MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

Self-employed - co mogę odliczyć - ogólne porady

następna strona » | ostatnia »

Strona 1 z 14 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 ... 12 | 13 | 14 ] - Skocz do strony

Postów: 137

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

ChudyMis

Post #1 Ocena: 0

2008-03-30 13:19:56 (16 lat temu)

ChudyMis

Posty: 29

Z nami od: 26-02-2008

Cześć
Już za tydzień czeka mnie pierwsze rozliczenie jako self-employed w UK.Prosiłbym o odpowiedz na kilka pytań.Wiem ze moze niektóre pytania są banalne ale jeśli chodzi o podatki itd to.....jest słabo ze mną ;)

1.Czy moge się rozliczac wspólnie z zona jak w Polsce?
2.Zarobiłem około 14.000 tzn na tyle otrzymałem czeki od
pracodawców. Z odliczeń mam około 2000 benzyna, 2000 materiały do pracy, i 2000 ubezpieczenie auta,drobne naprawy itd, czyli łacznie około 6000 odliczeń.Czy na tej podstawie mogę mniej więcej obliczyć ile muszę zaplacic podatku?
3.Co i w jakim stopniu mozna odliczyć:
- PETROL
- materiały do pracy
- RENT
- COUNCIL TAX
- CAR INSURANCE
- AA Insurance
- PC MONITOR+WEBCAM+MOUSEPAD (niby potrzebne do pracy)
- CLOTHES
- CAR REPEIRS+TAX DISCS+PARTS+MOT
- PHONE O2
- PHONE BT
- BETHERE INTERNET
- NATIONAL INSURANCE CONTRIBUTION
- moze jeszcze coś przeoczyłem?

Dzięki serdeczne za wszystkie wskazówki.

P.S
Czy rozliczenie samodzielne jest trudne? Czy lepiej zapłacić i iść do accountant? Ile to mniej wiecej kosztuje?

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

reivilo

Post #2 Ocena: 0

2008-03-31 21:52:22 (16 lat temu)

reivilo

Posty: 2314

Kobieta

Z nami od: 09-09-2007

Skąd: inąd

kosztem jest wszystko co jest ci NIEZBEDNE do wykonywania pracy i jest kosztem w 100%
Jesli smochod jest tylko do uzytku firmowego - odliczasz 100% kosztow , jesli nie czyli czesciowo kozystasz zawodowo a czesciowo prywatnie - ustalasz proporcje - i w takim stopniu odliczasz ( czyli np 30 % firma - 70% prywatnie to tak rozliczasz koszty ze 30% wszytkich samochodowych wydatkow jest twoim kosztem
Jesli firma wynajmuje pomieszczenia wylacznie na swoj uzytek - 100%
jesli masz firme w domu - znowu proporcjonalnie calosc kosztow - np domek ma 100m a kozystasz z pokoju co ma 5m oblicz roczne koszty calego domu i wyjdzie ci jakie sa koszty "firmy" i to odliczasz.
Telefony, interntet,NI materaly biurowe czyli jak pisalam wszystko co niezbedne do prowadzenia firmy odliczasz w 100%
Moim zdaniem szkoda kasy na ksiegowego - wszstkie papierki zwiazane z firma jak jest mala wrzuc do jednego segragatora - dodaj , odejmij, wypelnij albo zadzwon do HM R&C - zaplac w stosonym czasie podatek lub nie ....do czego tu ksiegowy?

Ludzie myślcie ....to nie boli !!

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

ChudyMis

Post #3 Ocena: 0

2008-03-31 23:02:31 (16 lat temu)

ChudyMis

Posty: 29

Z nami od: 26-02-2008

Cytat:

2008-03-31 21:52:22, reivilo napisał(a):
ustalasz proporcje - i w takim stopniu odliczasz ( czyli np 30 % firma - 70% prywatnie to tak rozliczasz koszty ze 30% wszytkich samochodowych wydatkow jest twoim kosztem



Czyli sam ustalam te proporcje? A jak ktoś to może sprawdzić?
Co z rent i council tax? Tez sam ustalam proporcję

Dzieki za odpowiedz

mozesz podeslać link do formularza który trzeba wypelnic w zwiazku z SE?

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

ChudyMis

Post #4 Ocena: 0

2008-07-03 10:04:28 (16 lat temu)

ChudyMis

Posty: 29

Z nami od: 26-02-2008

Moze ktoś wytłumaczyć mi opcje : Capital allowance?

Co tam mogę umieścic i na jakich zasadach.

Powiedzmy ze jestem fotografem i mam sporo sprzętu.

Częsc aparatów kupiłem kilka lat temu kiedy nie prowadziłem działalnośc.

W tamtym roku nie wpisywałem nic w capital Allowance bo nie zarabiałem nic.

Czy za ten rok mogę wpisać cały sprzet który uzywam do pracy?

Jak wycenić taki sprzęt? Powiedzmy ze aparat który 3 lata temu kupiłem za 200 funtów teraz kosztuje 100 albo odwrotnie kiedys 100 a teraz 200? Jakie ceny podawac i jak je sprawdzać?

czy Capital Allowance mogę wykorzystać co roku?

I na koniec, znacie jakiegoś naprawdę dobrego księgowego Polaka który pomógłby mi rozliczyć się? Jesli to nieduża kwota to chętnie skorzystam z usług.

