MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

Zwrot podatku - szczegóły.

następna strona » | ostatnia »

Strona 1 z 2 - [ przejdź do strony: 1 | 2 ] - Skocz do strony

Postów: 12

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

pskrepre

Post #1 Ocena: 0

2016-12-13 18:37:03 (7 lat temu)

pskrepre

Posty: 4

Mężczyzna

Z nami od: 13-12-2016

Skąd: wioska

Witam.
Przeglądałem podobne tematy, ale takiej samej sytuacji nie znalazłem, więc zakładam nowy i proszę o wyrozumiałość i pomoc. *THUMBS UP*
Pracę zacząłem w połowie maja tego roku.Do tej pory moja kwota "taxable" wynosi 6784.93. Od dłuższego czasu firma, w której pracuje ma mniej pracy, toteż często mogę brać bezpłatne wolne czy wcześniej wychodzić i stwierdziłem, że warto powalczyć i nie przekroczyć tej kwoty, co by odzyskać zwrot, więc wychodzi mi, że muszę zarobić około 1000 f co miesiąc i się zgra.
No właśnie, jestem tu krótki okres czasu, więc to moje tylko przypuszczenia.Ktoś z Was próbował już tak "wstrzelić" się w tę kwotę wolną od podatku? pracodawcy idą na rękę, gdy możemy przekroczyć tę kwotę o parę funtów i dają dni wolne?
Do tego jaka kwota zostanie mi wypłacona? Mogę sobie sprawdzić, ile aktualnie odprowadziłem podatku? może są to te dwie rubryki na payslipach: PAYE i N.I. ?
Następnie, czy muszę wysyłać w kwietniu jakieś pisma w razie nie przekroczeniu progu, czy robi to firma, w której pracuje?

Ciekawi mnie to, ponieważ zaczynając pracę w tym samym okresie w parę osób mi zaczęto pobierać podatek po miesiącu, a niektórym po 3-4, choć mamy te same kody i jestem ciekawy, jak to jest rozliczane.
Dziękuje, jeśli ktoś będzie w stanie wyjaśnić temat,

[ Ostatnio edytowany przez: pskrepre 13-12-2016 18:44 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

zealot

Post #2 Ocena: 0

2016-12-13 19:05:57 (7 lat temu)

zealot

Posty: 1475

Mężczyzna

Z nami od: 18-06-2011

Skąd: Wigan

Kwota wolna od podatku to aktualnie 11tys. Nie musisz wcale tak mocno patrzeć by się wstrzelić w to by nie przekroczyć tych 11tys. To nie jest wcale tak że jak nie przekroczysz tej magicznej kwoty to nie płacisz podatku a jak przekroczysz to płacisz z grubej rury.

Powinieneś zapłacić 20% z tego co zarobisz powyżej tych 11tys w ciągu roku. Czyli jak zarobisz:
mniej niż 11tys to nie płacisz nic
jak zarobisz 11200 to płacisz rocznie 20% podatku od tych 200 funtów, pierwsze 11 tys jest nadal nieopodatkowane, czyli 40 funtów rocznie podatku ci wyjdzie.
jak zarobisz 15 tys. to płacisz 20% podatku od tych 4 tys, czyli rocznie wyjdzie 800 funtów podatku.
itp.

To ile odprowadzasz podatku możesz sobie sprawdzić na swoim payslipie. Tam masz rubrykę "tax". Obstawiam że nic w tej chwili podatku nie płacisz, ponieważ za mało zarabiasz. Skoro nie płacisz to siłą rzeczy nie dostaniesz żadnego zwrotu.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

E-mailNumer gadu-gadu

pskrepre

Post #3 Ocena: 0

2016-12-13 19:21:40 (7 lat temu)

pskrepre

Posty: 4

Mężczyzna

Z nami od: 13-12-2016

Skąd: wioska

Dzięki zealot za odpowiedź, jednak nie wiem czy masz do końca racja.W pierwszym miesiącu pracy zarabiałem faktycznie na czysto i nic mi nie zabierali teraz w zależności od przepracowanych godzin (pracuje różnie) z każdej tygodniówki mam zabieraną jakąś tam kwotę.Raz podgazowałem z nadgodzinami i zarobiłem 540f tygodniówki z czego ponad 100f mi zabrali, więc nie wiem dlaczego twierdzisz, że mają mi tych kwot nie oddać, gdy nie przekroczę 11 tys.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Post #4 Ocena: 0

