MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

Self-employed housekeeper od strony prawnej

 

Postów: 8

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

Lilly1993

Post #1 Ocena: 0

2018-10-13 15:30:37 (6 lat temu)

Lilly1993

Posty: 2

Kobieta

Z nami od: 13-10-2018

Skąd: London

Witam,
Chciałabym zarejestrować się jako self-employed housekeeper. Czytałam, że oprócz podatku będę musiała opłacać ubezpieczenie typu 2 i 4 oraz wykupić public liability insurance i professional indemnity insurance. Mam kilka pytań do osób zarejestrowanych w ten sposób.
1. Czy muszę wykupić public liability insurance i professional indemnity insurance od samego początku czy mogę zrobić to po jakimś czasie? Jest to w ogóle obowiązkowe czy mogę tego nie mieć na własne ryzyko?
2. Czy mogę pracować u jednej rodziny, gdzie wychodzi mi około 18-20 godzin tygodniowo? Sama ustalam dni oraz ilość godzin pracy dziennie.
3. Czy HMRC może się "przyczepić" jeśli chodzi o stawkę godzinową? Czy jeśli rodzinie pasuje moja stawka to nikomu nic do tego?
4. Jak to wygląda jeśli chodzi o umowę i płatności? Muszę podpisać z rodziną umowę? Muszę im wypisywać in voice za np. każdy tydzień, jeśli płacą mi tygodniowo? Dla kogo będzie kopia, a dla kogo oryginał?
5. Ostatnie pytanie jest odnośnie spraw papierkowych. Z tego co czytałam podatek płaci się raz w roku. Wydaje mi się, że ubezpieczenia 2 i 4 też, tak? W takim wypadku papiery będę musiała wypełniać raz w roku?
Jeśli ktokolwiek się na tym zna, proszę o pomoc.
Pozdrawiam

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

violettaphotogr

Post #2 Ocena: 0

2018-10-13 17:24:57 (6 lat temu)

violettaphotography

Posty: 1563

Kobieta

Z nami od: 21-01-2014

Skąd: ...

Odpowiem tylko na pytanie nr 5
Nie papiery a Self-Assessment online, raz w roku, do konca stycznia nastepnego roku.
NI Class 2 placisz jesli przekroczysz dochod £6205 (ponizej tego progu nie placisz) - £2.95 za tydzien; Class 4 jesli Twoj dochod przekroczy £8424 - 9% od profitu pomiedzy £8,424 i £46,350 i 2% od profitu ponad £46,350 .
Oplata doliczana jest do podatku i oplacana lacznie.
#Violujemy

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

AgentOrange

Post #3 Ocena: 0

2018-10-13 17:49:19 (6 lat temu)

AgentOrange

Posty: 2362

Mężczyzna

Z nami od: 17-05-2015

Skąd: Twickenham

Cytat:

3. Czy HMRC może się "przyczepić" jeśli chodzi o stawkę godzinową? Czy jeśli rodzinie pasuje moja stawka to nikomu nic do tego?


Jak zapłacisz podatek od tego co dostajesz także na lewo to nikt nie będzie się czepiał :)

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Turefu

Post #4 Ocena: 0

2018-10-13 20:10:31 (6 lat temu)

Turefu

Posty: 4026

Kobieta

Z nami od: 26-05-2013

Skąd: York

1. Nie, nie musisz od poczatku, to Twoje ryzyko.
2. Mozesz.
3. Nie, skoro Ci to odpowiada, to Twoja sprawa. Jedyne co, jesli pobierasz jakies zasilki means tested, to beda oczekiwali, ze przynajmniej minimalna zarobisz, inaczej to zostanie uznane za kretactwo. Ale jesli nic nie pobierasz, to nie.
4. Nie musisz spisywac umowy, ale logiczne jest, ze jakiegos dowodu, ze firma dziala i jest rzetena, HMRC beda wymagac. Wypisywanie invoices co tydzie to dobra praktyka.
5. Tak, rozliczanie jest raz w roku, apodatek musisz zaplacic do konca stycznia nastepnego roku rozliczeniowego. Czyli jesli zaczniesz teraz, masz czas do stycznia 2020. Mozesz w calosci, mozesz rozlozyc na raty, ale musisz sie zmiesic w terminie.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona WWW

