MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

Praca na etapie a wlasny business

« poprzednia strona

Strona 2 z 2 - [ przejdź do strony: 1 | 2 ] - Skocz do strony

Str 2 z 2

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

Rrrr

Post #1 Ocena: 0

2008-01-24 21:46 (7 lat temu)

Rrrr

Kobieta

Z nami od: 04-07-2005

Cytat:

2008-01-24 09:44, vitek napisał(a):
Zdarza się podobno że urząd skarbowy kwestionuje fakt prowadzenia działalności i kwalifikuje to (podatkowo) jako praca na etacie jeżeli ponad 80% zleceń pochodzi od jednego klienta i o tym właśnie jest przepis IR35

nie podobno tylko na 100% i nie kwestionuje faktu prowadzenia dzialalnosci tylko sprawdza czy rzeczywiscie jestes outside IR35.

i IR35 nie jest o 80% zlecen od jednego klienta, ale o masie roznych rzeczy... np nie mozesz miec zlecen od tego samego klienta dluzej niz 5 lat, do tego dochodzi "wording" w kontrakcie, kwestia ubezpieczenia, odpowiedzialnosci, gwarancji, warunki kontraktu (np nie moze byc nigdzie napisane ze zapewniajac uslugi dla klienta objetego danym kontraktem nie mozesz zapewniac uslug dla innego klienta ze wzgledu na konflikt interesow, albo ze klient ma kontrole nad Twoimi godzinami/dniami pracy),itp, itd... temat niemal rzeka, wiec bym tego tak nie upraszczala.

self-employed dzialalo OK do czasu kiedy Gordon Brown nie postanowil zaszyc pewnych dziur w systemie podatkowym, dlatego w tej chwili wiekszosc SE przeistoczyla sie w LTD. glownym powodem tego jest fakt ze od czasu owych zmian duzo firm korzystajacych z "contractors" nie podpisze umowy z SE, a wylacznie z firma Ltd.

ale - dla niektorych osob moze byc latwiej zaczac jako SE, a potem ewentualnie przeksztalcic sie w Ltd, wiec ne jest powiedziane ze Ltd ma przewage w kazdym przypadku.

niezaleznie od formy, zawsze bedzie potrzebny ksiegowy. jako SE mozesz korzystac (jako Ltd tez) z Umbrella company (bo tak jest latwiej), ale nie zawsze jest to oplacalne, i trzeba sie upewnic ze dana firma jest regulowana na podstawie nowej legislacji dotyczacej MSC (managed service company) - to wlasnie te zmiany w prawie podatkowym Browna, ktore wspomnialam wyzej.

przykladowe UC:

http://www.contractoruk.com/directory/umbrella_companies.html

i firmy zajmujace sie ksiegowoscia (nie bede mojej bezczelnie reklamowac, ale tez jest na liscie ;-) ):

http://www.contractoruk.com/directory/accountancy_services.html

eurotarget, mieszkam na poludniu, tak bardziej pod Londynem wiec nie bardzo w okolicy ;-)

[ Ostatnio edytowany przez: Rrrr 24-01-2008 22:05 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

vitek

Post #2 Ocena: 0

2008-01-24 23:45 (7 lat temu)

vitek

Mężczyzna

Konto zablokowane

Z nami od: 19-06-2007

Od razu coś mi nie pasowało bo tak mieszasz że normalny człowiek nie jest w stanie nic zczaić z twojej gadki, i dopiero zdradziłaś że jesteś dziewczyną 8-)
Miliony ludzi w tym kraju doskonale dają sobie radę jako self-employed persons gdyby cię posłuchali przez 5 minut to wszyscy pobiegliby utopić się w Tamizie. Podejrzewam że masz duże zaszłości z Polski ale to raczej nie działa na twoją korzyść bo tu jest inny kraj nie tylko geograficznie ale i mentalnie.
A teraz ponieważ zaraz zmieszasz mnie z mudem wyłączam się z tego wątku. Powiedziałem co wiedziałem a pytak zrobi jak chce.
The Mythbuster

Do góry stronyOffline

Strona WWW

eurotarget

Post #3 Ocena: 0

2008-01-25 08:42 (7 lat temu)

eurotarget

Mężczyzna

Z nami od: 11-09-2007

Dzieki za ozywiona dyskusje, ktora wywolal moj temat. Vitek, rozumiem, ze prowadzisz swoj biznes w takiej konfiguracji. Praca na etacie + wlasna firma. To wazne. Powiedz jak to dziala w praktyce? A na marginesie, co to jest "pytak"? Rrr, szkoda bardzo, ze tak daleko mieszaksz. A jeszcze jak sie okazalo, zes kobieta, to juz calkiem :-D W kontekscie tych zmian w systemie, moglabys w telegraficznym skrocie podac kilka wad i zalet SE i LTD oraz kosztow zalozenia LTD. Tutuaj pytanko, co to jest "umbrella company"? Pozdrawiam
Practice makes perfect

Do góry stronyOffline

Strona WWWNumer MSN MessengerNumer gadu-gadu

nikada

Post #4 Ocena: 0

2008-01-25 10:41 (7 lat temu)

nikada

Kobieta

Z nami od: 28-10-2007

Vitek a Tobie czegos niebrakuje.Taki gbur z Ciebie.Opryskliwy
i odpychasz swoja osoba TYLE RAZY KAZDY COS PISAL NA TWOJ TEMAT a TY jak W przyslowiu ,pluj kurw... w oczy pomysli,ze deszcz pada''
:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?
Mam nadzieje,ze jestes samotny i nikt z Toba sie nieuzera,BO JA to nie z powodu podatkow a Twoich bym skoczyla do Tamizy.

ps.wiem,ze masz juz odpowiedz powodzenia wklepaniu w klawiature i ekscytuj sie dalej,ze robisz z siebie blazna.

