MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

Polack, Murzyn, dwa bratanki

następna strona » | ostatnia »

Strona 1 z 5 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 ] - Skocz do strony

Postów: 46

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

galadriel

Post #1 Ocena: 0

2020-06-17 20:54:19 (4 lata temu)

galadriel

Posty: 14709

Kobieta

Z nami od: 29-01-2009

Skąd: Lothlorien

Co prawda artykul pod innym katem traktuje wiele kwestii ostatnimi czasy poruszanych, rowniez nie skupiam sie tu nad przeslaniem, ani co artysta (a w tym kontekscie dziennikarz) chcial powiedziec, natomiast interesuje mnie kwestia jak to powiedziec.

Czyli jak z szacunkiem okreslac osoby etnicznie odmienne. Taka troche semnatyka, takie troche dobre wychowanie, jezyki bowiem sie zmieniaja, ewoluuja, tak samo jak znaczenie slow. A wiec, ktore z okreslen w jezyku polskim na dzien dzisiejszy wydaje sie byc najlepszym odpowiednikiem dziennikarskiego "person of colour" ?

(Jasnie) Pan Murzyn by MM Kolonko
Magowie byli ludźmi cywilizowanymi, o wysokiej kulturze i wykształceniu. Kiedy mimowolnie stali się rozbitkami na bezludnej wyspie, natychmiast zrozumieli, że najważniejszą rzeczą jest zrzucenie na kogoś winy. Ostatni Kontynent, Terry Pratchett

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

PannaZMokraGlow

Post #2 Ocena: 0

2020-06-17 21:03:18 (4 lata temu)

PannaZMokraGlowa

Posty: n/a

Konto usunięte

People of colour = Ciemnoskorzy

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Turefu

Post #3 Ocena: +1

2020-06-17 21:14:04 (4 lata temu)

Turefu

Posty: 4026

Kobieta

Z nami od: 26-05-2013

Skąd: York

Cytat:

2020-06-17 21:03:18, PannaZMokraGlowa napisał(a):
People of colour = Ciemnoskorzy

Wedlug angielskojezycznej Wikipedii nie tylko. Do tego zaliczaja sie czarni, zolci, czerwoni, Azjaci, Hindusi, Latynosi I pochodzacy z Oceanii (nawet nie wiem, jak to napisac, bo w jezyku polskim nie ma innego okreslenia na te spolecznosc. W angielskim: Pacific Islander Americans). Jednym slowem: wszyscy majacy pochodzenie inne niz europejskie.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona WWW

PannaZMokraGlow

Post #4 Ocena: 0

2020-06-17 21:55:24 (4 lata temu)

PannaZMokraGlowa

Posty: n/a

Konto usunięte

Cytat:

2020-06-17 21:14:04, Turefu napisał(a):
Cytat:

2020-06-17 21:03:18, PannaZMokraGlowa napisał(a):
People of colour = Ciemnoskorzy

Wedlug angielskojezycznej Wikipedii nie tylko. Do tego zaliczaja sie czarni, zolci, czerwoni, Azjaci, Hindusi, Latynosi I pochodzacy z Oceanii (nawet nie wiem, jak to napisac, bo w jezyku polskim nie ma innego okreslenia na te spolecznosc. W angielskim: Pacific Islander Americans). Jednym slowem: wszyscy majacy pochodzenie inne niz europejskie.


Chodzilo mi wlasnie o people of colour a nie tylko o czarnoskorych. Ale fakt, moze po polsku ciemnoskory to wlasnie czarnoskory a wobec tego zgadzam sie z tlumaczeniem: People of colour = Nie-Europejczycy.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Jurny_Jurek

Post #5 Ocena: +1

2020-06-17 22:01:56 (4 lata temu)

Jurny_Jurek

Posty: 6620

Mężczyzna

Z nami od: 28-06-2016

Skąd: Faggot

A niektórzy mieszkańcy krajów Europy południowej - people close to white colour.🤔
I never thought I’d live in a world where people are so afraid of dying that they stop living..

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Zygmunt_Merytor

Post #6 Ocena: 0

2020-06-17 22:10:38 (4 lata temu)

Zygmunt_Merytoryczny

Posty: 1039

Mężczyzna

Z nami od: 15-03-2018

Skąd: Edinburgh

inny wierszyk:

A ja z tym trzymam, kto co w czas uchwyci - reszta mnie meczy.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

wit_oldo

Post #7 Ocena: 0

2020-06-17 22:39:19 (4 lata temu)

wit_oldo

Posty: n/a

Konto usunięte

Po prostu kolorowi. To chyba nikogo nie dotknie.*DONT_KNOW*

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

wit_oldo

Post #8 Ocena: 0

2020-06-17 23:27:29 (4 lata temu)

wit_oldo

Posty: n/a

Konto usunięte

Przeczytałem od dechy do dechy włącznie z komentarzem i przypomniał mi się news z telewzorni z czasów prezydentury Kwaśniewskiego. Tego obrońcy demokracji co to nawalony jak samolot do prezydenckiej limuzyny wsiadał przez bagażnik. Tak więc pan Kolonko na oczach milionów widzów na kolanach wręczał pani Kwaśniewskiej bukiet czerwonych róż.To odnośnie komentarza pod artykułem p.Maxa.:-]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

SweetLiar

Post #9 Ocena: +1

2020-06-18 02:32:11 (4 lata temu)

SweetLiar

Posty: 10986

Kobieta

Z nami od: 05-02-2015

Skąd: Lądek - Zdrój

Za kilka lat okaże się, że ”kolorowi” jest równie obraźliwym określeniem co ”Murzyn”, który jeszcze kilka lat temu takim nie był według samej Wiki i taka opinię podzielają zgodnie i jenzykoznawcy i profesorowie.

Ciekawe, że i sami Murzyni nie mają z tym problemu, a największe zastrzeżenia mają nsjczęściej biali, którzy moim skromnym zdaniem, mając w rodzinie czarnoskórego/kolorowego zięcia/teścia/szwagra itp cierpią na jakiś kompleks niższości wmawiając rasizm innym?
Myślę, że pracę nad rasizmem powinni zacząć od siebie...

P.S. Sama mam w rodzinie osoby o rożnym kolorze skory i ani ja ani one nie mamy problemu ze słowem ”Murzyn”


A propos... dziwne, że nikogo to nie razi, ale słowo Polack, w tytule!!! (używane bardzo pogardliwie względem Polaków m.in. przez Hitlera) anty rasistów już nie razi???? Rozumiem, że to rodzaj sadomachonizmu...???







[ Ostatnio edytowany przez: SweetLiar 18-06-2020 02:39 ]

Tyle rzeczy kończy się tak niespodziewanie: pieniądze, urlop, młodość i sól.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

cris82

Post #10 Ocena: 0

2020-06-18 06:06:14 (4 lata temu)

cris82

Posty: 10563

Mężczyzna

Z nami od: 16-11-2014

Skąd: .

kolorowi juz jest obrazliwe

nie pamietacie afery tej babci ktora zrobila zakupy online nie pamietam juz w ktorym sklepie?

pozniej dzwoniac pod infolinie w tej sprawi i nie znajac imienia kierowcy powiedziala cos w stylu mily kolorowy pan i zrobila sie afera

chyba rzeczniczka sklepu wydala poozniej oswiadczenie ze daja jej bana na zakupy

[ Ostatnio edytowany przez: cris82 18-06-2020 06:08 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona 1 z 5 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 ] - Skocz do strony

następna strona » | ostatnia »

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,