MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

Czy należy mi się podatek ?

następna strona » | ostatnia »

Strona 1 z 2 - [ przejdź do strony: 1 | 2 ] - Skocz do strony

Postów: 13

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

marcinklin

Post #1 Ocena: 0

2017-01-18 17:25:59 (7 lat temu)

marcinklin

Posty: 19

Mężczyzna

Z nami od: 18-01-2017

Skąd: Nottingham

Witam, mam dwie sprawy nurtujące mnie.

Pierwsza sprawa W 2013 roku od maja do końca sierpnia pracowałem przez agencję pracy Meridian. Posiadałem wtedy kod podatkowy 944L czyli prawidłowy kod w tamtym roku.

Niestety nie posiadam P45 ani P60 bo po zakończeniu pracy musiałem szybko wracać do Polski i nie miałem możliwości odebrać tych dokumentów, które zostały wysłane na angielski adres. Rozmawiałem z agencją i poinformowali mnie, że nie mają możliwości ponownego wygenerowania i wysłania tych dokumentów. Jeżeli chodzi o payslipy to były one do wglądu jedynie na jakiejś internetowej stronie, lecz po tak długim czasie niestety nie ma już żadnych informacji o moich payslipach.

Przez te 3 miesiące zarobiłem trochę ponad 3000 funtów. Czy pracując 3 miesiące z kodem 944L należy mi się jaki kolwiek zwrot podatku ?

Druga sprawa. Czy ja jako pracownik, który zakończył pracę w agencji to ja musiałem wysłać te P45 lu P60, które zostały do mnie wysłane do HMRC ? Czy jest to w obowiązku pracodawcy ? Pytam bo słyszałem, że jest to obowiązek każdego pracodawcy w UK oraz nie chcę mieć żadnych kłopotów z tamtejszym urzędem.

Bardzo proszę o pomoc.

Z góry bardzo Wam dziękuję.

[ Ostatnio edytowany przez: marcinklin 18-01-2017 17:32 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Adacymru

Post #2 Ocena: +1

2017-01-18 17:49:29 (7 lat temu)

Adacymru

Posty: n/a

Konto usunięte

Jak byles zatrudniony przez kogos/firme to nie musisz nic wysylac do urzedu bo pracodawca cie rozliczal. Czy o zwrot podatku mozesz sie ubiegac to zalezy czy jakikolwiek podatek zaplaciles.
Ada

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

marcinklin

Post #3 Ocena: 0

2017-01-18 18:06:53 (7 lat temu)

marcinklin

Posty: 19

Mężczyzna

Z nami od: 18-01-2017

Skąd: Nottingham

Ada dziękuję za odpowiedź !

W takim razie jestem spokojny, że to pracodawca nas rozlicza w UK. Szkoda, że w Polsce wszystko musimy robić sami.

Pytanko - czemu miałbym nie zapłacić podatku ? Jest tyle artykułów w internecie, że ja już po prostu zgłupiałem.

Znalazłem jeden (chyba) payslip papierowy z dnia 26/07/2013 (nie wiem czemu mam jeden tylko taki) link zamieszczam poniżej. Wygląda na to, że chyba jednak nie był mi potrącany podatek.

Czyli jeżeli dobrze rozumiem to jeżeli kwota wolna od podatku wynosiła wtedy 9440 funtów, a ja zarobiłem tylko trochę podnad 3000 funtów mając odpowiedni kod podatkowy, to nie płaciłem żadnego podatku i należy mi się zwrot podatku ?

Obrazek

[ Ostatnio edytowany przez: marcinklin 18-01-2017 18:18 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Dwunasty

Post #4 Ocena: +1

2017-01-18 18:33:53 (7 lat temu)

Dwunasty

Posty: n/a

Konto usunięte

Cytat:

2017-01-18 18:06:53, marcinklin napisał(a):
to nie płaciłem żadnego podatku i należy mi się zwrot podatku ?



Tak dokładnie. Dostaniesz zwrot tego co zapłaciłeś. Zapłaciłeś 0 (zero).

Nie mam kalkulatora żeby obliczyć ile do zwrotu będzie:)

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

marcinklin

Post #5 Ocena: 0

2017-01-18 18:35:31 (7 lat temu)

marcinklin

Posty: 19

Mężczyzna

Z nami od: 18-01-2017

Skąd: Nottingham

Rozumiem, czyli mając poprawny kod podatkowy to podatek nie jest pobierany, aż do momentu przekroczenia kwoty wolnej od podatku ? ;)

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Dwunasty

Post #6 Ocena: +1

2017-01-18 18:42:58 (7 lat temu)

Dwunasty

Posty: n/a

Konto usunięte

Cytat:

2017-01-18 18:35:31, marcinklin napisał(a):
Rozumiem, czyli mając poprawny kod podatkowy to podatek nie jest pobierany, aż do momentu przekroczenia kwoty wolnej od podatku ? ;)


W większości przypadków tak jest.
W każdym razie na zdjęciu które wkleiłeś nie widać aby jakikolwiek podatek pobrano.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

marcinklin

Post #7 Ocena: 0

2017-01-18 18:47:44 (7 lat temu)

marcinklin

Posty: 19

Mężczyzna

Z nami od: 18-01-2017

Skąd: Nottingham

Dzięki za odpowiedź :) W takim razie osoby, które po 3 miesiącach pracy mają podatek do zwrotu miały po prostu źle naliczony tax code ?

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

krakn

Post #8 Ocena: +1

2017-01-18 18:52:17 (7 lat temu)

krakn

Posty: 40201

Mężczyzna

Z nami od: 25-06-2007

Skąd: Caterham

W większych firmach, gdy zatrudniają cię na początku roku podatkowego i nie jest to praca przewidziana tylko na krótko, to księgowość automatycznie nakłada kod podatkowy taki żeby płacić adekwatna zaliczkę na podatek.
Jeżeli zatrudnienie jest czasowe i koniec roku podatkowego i są niskie szansę na konieczność pobierania zaliczki, to się nie pobiera zazwyczaj.
Liczy się czas który żyjemy dla kogoś, reszta to czas śmieć.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

E-mailStrona WWWNumer AIM

marcinklin

Post #9 Ocena: 0

2017-01-18 18:55:24 (7 lat temu)

marcinklin

Posty: 19

Mężczyzna

Z nami od: 18-01-2017

Skąd: Nottingham

No właśnie, teraz wszystko jasne. Zatrudniając się w tej agencji było przewidziane, że to nie będzie praca na długi okres, więc mi nie pobierali podatku.

A bałem się, że coś nie tak i że będę musiał coś dopłacać... tfu,tfu,tfu.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

tomaszzet

Post #10 Ocena: +1

2017-01-18 19:04:54 (7 lat temu)

tomaszzet

Posty: 7965

Mężczyzna

Z nami od: 09-05-2010

Skąd: South Yorkshire

Mogly pracowac w dwoch miejscach. W jednym mieli liczone tak jak Ty, a w drugim naliczano im podatek.
Polityczny inaczej

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona 1 z 2 - [ przejdź do strony: 1 | 2 ] - Skocz do strony

następna strona » | ostatnia »

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,