2016-12-13 19:29:50 (7 lat temu)

Uczestnik nie jest zarejestrowany

Anonim

Usunięte

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

krakn

Post #5 Ocena: 0

2016-12-13 19:37:00 (7 lat temu)

krakn

Posty: 40201

Mężczyzna

Z nami od: 25-06-2007

Skąd: Caterham

MASAKRA, przecież w Polsce też jest kwota wolna od podatku, reguły rozliczanie takie same.
Tylko kwoty i procenty inne.

JW ci napisali, to co sobie kalkulujesz to jest po prostu jakiś absurd i totalne niezrozumienie zasad.
Pracuj i życzę ci żebyś zapłacił pół miliona podatku.
Jak zrozumiesz zasadę podatku, to mi podziękujesz.


pobieraja ci zaliczke na podatek. wszytko co nadpłacisz zostanie oddane. A od tego co zarobisz powyzej nie oddadza.
to chyba lepiej jak beda mieli oddac niz jak bys do kwietnia zarobił tyle ze ze 3000 trzeba by wyskoczyc z nia na dzien
Liczy się czas który żyjemy dla kogoś, reszta to czas śmieć.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

E-mailStrona WWWNumer AIM

pskrepre

Post #6 Ocena: 0

2016-12-13 20:15:53 (7 lat temu)

pskrepre

Posty: 4

Mężczyzna

Z nami od: 13-12-2016

Skąd: wioska

OK, to w takim razie źle zrozumiałem kwotę wolną od podatku.Jestem młodą osobą, która za bardzo nie ma/miała się kogo poradzić w takich kwestiach, dlatego mogę źle rozumować.Krakn, dziękuje za miłe życzenia, ale gdybym wszystko wiedział, to bym tu nie pytał.

Jeśli się Wam chce, to proszę wytłumaczcie mi jak krowie na rowie co mi teraz pobierają od każdej tygodniówki? Dlaczego niektórzy dostają wypłaty na czysto, nieopodatkowane przez parę miesięcy swojej pracy, a mi po pierwszym miesiącu zaczęto pobierać podatek (mają te same kody podatkowe).
Czyli mam się nie przejmować tą kwotą wolną od podatku, jak zapłacę więcej to i tak mi oddadzą i nie ma to nic do znaczenia?

Wiem, że niektórym mogę grać na nerwach, ale jest to moja druga praca w życiu, pierwsza za granicą i w niektóre kwestie wchodzę pierwszy raz w życiu, także proszę o wyrozumiałość.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

radzik77

Post #7 Ocena: 0

2016-12-13 21:05:57 (7 lat temu)

radzik77

Posty: n/a

Konto usunięte

Nie masz sie czego wstydzic. Wiekszosc z nas, zaczynajac prace zawodowa, nie miala pojecia o tym jak podatki dzialaja. Wielu nadal nie wie :-]

Kwota wolna od podatku nie zniknie jesli przekroczysz ten magiczny prog £11k. Tylko to, co zarobisz ponad £11k (2016-2017)zostanie opodatkowane wg odpowiednich progow.


Band; Taxable income; Tax rate
Personal Allowance; Up to £11,000; 0%
Basic rate; £11,001 to £43,000; 20%
Higher rate; £43,001 to £150,000; 40%
Additional rate over; £150,000; 45%

Jesli masz mozliwosci, to pracuj i zarabiaj jak najwiecej. To co nadplacisz zostanie Ci zwrocone po zakonczeniu roku podatkowego. Jesli zechcesz proces przyspieszyc, bedziesz mogl wyslac list z prosba o rozliczenie, dolaczajac P60 (otrzymasz od pracodawcy).

