MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

Dylemat medyczny czy moralny ?

następna strona » | ostatnia »

Strona 1 z 24 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 ... 22 | 23 | 24 ] - Skocz do strony

Postów: 236

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

EFKAKONEFKA33

Post #1 Ocena: 0

2017-08-22 22:17:10 (7 lat temu)

EFKAKONEFKA33

Posty: n/a

Konto usunięte

Wczoraj u znajomego na FB wpadl mi w oko ciekawy artykul

W Islandii nie ma dzieci z zespołem Downa. Dlaczego?

Obrazek

Jeśli w Islandii rodzi się dziecko chore na zespół Downa, jest to skutek pomyłki lekarza. Odkąd kraj wprowadził badania prenatalne w kierunku wykrycia wad płodu zdecydowana większość kobiet ciężarnych, które otrzymały pozytywny wynik, zdecydowała się przerwać ciążę.

Okazuje się, że kobiety, które otrzymają wynik wskazujący, że ich przyszłe dziecko będzie chore – decydują się na aborcję. Dr Peter McParland z National Maternity Hospital w Islandii mówił w tamtejszym parlamencie, że liczba kobiet usuwających ciążę z powodu wykrycia u płodu wad wskazujących na zespół Downa bliska jest 100 proc.

Tu link do calego artykulu

W Islandii nie ma dzieci z zespolem downa


Zaciekawila mnie dyskusja jaka sie wywiazala i za pozwoleniem wklejam kilka argumentow jednej z osob zachowujac jej anonimowosc

Cytat:
Chyba lepszą opcją jest móc sie nie urodzic wcale, niż urodzić się z ciężką chorobą lub wadą. Zachcianka rodzica do posiadania potomstwa, a dla takiego czlowieka obciążonego wadą, cierpienie na całe życie. Moim zdaniem aborcja nieuleczalnie chorych płodów powinna być obowiązkowa. W ten sposób minimalizujemy cierpienie, którego i tak jest za duzo na tym padole. Wystarczy ze ludzie tak czy siak będą chorować i stawać sie inwalidami, to po co pozwalac na to, by rodzily się dzieci skazane na cierpienie już od kołyski? Ani to mądre, ani empatyczne . Nie tylko o zespół Downa chodzi, są setki jak nie tysiące innych problemów zdrowotnych, które zmieniają czyjes życie w piekło. Do tego dochodzi problem z opieką po smierci rodziców.


I tak zaczelam sie zastanawiac nad tematem. Co ja bym zrobila? Jaka bylaby moja decyzja gdyby sie okazalo, ze jest duze prawdopodobienstwo, ze moje dziecko bedzie powaznie chore ?Na razie nie znalazlam jeszcze na to pytanie odpowiedzi


I jeszcze z artykulu

Specjaliści z Islandii podkreślają jednocześnie, że na kwestię aborcji płodów obarczonych ryzykiem zespołu Downa, nie patrzą jak na morderstwo, ale traktują ją jak wyjście, pozwalające uniknąć problemów zdrowotnych dziecka po narodzinach.

Ktos caly artykul skomentowal Brawo Islandia.

Waszym zdaniem brawo Islandia czy moze niekoniecznie ?






Na ścianie jej sypialni widać krzyż lecz ona i tak skończy potępiona, bowiem jakiś zniewalający obraz nocą zapłonął w jej myślach i pomiędzy jej udami złamany bólem człowiek.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

andypolo

Post #2 Ocena: 0

2017-08-22 22:45:27 (7 lat temu)

andypolo

Posty: 2980

Mężczyzna

Z nami od: 27-03-2010

Skąd: C-L-S

Bardzo trudny temat. Ja skłaniam się do "Brawo Islandia". Czy jest ktoś w stanie przekonać mnie, że jestem w błędzie?

