli to może by pasowało i inaczej bym to odebrał. W takich kolorach nie podoba mi się, trochę bazarowo. Profanacja bym tego nie nazwał jednak, ale rozumiem że może kogoś urazić.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

EFKAKONEFKA33

Post #10 Ocena: 0

2020-08-12 19:46:43 (4 lata temu)

EFKAKONEFKA33

Posty: n/a

Konto usunięte

Cytat:

2020-08-12 18:54:46, vlade napisał(a):
Jakby ozdoby były w odcieniach szarości, czerni i bieli to może by pasowało i inaczej bym to odebrał. W takich kolorach nie podoba mi się, trochę bazarowo. Profanacja bym tego nie nazwał jednak, ale rozumiem że może kogoś urazić.


Ja chyba jednak bardziej odbieram jak osoba zapytana przez Ade o refleksję. Gdyby było to we wspomnianych odcieniach szarości nie przykułoby to mojej uwagi. Nie wywołałoby aż takiego wstrząsu. Tu właśnie o ten kontrast chodzi, nawet jesli te kolory rzezywiście sa jak określiłeś bazarowe. Niemniej też rozumiem, że są ludzie, ktorzy uznają takie "przyozdobienie" za niestosowne czy urażające uczucia. Jak pisałam wcześniej, ja jestem ten przypadek, gdzie umiem się wczuć w rożne sytuacje i dla mnie nic nie jest takie oczywiste, jak sie czasem wydaje. Ja nie mam radykalnych poglądów, bo wszystko rozpatruję czasem pod wieloma kątami.


Cytat:

2020-08-12 17:43:53, Adacymru napisał(a):
Może właśnie te dodatki podkreślają ta strate dzieciństwa, beztroskiej zabawy jaka powinna dominować życie tych dzieci. Zapytałam osobę, która była dzieckiem w czasie wojny i właśnie taką miala refleksje, że w tym przypadku to dodatki podreslaja kontrast pomiędzy tym co miały zaserwowane dzieci wojny, tym co powinny mieć zapewnione, beztroska zabawę.


Na ścianie jej sypialni widać krzyż lecz ona i tak skończy potępiona, bowiem jakiś zniewalający obraz nocą zapłonął w jej myślach i pomiędzy jej udami złamany bólem człowiek.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona 1 z 6 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 ] - Skocz do strony

następna strona » | ostatnia »

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,