Na payslipach powinienes widziec calkowity dochod i podatek w skali roku (up to date). Aby sprawdzic, czy otrzymasz zwrot, od calkowitego dochodu odejmij £11000 i wynik pomnoz przez 0.2

Otrzymana kwota to wysokosc podatku, jaka powinienes odprowadzic. Porownaj z tym co faktycznie zaplaciles i bedziesz wiedzial czy nadplaciles czy nie.

[ Ostatnio edytowany przez: radzik77 13-12-2016 21:07 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

gosiaa89

Post #8 Ocena: 0

2016-12-13 21:20:42 (7 lat temu)

gosiaa89

Posty: 142

Kobieta

Z nami od: 03-10-2013

Skąd: Sheffield

A to co pobierają teraz to zaliczka na podatek, który jest to zapłacenia za rok 2016/17 (do 5 kwietnia). A ze dostajesz tygodniówki to traktują każda tygodniówkę jakby to był Twój stał dochód. Pomnóż to przez 52 tygodnie, odejmij 11000 kwoty wolnej i 20% z tego co Ci zostanie to podatek do zapłacenia w ciągu tego roku podatkowego. Na stronie Listen to taxman wpisz ile zarabiasz i potem czy to na tydzień, miesiąc itp. Po wpisaniu £540 tygodniowo, wychodzi ze odciągają £111 podatku i ubezpieczenia.

Tak jak już mówili poprzednicy, nie martw się ze przekroczysz £11000 do kwietnia. Teraz po prostu pobierają zaliczkę na podatek, żebyś nie musiał się martwić ze masz dużo do zapłaty na raz na koniec roku (przykładowo, gdybys co tydzień zarabiał £540 i nie pobieraliby zaliczki miałbyś do zapłacenia na raz £5800). A jak pobrali za dużo zaliczki to oddadzą po 5 kwietnia :)

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

pskrepre

Post #9 Ocena: 0

2016-12-13 22:28:10 (7 lat temu)

pskrepre

Posty: 4

Mężczyzna

Z nami od: 13-12-2016

Skąd: wioska

radzik77, gosiaa89 - dziękuje bardzo za spokojne wytłumaczenie! :) Niestety nie jestem sobie w stanie tego sprawdzić, bo każdy tydzień mam inaczej płacone i nie jest to różnica paru funtów.To już ostatnie pytanie.Jakby pobrali za dużo zaliczki to oddadzą po 5 kwietnia, ale ile dokładnie mają na to czasu? spodziewać się pieniążków po tygodniu, miesiącu? skąd będę miał pewność, że rozliczyli mnie dobrze?
Dobrze, że napisałem to w takim okresie, bo zacząłem specjalnie mniej pracować, żeby nie przekroczyć tych 11 tys., a tu widać człowiek musi się jeszcze dużo uczyć ...

[ Ostatnio edytowany przez: pskrepre 13-12-2016 22:31 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

radzik77

Post #10 Ocena: 0

2016-12-13 22:48:49 (7 lat temu)

radzik77

Posty: n/a

Konto usunięte

Na zwrot, jesli dotyczy, trzeba troche poczekac. Podejrzewam, ze ok 5-6 m-cy. Jesli wyslesz prosbe o rozliczenie do HMRC to moze deko szybciej.

Dokladnych wyliczen dokonasz po zakonczeniu roku podatkowego. Powinienes otrzymac odpowiedni dokument od pracodawcy lub pracodawcow.

O to czy wyliczenie bedzie prawidlowe to juz nie musisz sie martwic :-] HMRC sie tym zajmie.

A sprawdzic mozesz w kazdej chwili bo na payslip musi byc wyszczegolnione ile zarobiles i zaplaciles podatku do chwili obecnej. Sprawdz dokladnie.

[ Ostatnio edytowany przez: radzik77 13-12-2016 22:50 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona 1 z 2 - [ przejdź do strony: 1 | 2 ] - Skocz do strony

następna strona » | ostatnia »

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,