MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

Pytanie o podatek??? CA23153 - Plant and Machinery Allowance (PMA)

następna strona » | ostatnia »

Strona 1 z 2 - [ przejdź do strony: 1 | 2 ] - Skocz do strony

Postów: 12

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

new_pz

Post #1 Ocena: 0

2015-05-14 11:43:36 (9 lat temu)

new_pz

Posty: 9

Mężczyzna

Z nami od: 30-08-2011

Skąd: Corby

Witam
Mam pytanie w sprawie podatku od samochodów o niskiej emisji spalin 2015/16.
Nie ukrywam, że jestem trochę skołowany ponieważ ilu księgowych o to zapytałem tyle rozbieżnych wykładni otrzymałem.
Ale znam osobiście osoby, które takie samochody zakupiły. Zresztą od nich sie o tym dowiedziałem. A nie od mojego księgowego.
A więc mam pytanie czy można kupić prowadząc firmę samochód spełniający warunki ustawy:
CA23153 - Plant and Machinery Allowance (PMA): First Year Allowance (FYA): expenditure on cars with low carbon dioxide emissions i zaliczyć taki samochód w 100% w koszty firmy? Jak również czy po zakupie takiego samochodu zobligowany jestem do płacenia podatku za używanie takiego samochodu w kolejnych latach obrotowych?
bardzo proszę o naświetlenie mi tego tematu osoby naprawdę orientujące się w tej kwestii.
A może ktoś z państwa orientuje się jak mogę wysłać zapytanie o wykładnie tej kwestii do HRMC? - Bo powoli widzę, że na mojego księgowego to nie ma co liczyć.
Poniżej podaję linki do tego tematu dla zainteresowanych:
- http://www.nextgreencar.com/emissions/ ;
- http://www.hmrc.gov.uk/manuals/camanual/ca23153.htm .

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

wojtek2212

Post #2 Ocena: 0

2015-05-14 13:52:02 (9 lat temu)

wojtek2212

Posty: 15

Mężczyzna

Z nami od: 16-04-2015

Skąd: Bournemouth

Witam
Poczytaj o Capital allowanc:
https://www.gov.uk/capital-allowances/overview.

Jak sama nazwa mowi First Year Allowance (FYA) dotyczy pierwszego roku dzialalnosci. Jesli kupujesz srodek trwaly nie w pierwszym roku dzialalnosci FYA sie nie stosuje.
Jesli chodzi o samochod sprawdz CO2 emissions, jesli jest do 75g/km i kupiles samochod w pierwszym roku dzioalalnosci cene zakupu wrzucasz w koszty.

Jesli CO2 jest pomiedzy 75 a 130g/km w koszty wrzucasz 18% ceny zakupu co roku.
Jesli CO2 jest powyzej 130g/km w koszty wrzucasz 8% ceny co roku.

To tak w wielkim skrocie, jesli masz dodatkowe pytania chetnie odpowiem.

Jesli chodzio drugie pytanie płacenia podatku za używanie takiego samochodu w kolejnych latach obrotowych, o jaki podatek pytasz???

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona WWW

new_pz

Post #3 Ocena: 0

2015-05-15 09:43:47 (9 lat temu)

new_pz

Posty: 9

Mężczyzna

Z nami od: 30-08-2011

Skąd: Corby

Wojtek wielkie dzięki za odpowiedź.
Ale kontynuując - pytasz o jaki podatek mi chodzi ... .
Nie wiem (nie jestem księgowym), jednak od mojego księgowego usłyszałem, że jeżeli nawet zdecyduję się na zakup takiego samochodu (co on mi odradza) to będę musiał odprowadzać podatek za używanie takiego samochodu?

Pozdrawiam

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Richmond

Post #4 Ocena: 0

2015-05-15 10:16:22 (9 lat temu)

Richmond

Posty: 28847

Kobieta

Z nami od: 06-02-2007

Skąd: Surrey

BIK - benefit in kind.

Ale jak auto bedzie spelnialo tak niskie warunki emissions, to BIK bedzie bardzo niski. Poszukaj sobie na necie o BIK, bedziesz mial tabelki dla roznych aut. Nawet na tej stronie, ktora podajesz masz: http://www.nextgreencar.com/company-car-tax/calculator.php

Opcja ominiecia BIK, to kupienie pool car, auta ktore bedzie uzywane tylko na potrzeby firmy i nie bedzie uzywane prywatnie.
Carpe diem.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

wojtek2212

Post #5 Ocena: 0

2015-05-15 19:23:05 (9 lat temu)

wojtek2212

Posty: 15

Mężczyzna

Z nami od: 16-04-2015

Skąd: Bournemouth

Wszystko jest zalezne czy jestes jestes Sole Trader czy prowadzisz Limited Company oraz czy jest to twoj pierwszy rok dzialoalnoci.
Jesli nie jest to pierwszy rok to nie ma mowy o FYA i samochod wrzucasz do main poole i odliczas 18% co roku.

