MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

SELF EMPLOYED na czarno?

następna strona » | ostatnia »

Strona 1 z 2 - [ przejdź do strony: 1 | 2 ] - Skocz do strony

Postów: 10

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

mbobby

Post #1 Ocena: 0

2007-09-28 02:40 (17 lat temu)

mbobby

Posty: 2

Z nami od: 28-09-2007

Witam wszystkich. Moj kolega z pracy ma brata, ktory pracuje jako kierowca self-employed. Dostaje ponoc 20000 z hakiem ale nigdzie sie nie rejestrowal i nie placi podatkow. To juz trwa ponad rok. Z tego co sie orientuje to on wyplate dostaje na konto bankowe i jest to cala kwota brutto (nic z tego nei jest odprowadzone przez pracodawce). Moj znajomy pyta sie czy jak koles wroci do naszego kraju to czy tam go dopadna. Nie bylem w stanie odpowiedziec mu na to pytanie mimo, ze sam jestem self employed. Stwierdzilem tylko, ze skoro ma konto w angielskim banku to napewno go znajda w Polsce. Ciekawe jest tez to, ze koles wystawia pracodawcy faktury. Zdaje sie, ze facet sobie nie zdaje sprawy z tego zagrozenia. Czy ktos zna jakies szczegoly takiej sytuacji? Prosze o odpowiedz.

[ Ostatnio edytowany przez: mbobby 28-09-2007 02:43 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Post #2 Ocena: 0

2007-09-28 05:59 (17 lat temu)

Uczestnik nie jest zarejestrowany

Anonim

Usunięte

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

terri007

Post #3 Ocena: 0

2007-09-28 07:27 (17 lat temu)

terri007

Posty: 145

Z nami od: 19-07-2007

Wszystko dobre ale tylko do czasu. Jak ktos zatrudnia kogos 'na czarno' to tylko wystarczy wizyta z Inland Revenue albo VAT do tej firmy i wszystko wyjdzie na jaw. A takie wizyty moga byc calkowicie przypadkowo. Wtedy pracodawca dostanie (min dzisiec tys funtow kary za zatrudnianie na czarno (tzn jak nie prowadzi dokladnych ksiag, ze facet dla niego pracuje), a pracownik/self-employed bedzie i tak musial splacic podatek, kare i moze nawet za to siedziec. To jest przestepstwo.
Kazdy pracodawca musi wykazac w swoich rocznych sprawozdaniach albo rachunkach na co i gdzie wydaje pieniadze - i ile placi za uslugi.
Nawet jak wszystko jest robione z reki do reki, (a tutaj nie moze byc - bo pieniadze ida na konto) to kiedys ktos sie zapyta. To ze, pracodawca moze powie-ze on przypuszczal ze pracownik (self-employed) sam powinnien podatek placic-to zwali wine na self-employed.
Jak pieniadze ida do banku - to ktos sie kiedys tym zainteresuje, bo zapytaja o faktury itd za te uslugi.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

vitek

Post #4 Ocena: 0

2007-09-28 11:23 (17 lat temu)

vitek

Posty: 3922

Mężczyzna

Konto zablokowane

Z nami od: 19-06-2007

Skąd: Yorkshire

Skoro koleś wystawia faktury, to zleceniodawca (a nie pracodawca) je płaci i nic go więcej nie interesuje. 'Koleś' sam musi zadbać o to żeby zarejestrować firmę i płacić podatki (jest to bardzo proste, 1 telefon do urzędu skarbowego)
The Mythbuster

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona WWW

Agata77

Post #5 Ocena: 0

2007-09-28 12:21 (17 lat temu)

Agata77

Posty: 73

Z nami od: 21-09-2007

Moim zdaniem to jak najszybciej niech Twoj kolega idzie do szefa i niech go o wszystko wypyta. Im szybciej tym lepiej. Pozdrawiam.:-P

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

terri007

Post #6 Ocena: 0

2007-09-28 18:26 (17 lat temu)

terri007

Posty: 145

Z nami od: 19-07-2007

vitek- chytasz mnie za slowa, a kazdy wie o kim pisze.
>Skoro koleś wystawia faktury, to zleceniodawca (a nie pracodawca) je płaci i nic go więcej nie interesuje.

