MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

Powrot do PL, rozliczenie podatku, kilka pytan

 

Postów: 2

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

Graczyk

Post #1 Ocena: 0

2017-06-08 08:53:08 (7 lat temu)

Graczyk

Posty: 2

Mężczyzna

Z nami od: 03-05-2017

Skąd: Grzegmingham

Witam serdecznie,
W zwiazku z decyzja o powrocie do ojczyzny, chcialbym rozliczyc sie z angielskim fiskusem. Tutaj pojawia sie kilka watpliwosci. W sumie moj pobyt w UK, objal dwa lata podatkowe, ten oraz poprzedni.

Za poprzedni rok nie dostalem jeszcze zwrotu nadplaconego podatku(ktory wedlug kalkulatora mi sie nalezy). Czy rozliczajac sie dokumentem P85, mam mozliwosc rozliczenia sie za dwa lata razem? Czy musze wypelniac dwa p85, za kazdy rok osobno?

W zeszlym roku pracowalem najpierw w jednej pracy, na kontrakt, a pozniej w drugiej, przez agencje. Podczas zmiany pracy, nie dostarczylem do agencjii p45 od poprzedniego pracowadcy i teraz na moim p60 oraz na koncie revenue jest tylko ta druga praca, tej pierwszej nie ma, czy musze to gdzies zglosic?

Gdy odchodzilem z obecnej pracy, w agencji powiedzieli mi, ze nalezy mi sie jeszcze zalegly urlop, za ktory mi zaplaca i, ze wraz z ostatnia wyplata, no moje konto email dostane, ostatni payslip oraz p45, tak, zeby nie bylo problemow wrazie jakby mialo nie dojsc poczta, w czasie gdy jeszcze jestem w UK. Teraz pytanie, czy istnieje mozliwosc rozliczenia sie p85 online? Czy lepiej poprostu wydrukowac p45, p85 i wyslac tradycyjna poczta?

... i jeszcze jedno pytanie niezwiazane z podatkami, tylko z insurance number. Chodzi o to, ze pracowalem nieregularnie, przez agencje i z tego powodu zabierali odemnie duzo, za duzo podatku( w ciagu roku ponad 500 funtow za duzo) stad moje przypuszczenie, ze pobierali za wysoka skladke uzbezpieczeniowa. Czy moge, to jakos obliczyc? Czy wgl gra jest warta swieczki? Bo gdzies wyczytalem, ze i tak nie mozna dostac zwrou ubezpieczenia.


[ Ostatnio edytowany przez: Graczyk 08-06-2017 08:54 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

FireWire

Post #2 Ocena: +1

2017-06-08 20:26:53 (7 lat temu)

FireWire

Posty: 346

Mężczyzna

Z nami od: 13-05-2016

Skąd: Inverness

Na część Twoich pytań jest odpowiedź i to w ciągu ostatniego miesiąca temat p85 był poruszany. Rozumiem, każdy lubi być traktowany indywidualnie więc napiszę tyle co wiem. P85 możesz złożyć zarówno przez net jak lub jak chcesz możesz wysłać zwykłym listem. Polecam pozmieniać adresy w stosownych instytucjach, by korespondencja nie błądziła, a pieniądze dotarły tam gdzie trzeba. W roku podatkowym 2016/17 kwota wolna od podatku była 11000GBP. Dodajesz wartości z p45 (z rubryki "total pay in this employment" i z rubryki "total tax in this employment" - w tej rubryce możesz mieć 0 lub NIL czyli zero), a w p60 powinno być coś "in this employment" lub coś w podobnego, zasadniczo do dodawania wybierasz największą wartość. Jeżeli okaże się, że po dodaniu wszystkich wartości jest więcej jak 11000 to nie ma zwrotu podatku, jak jest mniej, może być że zwrot się należy.
W roku podatkowym 2017/18 kwota wolna od podatki to 11500GBP, nie wiem jaki dużego dochodu się spodziewałeś i jak duże zaliczki były pobierane, może być, że coś dostaniesz.
Tu skarbowy się doliczy, więc się nie martw. Mogli pobierać "więcej", bo były dwie prace, ale suma sumarum jak wzięli za dużo oddadzą, jak za mało to sobie odbiorą.
Wybierasz się do UK - potrzebujesz numer UK? wyślę Ci kartę sim za darmo do PL. Kontakt PW.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Graczyk

Post #3 Ocena: 0

2017-06-12 19:05:29 (7 lat temu)

Graczyk

Posty: 2

Mężczyzna

Z nami od: 03-05-2017

Skąd: Grzegmingham

@FireWire

Dziekuje za odpowiedz, jednak nie udzieliles w niej odpowiedzi na zadne z moich pytan :o

Wedlug moich obliczen i kalkulatora, za poprzedni rok podatkowy nalezy mi sie 500-700funtow zwrotu(w zaleznosci od tego czy liczyc pierwsza prace, ktorej nie ma ani na p60 ani na koncie online HMRC)

Dlatego sie pytam o to czy wyslanie p85 rozliczy mnie rowniez za poprzedni rok, czy tylko za ten, poniewaz na tym druku nie ma nic o poprzednich latach. Jest tylko ze p45 uzyskany po zakonczeniu pracy w obecnym roku.

Dlatego tez pytam sie czy i gdzie musze zglosic brak tej pierwszej pracy we wszystkich informacjach jakie o mnie posiadaja.

Przejrzalem wszystkie tematy z tego roku, na tym forum zanim zalozylem ten temat i nic nie znalazlem co by pomoglo mi z moim problemem. Jezeli jednak przeoczylem gdzies dana informacje to przepraszam i prosze o naprowadzenie :)

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

 

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,