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Turefu

Post #3 Ocena: 0

2017-08-22 22:58:59 (7 lat temu)

Turefu

Posty: 4026

Kobieta

Z nami od: 26-05-2013

Skąd: York

Gdy bylam w ciazy, zaproponowano mi badania na zespol Downa. Maz nie chcial tego robic, bo jakikowiek bylby wynik, on byl gotowy przyjac dziecko. Ja nie mialam pewnosci, nie umialam I dalej nie umiem powiedziec tak czy nie. Wyniki byly bardzo dobre I synek urodzil sie zdrowy.
W rodzinie jest tez przypadek mukowiscydozy I zaoferowano nam dodatkowe badania, czy jestesmy nosicielami wadliwego genu , czy plod jest (to byl 17 tydzien, czyli ciagle w limicie dopuszczalnosci przerwania ciazy z przyczyn zdrowotnych). Tu decyzja byla szybka , na spotkaniu z lekarzem: nie, dziekujemy. Jakikolwiek bylby wynik, nie przerwalabym ciazy z powodu mukowizcydozy. To jest indywidualna decyzja I tak naprawde, bardziej religijna niz moralna.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona WWW

Adacymru

Post #4 Ocena: 0

2017-08-22 23:08:50 (7 lat temu)

Adacymru

Posty: n/a

Konto usunięte

Pare miesiecy temu byl na BBC program, bardzo ciekawy, dokumentarny. Sally Phillips, aktorka rozwazala ta kwestie, tyle ze pewnie troche stronniczo, bo ma syna z Syndromem Downa.



Oprocz rozpatrywania tego medycznego dylematu, ciekawe bylo rozwazanie tego jak badania sa przedstawione. Z jednej strony mozna przyjac ze daja ludziom opcje, mozliwosc podjecia decyzji przez rodzicow. Z drugiej strony, jesli testy sa promowane jako konieczne, jesli rezygnacja z testow jest widziana negatywnie i jesli testy sa prowadzone pod katem eliminacji, z zalozeniem ze wykrycie choroby wiaze sie z presja eliminacji, to zmienia to podejscie do choroby. Zmienia sie nastawienie, jakby rozdzielone od emocji.

Z programu Sally Phillips zapamietalam jej refleksje, ze jak rozwazane sa te badania to jakby slyszala ze nie chca dzieci takich jak ona ma... smutne i ciezkie na sercu dla matki dziecka z Syndromem Downa.
Ada

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

hants

Post #5 Ocena: 0

2017-08-22 23:10:20 (7 lat temu)

hants

Posty: 522

Mężczyzna

Z nami od: 28-03-2006

Skąd: Solent

To temat chyba jeszcze trudniejszy niż czarnoskórzy w Szczecinie...

Ludzie z DS moga dozyć sędziwego wieku, kochać, pracować. Odczuwają ból, ale i radość z istnienia. Umierają nieco wcześniej niż zdrowi ludzie (ze względu na rozmaite powikłania układu oddechowego). Moga żyć samodzielnie, pracować, nie stanowią żadnego problemu dla społeczeństwa.

Ale wyglądają nieco inaczej, co w krajach nordyckich znanych ze swoich eugenicznych zapędów - jest niedopuszczalne.

Ostatecznie wybór powinien należeć do kobiety. Ja jako facet moge tylko zapewnić, ze bez względu na wszystko, będę wspierał rodzinę do samego końca.

Skwituję to tak: im niczego do życia nie brakuje, mają nawet jeden chromosom więcej niż cała reszta. ( To z genialnego przedstawienia Up Down Man -> http://www.salisburyplayhouse.com/whats-on/the-salberg/up-down-man/ tak mi się podobało, że byłem na nim dwa razy)
Chcieć to znaczy móc!

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

E-mailStrona WWW

EFKAKONEFKA33

Post #6 Ocena: 0

2017-08-22 23:15:43 (7 lat temu)

EFKAKONEFKA33

Posty: n/a

Konto usunięte

Cytat:

2017-08-22 23:08:50, Adacymru napisał(a):
Pare miesiecy temu byl na BBC program, bardzo ciekawy, dokumentarny. Sally Phillips, aktorka rozwazala ta kwestie, tyle ze pewnie troche stronniczo, bo ma syna z Syndromem Downa.