Richmond

Post #5 Ocena: 0

2018-10-13 23:34:25 (6 lat temu)

Richmond

Posty: 28860

Kobieta

Z nami od: 06-02-2007

Skąd: Surrey

Jako self employed wystawiasz klientowi rachunki. Skoro umawiacie sie na platnosci co tydzien, to wystawiasz rachunek co tydzien. Zrob sobie wzor w Wordzie i wysylaj mailem. W ten sposob masz kopie dla siebie.
Carpe diem.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Lilly1993

Post #6 Ocena: 0

2018-10-15 11:31:32 (6 lat temu)

Lilly1993

Posty: 2

Kobieta

Z nami od: 13-10-2018

Skąd: London

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Sami pomocni ludzie ;)

Jeszcze jedno pytanie odnośnie in voice. Oryginał jest dla osób, u których pracuję, a kopia dla mnie, tak? Muszę tam pisać ile godzin pracowałam w tygodniu razy moja stawka (np. 20x15) i obok wpisać całość czy tylko całość?

Pozdrawiam!

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

violettaphotogr

Post #7 Ocena: 0

2018-10-15 12:12:28 (6 lat temu)

violettaphotography

Posty: 1563

Kobieta

Z nami od: 21-01-2014

Skąd: ...

Tak, oryginal dla klienta, kopia dla Ciebie.
To zalezy czy liczysz za godziny czy za caly tydzien, ale im bardziej czytelnie tym lepiej.
Podobnie z dokumentacja, mozesz wszystkie rachunki przechowywac tak jak Ty zechcesz, ale gdyby HMRC zazyczylo sobie skontrolowac (malo prawdopodobne) to cala papierologia/rozliczenie musza byc jasne i przejrzyste. Ponadto najlepiej w formie papierowej, a nie w komputerze, osoba kontrolujaca moze wpasc gdy akurat maszyna np. ma awarie.
Informacje, ktore ja sama otrzymalam od swojego doradcy z PeoplePlus gdy bylam tam na szkoleniu otwierajac swoja pierwsza prosta dzialalnosc.
#Violujemy

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Richmond

Post #8 Ocena: 0

2018-10-15 17:40:45 (6 lat temu)

Richmond

Posty: 28860

Kobieta

Z nami od: 06-02-2007

Skąd: Surrey

Ja tam wszystko trzymam w formie elektronicznej. Jak ktos bedzie potrzebowal, to sie wydrukuje.

Moje faktury (VAT) sa elektroniczne i wysylam je mailem do platnika. Nie ma na nich informcji czy to kopia czy oryginal.

Takze jak wystawi sie rachunek (nie VAT), to moze byc tak samo. Nie ma potrzeby drukowac, mozna przeslac elektronicznie.

Co na rachunku ma byc: zalezy jak sie umowilas czy placa Ci od godziny czy od dnia. Jesli od godziny to mozesz w tabelce miec tak:

Uslugi (nazwa), ilosc godzin, stawka za godzine, suma.

Zobacz w Google wzory rachunkow, nawet w Wordzie jest template rachunku.
Carpe diem.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Wielim

Post #9 Ocena: 0

2018-10-15 18:08:08 (6 lat temu)

Wielim

Posty: 7568

Mężczyzna

Z nami od: 03-09-2013

Skąd: Londyn

To ja też się coś zapytam . Czy jak prowadzę książkę rozliczeń self employed typu data / płatności gotówką łącznie / płatności kartą łącznie (tu czasami oddzielnie na dwie części bo mam dwóch operatorów płatności karty )/ płatności z aplikacji mytaxi łącznie / płatności z aplikacji gett łącznie . Nie wyszczegolniam pojedynczych kursów tylko łącznie sumuje ile było płatności dzieląc na typy jak powyżej . Do tego odliczam stała kwotę za paliwo codziennie (codziennie tankuje za tyle samo) . Po każdym tygodniu zsumuje wszystkie przychody , odliczam koszt rentu samochodu i myjni . Czy taka księga wystarczy ? Czy coś jeszcze muszę prowadzić ? Księgowy nic nie wspominał ale chcę by wszystko było na tip top

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

 

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,