Benefit in kind ma miejsce jesli prowadzisz Ltd i samochod ktory jest firmy uzywasz do celow prywatnych.
Jesli jestes Sole Trader to nie ma w tym przypadku Benefit in Kind a samochod i tak jest w main pool jesli nie jest w FYA.

Napisz wiec czy jest to twoj pierwszy rok, jaka forma dzialalnosci jakie samochod ma co2 w g/km i wszystko wyliczymy.


Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona WWW

new_pz

Post #6 Ocena: 0

2015-05-27 09:27:23 (9 lat temu)

new_pz

Posty: 9

Mężczyzna

Z nami od: 30-08-2011

Skąd: Corby

Jeszcze raz wielkie dzięki Wojtku i Richmond za info.
Z tego co widzę to już FYA przepadło. Pierwszy rok działalności minął z końcem stycznia. Chociaż mój księgowy o tym wiedział wcześniej, że chcę zmienić samochód.
Więc mam pytanie czy jest jakaś opcja (opłacalna) żeby kupić (lub leasing) samochód na firmę LTD. No i używać go również do celów prywatnych. Nie ma co się oszukiwać, jestem na kupnie samochodu ale również szukam kosztów dla firmy? Więc chciałbym to jakoś połączyć, przyjemne z pożytecznym.
Jeżeli coś możecie doradzić to będę naprawdę wdzięczny.

Pozdrawiam

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Richmond

Post #7 Ocena: 0

2015-05-27 14:30:04 (9 lat temu)

Richmond

Posty: 28847

Kobieta

Z nami od: 06-02-2007

Skąd: Surrey

W wiekszosci przypadkow wyjdzie Ci taniej jak wezmiesz leasing prywatny i bedziesz rozliczal mile sluzbowe po £0.45 za mile przez pierwsze 10K i potem £0.25 za kolejne.

Co do leasingu to polecam:

http://www.contracthireandleasing.com/

I ten watek na forum: http://www.pistonheads.com/gassing/topic.asp?h=0&f=23&t=1346121&mid=0&i=7440&nmt=Best+lease+car+deals+available%3F&mid=0

Przewin sobie pare stron do tylu, to dowiesz sie na co jest teraz najlepsza oferta.
Carpe diem.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

wojtek2212

Post #8 Ocena: 0

2015-05-29 15:52:17 (9 lat temu)

wojtek2212

Posty: 15

Mężczyzna

Z nami od: 16-04-2015

Skąd: Bournemouth

Musisz sobie przeliczyc co ci sie bardziej oplaca, czy kupic samochod prywatnie i uzywac do celow sluzbowych i naliczac kilometrowke, czy jednak samochod na firme.

Jesli samochod jest prywatny rozlicasz tylko mile jak pisze Richmond wyzej i zadnych innych kosztow oprocz parkingu.
Jesli samochod jest firmowy wszystkie koszty zwiazane z utrzymaniem samochodu sa kosztem dla firmy. Dodatkowo co roku 18% ceny zakupu bedzie capital allowance ktory obniza podstawe do opodatkowania. Odsetki od kredytu lub leasingu to rowniez twoj koszt.

Ponadto jesli jestes vatowcem to vat od serwisu, napraw czy paliwa (nie zawsze) takze sobie odliczasz.
Po trzecie (zakup za gotowke) samochod kupiony prywatnie kupujesz za pieniadze ktore wyplacila ci twoja firma. Wiec te pieniadze sa twoim prywatnym dochodem z ktorego musisz sie rozliczyc.

Jesli chodzi o uzytkowanie samochodu przez dyrektora firmy Ltd dla celow prywatnych powstaje Benefit in Kind, czyli taki twoj dodatkowy przychod, z ktorego trzeba sie rozliczyc. Jednak jesli samochod ma niskie Co2, to nie sa to wtedy duze kwoty.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona WWW

DorotaD

Post #9 Ocena: 0

2015-06-05 18:22:04 (9 lat temu)

DorotaD

Posty: 19

Kobieta

Z nami od: 05-06-2015

Skąd: Orpington

Co to za bzdury, ze First Year Allowance moze byc tylko wykorzystany w pierszym roku dzialalnosc?! FYA jest to ulga podatkowa na zakup pewnych energoszczednych srodkow trwalych, gdzie caly koszt moze byc odliczony od podatku w roku zakupu.
Jesli ksiegowa jest do niczego, nie potrafi takich prostych rad udzielic, to zmien ksiegowa.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

new_pz

Post #10 Ocena: 0

2015-06-10 12:14:36 (9 lat temu)

new_pz

Posty: 9

Mężczyzna

Z nami od: 30-08-2011

Skąd: Corby

"No i bądź tu mądry i pisz wiersze" *ROFL*

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona 1 z 2 - [ przejdź do strony: 1 | 2 ] - Skocz do strony

następna strona » | ostatnia »

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,