Do góry stronyOffline

Rrrr

Post #5 Ocena: 0

2008-01-25 21:13 (7 lat temu)

Rrrr

Kobieta

Z nami od: 04-07-2005

Cytat:

2008-01-24 23:45, vitek napisał(a):
Od razu coś mi nie pasowało bo tak mieszasz że normalny człowiek nie jest w stanie nic zczaić z twojej gadki, i dopiero zdradziłaś że jesteś dziewczyną 8-)
Miliony ludzi w tym kraju doskonale dają sobie radę jako self-employed persons gdyby cię posłuchali przez 5 minut to wszyscy pobiegliby utopić się w Tamizie. Podejrzewam że masz duże zaszłości z Polski ale to raczej nie działa na twoją korzyść bo tu jest inny kraj nie tylko geograficznie ale i mentalnie.

heheheh, nie ma to jak mala dawka humoru po ciezkim dniu pracy :-]
vitek, tak na marginesie tylko - pojecia nie mam jak to dziala w Polsce, bo za dlugo mieszkam w UK.

do "pytaka" :-]:

podaj mi maila na PW, to Ci wysle contractors guide (link na stronie chwilowo nie dziala wiec tylko maila moge to puscic) - tam jest duzo na temat Ltd.

troche chaotycznie i na pewno nie wyczerpujaco:

SE:
- mozna taniej i najszybciej zalozyc
- bardziej sie oplaca na poczatek dzialalnosci jesli przewidujesz ze dochody beda raczej niskie, albo jesli nie jestes w stanie przewidziec jakie te dochody beda
- troche mniej biurokracji i ograniczen ze strony HMRC
- jestes osobiscie odpowiedzialny za wszelkie straty (tzn np mozesz stracic dom, samochod, oszczednosci, etc jak cos zle pojdzie i trzeba splacic dlugi)
- placisz wiecej podatkow niz Ltd

Ltd:
- nie jestes osobiscie odpowiedzialny (jak firma padnie to tracisz tylko to co w nia wlozyles - ale sa tez wyjatki od tej reguly!)
- wiecej biurokracji przy zakladaniu, wiecej wydatkow ale
- mniejsze podatki (mozesz odliczyc wiecej wydatkow)
- mozliwosc korzystania z FRS (flat rate scheme) w przypadku VAT (oszczedza to troche kasy)
- mozesz firme sprzedac
- firmy sa lepiej postrzegane niz SE
- nie oplaca sie zakladac Ltd jesli dzialalnosc jej bedzie stosunkowo krotka i jesli przewidujesz ze dochody nie beda wyzsze niz 25 tys na rok

przykladowe porownanie kosztow w pierwszym roku dzialalnosci SE versus Ltd:

SE uzywajacy Umbrella Company

Contract Value Invoiced £65,000
Expenses £6,000
Umbrella Fee -£3,250
Income tax and Employers/Employee NI: -£20,492
Total Deductions: -£23,742

Take home pay: £41,258

-----------------------------------------------

Ltd

Contract Value Invoiced £65,000
Expenses £8,000
Accountants fee: -£1,340
Income tax, Employers/Employee NI and corporation tax: -£15,094
Professional Liability Insurance -£350
Total Deductions: -£16,784
VAT Flat rate scheme savings £1,446
Interest from bank account £360
Take home pay: £50,022

umbrella company - dziala troche na zasadzie pracodawcy - zajmuje sie ksiegowoscia, wyplatami (PAYE), itp, za odpowiednia oplata. najczesciej uzywana przez SE. tzn niejako "zatrudnia" grupe osob, z ktorych kazdy jest self-employed. ulatwia to zycie tym, co nie chca albo nie wiedza jak sie zajac ta strona biznesu, a nie chca zatrudnic ksiegowego.

linki:

rejstracja jako SE -

http://www.bytestart.co.uk/content/19/19_1/self-employed-register.shtml

http://www.bytestart.co.uk/content/19/19_1/self-employed-tips.shtml

LTD -

http://www.tiscali.co.uk/business/features/limited_company.html

http://www.bytestart.co.uk/content/19/19_1/forming-a-limited-liabili.shtml

http://www.businesslink.gov.uk

(mi to powinni za nadgodziny placic :-D)

Do góry stronyOffline

ex-rak

Post #6 Ocena: 0

2008-01-27 17:20:43 (7 lat temu)

ex-rak

Mężczyzna

Z nami od: 25-03-2007

Cytat:

2008-01-24 09:39, eurotarget napisał(a):
Do tej pory bylem na etapie wyrywanie depozytu od landlorda. Teraz moge na spokojnie rozwazyc wszystkie za i przeciw. Z jednej strony moge to zrobic za free na tzw. szybkiej sciezce. Z kolei nie jestem pewien, czy mam czas i ochote pakowac sie w sprawe sadowa. Co radzisz?

Mi by tez chyba sie nie chcialo glowy zawracac.... ale nie jestem zbyt obeznay ze sprawa i prawem...Ciesze sie, ze dobrze wyladowales w NG8.

Do góry stronyOffline

Strona 2 z 2 - [ przejdź do strony: 1 | 2 ] - Skocz do strony

« poprzednia strona

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Sami Swoi Przekazy Pieniężne

Pieniądze w 10 minut na polskim koncie! Wysyłaj z placówek, przez internet, mobilnie lub zadzwoń

£15.95 za 31.5 kg Anglia-Polska

Paczki do Polski - Najniższa cena, solidny serwis od drzwi do drzwi, ubezpieczenie w cenie

• Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 12 350 25 40 Polska,
  • Fax: +44 (0)845 331 3041