Wlasnie sie zabralam za ogladanie
Na ścianie jej sypialni widać krzyż lecz ona i tak skończy potępiona, bowiem jakiś zniewalający obraz nocą zapłonął w jej myślach i pomiędzy jej udami złamany bólem człowiek.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

galadriel

Post #7 Ocena: 0

2017-08-22 23:36:47 (7 lat temu)

galadriel

Posty: 14716

Kobieta

Z nami od: 29-01-2009

Skąd: Lothlorien

Idzcie popracowac do domow opieki z ludzmi z DS i powiazanymi problemami fizcznymi, psychicznymi, learning dis (tez zalezy w jakim stopniu) i chalenging behaviour. To sie okaze jak sie ma rzeczuwistosc do linkow.

Czy chcialabym byc na miejscu moich (niegdys) podopiecznych? Nie.
Magowie byli ludźmi cywilizowanymi, o wysokiej kulturze i wykształceniu. Kiedy mimowolnie stali się rozbitkami na bezludnej wyspie, natychmiast zrozumieli, że najważniejszą rzeczą jest zrzucenie na kogoś winy. Ostatni Kontynent, Terry Pratchett

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

hants

Post #8 Ocena: 0

2017-08-22 23:52:56 (7 lat temu)

hants

Posty: 522

Mężczyzna

Z nami od: 28-03-2006

Skąd: Solent

Kilkanascie lat praktyki wystarczy? :-P
Chcieć to znaczy móc!

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

E-mailStrona WWW

andyopole

Post #9 Ocena: 0

2017-08-23 01:23:30 (7 lat temu)

andyopole

Posty: 12806

Mężczyzna

Z nami od: 20-09-2008

Skąd: Oregon

Jedna z moich tutejszych koleżanek zdecydowała się na takie badanie. Zespołu Downe'a nie wykryto ale "badacz" przy okazji uszkodził płód i dziecko urodziło się mocno kalekie.
Chłopak męczył się życiem bodaj szesnaście lat, do czasu, gdy dwa lata temu pokonała go ptasia czy świńska grypa, slaby organizm nie obronił się przed nią.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

E-mail

Turefu

Post #10 Ocena: 0

2017-08-23 08:51:10 (7 lat temu)

Turefu

Posty: 4026

Kobieta

Z nami od: 26-05-2013

Skąd: York

Cytat:

2017-08-23 01:23:30, andyopole napisał(a):
Jedna z moich tutejszych koleżanek zdecydowała się na takie badanie. Zespołu Downe'a nie wykryto ale "badacz" przy okazji uszkodził płód i dziecko urodziło się mocno kalekie.
Chłopak męczył się życiem bodaj szesnaście lat, do czasu, gdy dwa lata temu pokonała go ptasia czy świńska grypa, slaby organizm nie obronił się przed nią.

A co dokladnie zrobil?
To troche dziwne co piszesz, bo badanie odbywa sie przez zmierzenie plynu na szyi plodu I pobranie krwi. Chyba, ze robila amniocentisis, ktory jest bardziej ryzykownym testem I ktorego sie nie wykonuje rutynowo, tylko, gdy sa ku temu przeslania. Kolezanka musiala miec jakies problemy, powody, zeby w ogole to badanie jej zasugerowano. Moze nie zespol Downa, ale calkiem mozliwe, ze plod I tak byl juz uszkodzony. No I przez prawie dwadziescia lat medeycyna poszla troche do przodu.

[ Ostatnio edytowany przez: Turefu 23-08-2017 08:59 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona WWW

Strona 1 z 24 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 ... 22 | 23 | 24 ] - Skocz do strony

następna strona » | ostatnia »

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,