Acha proszę mi jeszcze powiedzieć o odpowiedzialności księgowego.
W Polsce jeśli rozliczam sie w biurze podatkowym , biuro bierze odpowiedzialność na siebie za ewentualne pomyłki w moim rozliczeniu, słyszałem ze w UK nie.

Dzieki za pomoc ;)

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

reivilo

Post #5 Ocena: 0

2008-07-03 22:37:54 (16 lat temu)

reivilo

Posty: 2314

Kobieta

Z nami od: 09-09-2007

Skąd: inąd

Cytat:
Czyli sam ustalam te proporcje? A jak ktoś to może sprawdzić?
Co z rent i council tax? Tez sam ustalam proporcję

tak samo ...jesli 20 m ze 100m twojego mieszkanie jest biurem twojej firmy to 20% wszystkich wydatkow ( rent, tax, gaz, prad) jest kosztem ..a jak to ktos sprawdzi? pytanie bez sensu ....tu sie nie oplaca oszukiwac


Cytat:
mozesz podeslać link do formularza który trzeba wypelnic w zwiazku z SE?
jakiego ? rejestracja? rozliczenie?

formularz rejestracyjny jest na stronie urzedu jej wyskosci (HMR&C) ale lepiej i latwiej zadwonic - 5 min .....a formularze roliczeniowe przysylaja urzednicy jej krolewskiej mosci
Ludzie myślcie ....to nie boli !!

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

reivilo

Post #6 Ocena: 0

2008-07-03 22:44:58 (16 lat temu)

reivilo

Posty: 2314

Kobieta

Z nami od: 09-09-2007

Skąd: inąd

Cytat:

2008-07-03 10:04:28, ChudyMis napisał(a):
Moze ktoś wytłumaczyć mi opcje : Capital allowance?

tutaj
Ludzie myślcie ....to nie boli !!

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

meme11

Post #7 Ocena: 0

2008-07-04 09:16:03 (16 lat temu)

meme11

Posty: 1

Kobieta

Z nami od: 04-07-2008

Witam! Madrze piszesz. Czy wiesz może gdzie uzyskać granty badź inne środki przy otwieraniu działalnosci? Słyszałam, że takie są, ale gdzie o to pytać. Pozdrawiam

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

simari1980

Post #8 Ocena: 0

2008-07-31 11:55:44 (16 lat temu)

simari1980

Posty: 16

Z nami od: 11-03-2008

Ja mam troche zblizone pytanie. Czy jezeli moj maz robi wiekszosc projektow w domu, to czy moze sobie odliczyc czesc czynszu? Tak samo jest z uzywaniem auta. Czasem uzytkuje swoj, czasem firmowy. Za benzyne przejezdzona w pracy zwraca mu firma, za dojazdy do pracy placi on sam. Czy to tez moze wrzucic w koszta. Co z pradem zuzytym na komputer na ktorym pracuje np. tez mozna to jakos wliczyc w koszta... a jesli tak to jak, bo przeciez, nie wiadomo ile idze na prad do komputera a ile na uzytkowanie domu. Nie chce zrobic tak, ze porozliczam go ze wszystkiego, a pozniej okaze sie, ze tak nie wolno...Dowiedzialam sie np ze jezeli ma sie auto nie na firme tylko na osobe prywatna to nie mozna benzyny wrzucic w koszta...oswieccie mnie prosze, jak to w koncu jest??

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

vectrauk

Post #9 Ocena: 0

2008-09-27 01:28:49 (16 lat temu)

vectrauk

Posty: 1

Mężczyzna

Z nami od: 27-09-2008

witam. a ja mam pytanie gdyz zamierzam sie zarejestrowac jako self- empl. i na wlasny rachunek prowadzic mala firme. aktualnie pracuje na full time w firmie z tej samej branzy i prawdopodobnie tak zostawie to az nie stwierdze ze z mojej wlasnej dzialalnosci juz bede mogl sie spokojnie utrzymac. A pytanie jest nastepujace: czy dochod z firmy to tylko dochod z tego co zarobilem jako wlasna firma? czy musze dodac jeszcze to co zarobilem pracujac na kontrakt (obecna praca)i od tego obliczyc czy musze placic podatek czy nie??

I czy uzytkujac auto prywatne na dojazdy do aktualnej pracy bede mogl odliczyc koszty paliwa mimo ze to nie jest tak naprawde dojazd w celach firmowych..?
i kolejne pytanie:
jak sie placi ubezpieczenie oraz podatek za auto firmowe? czy jest duza roznica w porownaniu z autem prywatnym?

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

reivilo

Post #10 Ocena: 0

2008-09-27 08:28:10 (16 lat temu)

reivilo

Posty: 2314

Kobieta

Z nami od: 09-09-2007

Skąd: inąd

temat przerobiony kilka razy np tutaj
i w co najmniej kilku miejscach wiec uzyj prosze wyszykiwarki ..ba nawet byl dokladnie taki sam temat ale sorki ..poszukaj ...ile mozna odpowaiadac na te same pytania
:-D
Ludzie myślcie ....to nie boli !!

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona 1 z 14 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 ... 12 | 13 | 14 ] - Skocz do strony

następna strona » | ostatnia »

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,