Tutaj masz calkowita racje, ze zleceniodawce nic nie powinno interesowac.
Ale jest jeszcze inna kwestia. Gdy osoba ktora wystawia te faktury, nie jest zarejstrowana jako self-employed, w tym momencie, wszystkie jego faktury staja sie 'falszywe', bo na jakiej podstawie ich wystawia.
Masz racje, ze obowiazek zawsze jest na gosciu, ktory powinnien byc oficjalnie 'self-employed', ale zleceniodawca ma obowiazek to sprawdzic. To samo gdy self-employed przekrocza progi VAT. Zleceniodawca musi sprawdzic, czy oni sa zarejestrowani zanim zacznie odliczac VAT z ich faktur.
Prosze zadzwonic do Inland Revenue i sie zapytac, czy zlecen. niema tego obowiazku.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

mbobby

Post #7 Ocena: 0

2007-09-28 19:07 (17 lat temu)

mbobby

Posty: 2

Z nami od: 28-09-2007

Dziekuje za odpowiedz. Tak wlasnie powiedzialem mojemu koledze, tzn. ze z rozliczen firmy wyniknie na co poszly te pieniadze, w dodatku wszystko idzie do banku. Jesli koles chcialby to ukryc musialby uzgodnic z pracodawca zanizenie kwoty na fakturach o podatek, kwota z faktur szla by na konto a reszta do reki.. Musze jak najszybciej go o tym powiadomic. Biedak dom w polsce zaczal budowac. Szkoda byloby zeby go stracil.. Dzieki raz jeszcze.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Anette

Post #8 Ocena: 0

2007-10-22 10:27 (17 lat temu)

Anette

Posty: 74

Z nami od: 09-10-2007

pomozcie mi,czytam i czytam..uf,pogubilam sie,kazda sytuacja inna.Ja zarejestrowalam sie jako samozatrudnieniowiec,by miec tu ubezpieczenie,bylam na spotkaniu w job centre i pani,ktora mnie obsl.powiedziala,ze wystarczy w moim przypadku zalozyc ksiazke przychodow-rozchodow i wpisywac zarobki,potem rozliczyc sie z podatku rocznie.Opiekuje sie starsza kobieta,ktora placi mi do reki ustalona kwote,sama od czasu do czasu wplacam sobie pieniadze na konto.Ale nie wiem jakie kwoty zarobku byloby najlepiej wpisywac i czy powinnam jakies papiery jeszcze gdzies skladac?nie chcialabym miec klopotow,ale dla zadnej firmy nie wykonuje pracy jak inni..:-?

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Post #9 Ocena: 0

2007-11-05 15:52 (16 lat temu)

Uczestnik nie jest zarejestrowany

Anonim

Usunięte

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

reivilo

Post #10 Ocena: 0

2007-11-06 12:20 (16 lat temu)

reivilo

Posty: 2314

Kobieta

Z nami od: 09-09-2007

Skąd: inąd

zestawienie przychodow i kosztow mozesz sobie zrobic w zeszyciku, na kartce, w kompie...pelna dowolnosc....
na koniec roku podatkowego podajesz ile zarobilas=przychody - koszty
jesli podatek nalicza ci IR placisz we wrzesniu , jesli sama w styczniu
pytanie na czym polega twoja praca u tej kobiety czy tylko siedzisz i rozmawiasz czy na sprzatasz, wychodzisz na spaser , robisz zakupy?
nie masz obiowazku wystawiana faktur- dla swojej wiedzy i ulatwienia roziczenia - wpisuj date i kwote
kosztem jest wszytko co jest ci niezbedne do wykonywania dzialnosci zarobkowej w twoim przypadku:
- skladki NI
- koszty dojazd ( bilety lub rozliczenie samochodu, nawet rower mozna rozliczyc)
- telefon ( jakos sie musisz kontaktowac z ta kobitka)
- jak sobie zrobisz "ksiegowosc" w kompie, - to komputer i koszty z nim zwiazane
- koszty "biura"
pytanie co wchodzi w zakres opieki?
ja bym jeszcze rozliczyla jakis gustowne ubranko robocze
na razie tyle przychodzi mi do glowy

Ludzie myślcie ....to nie boli !!

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona 1 z 2 - [ przejdź do strony: 1 | 2 ] - Skocz do strony

następna strona » | ostatnia »

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,