MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

Porada biznesowa - Dyrektywa 2006/112/WE

 

Postów: 5

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

Klapens

Post #1 Ocena: 0

2015-01-11 16:06:13 (9 lat temu)

Klapens

Posty: 2

Mężczyzna

Z nami od: 11-01-2015

Skąd: Liverpool

Witam,

Prowadze firme LTD w UK (bez VAT). Biznes polega na platnym dostepie do czesci strony www a 90% klientow, to klienci z Polski.
Od 1 stycznia 2015 zmienilo sie prawo UE - szczegoly tutaj:
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX:32013R1042

W skrocie:
"Dyrektywa 2006/112/WE stanowi, że od dnia 1 stycznia 2015 r. wszystkie usługi telekomunikacyjne, nadawcze radiowe i telewizyjne oraz usługi świadczone drogą elektroniczną na rzecz osoby niebędącej podatnikiem mają być opodatkowane w państwie członkowskim, w którym usługobiorca ma siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu, bez względu na miejsce, w którym znajduje się siedziba podatnika świadczącego te usługi."

Pytanie, co dokladnie znaczy: uslugi swiadczone droga elektroniczna? Na mojej stronie klienci po zaplaceniu abonamentu dostaja dostep do porad z dzialu sportowego (nie sprzedaje zadnego programu). Nie sa wysylane emailem a dostepne po zalogowaniu sie na stronie (jako tekst).

Rozumiem, ze jesli moj rodzaj dzialalnosci lapie sie pod to, to musze zarejestrowac sie na VAT a potem na VAT MOSS? Chcialbym tego uniknac i zastanawiam sie czy jest jakis sposob, zeby nie lapac sie pod uslugi swiadczone droga elekntroniczna? Co w przypadku, gdy zamiast kupowac dostep do strony, klienci beda kupowali paczke *zapalek (*jakikolwiek inny towar fizyczny) a gratis dostana dostep do strony? Czy da sie kombinowac w ten sposob?

Moze ktos z Was wie o czym mowie, lub rozumie te nowe przepisy. Prosze o Wasze przemyslenia.

Pozdrawiam

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Ragnaros

Post #2 Ocena: 0

2015-01-11 17:06:32 (9 lat temu)

Ragnaros

Posty: 56

Mężczyzna

Z nami od: 06-07-2014

Skąd: Londyn

W szczególności usługi elektroniczne to:

a) dostawy produktów w formie cyfrowej, łącznie z oprogramowaniem, jego modyfikacjami lub nowszymi wersjami;

b) usługi umożliwiające lub wspomagające obecność przedsiębiorstw lub osób w sieci elektronicznej, takich jak witryna lub strona internetowa;

c) usługi generowane automatycznie przez komputer i przesyłane poprzez Internet lub sieć elektroniczną w odpowiedzi na określone dane wprowadzone przez usługobiorcę;

d) odpłatne przekazywanie prawa do wystawiania na aukcji towarów lub usług za pośrednictwem witryny internetowej działającej jako rynek online, na którym potencjalni kupujący przedstawiają swoje oferty przy wykorzystaniu automatycznych procedur oraz na którym strony są informowane o dokonaniu sprzedaży za pomocą poczty elektronicznej generowanej automatycznie przez komputer;

e) pakiety usług internetowych oferujące dostęp do informacji, w których element telekomunikacyjny ma charakter pomocniczy i drugorzędny (to znaczy pakiety wykraczające poza oferowanie samego dostępu do Internetu i obejmujące inne elementy, takie jak strony, które umożliwiają dostęp do aktualnych wiadomości, informacji meteorologicznych lub turystycznych, gier, umożliwiają hosting witryn internetowych, dostęp do grup dyskusyjnych; itp.)

Usługą elektroniczną jest uzyskiwanie dostępu do automatycznych gier online, które wymagają użycia Internetu lub innych podobnych sieci elektronicznych, gdy gracze są od siebie oddaleni.

[ Ostatnio edytowany przez: Ragnaros 11-01-2015 17:30 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Klapens

Post #3 Ocena: 0

2015-01-12 17:48:46 (9 lat temu)

Klapens

Posty: 2

Mężczyzna

Z nami od: 11-01-2015

Skąd: Liverpool

Ragnaros - widzialem Twoja pierwsza wersje odpowiedzi wczoraj i "podjaralem sie" (jak to sie mowi), ze jednak nie musze byc na VAT ale jak widze dzisiaj, edytowales swoja odpowiedz...

Jesli dobrze rozumiem, nawet mini czy micro firma bedzie musiala zarejestrowac sie na VAT. Wydaje mi sie, ze to bardzo zla decyzja i wiele malych firm poprostu zniknie z rynku (nie kazdy bedzie widzial jakiekolwiek plusy bedac VATowcem)

What's happening?
An online business will need to account for VAT in the EU member country where its customer lives, at the VAT rate applicable to the buyer's country, rather than charging the seller’s country VAT rate as it was before.

Who's affected?
Anyone selling digital content or e-services, including telecommunication providers and broadcasters, are all impacted, even if their turnover is below the usual small business UK VAT registration threshold (£81,000 at time of writing). The legislation applies to businesses based inside and outside the EU, all now accountable for paying the VAT owed to the buyer's EU state.

Nadal zastanawiam sie, czy sprzedajac towar i dajac dostep do strony gratis uniknalbym tego obowiazku? Jest tu moze ktos jeszcze, kto orientuje sie w tych przepisach?

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Richmond

Post #4 Ocena: 0

2015-01-30 13:05:23 (9 lat temu)

Richmond

Posty: 28860

Kobieta

Z nami od: 06-02-2007

Skąd: Surrey

Moze ktos mi wyjasni jak to jest z ta nowa ustawa.

Mam domeny i serwery w Polsce. Dostalam standardowa fakture z 23% VAT, ale potem zrobili korekte faktury, jak zadalam pytania co to zmienia dla nie, bo mam adres w UK.

Wystawiono nowa fakture, ktora opiewa na 20% VAT, ale cena koncowa jest taka sama.

Wczesniej faktura wygladala tak:

300zl netto, vat 69zl, total 369zl

Nowa faktura wyglada tak:

nazwa uslugi (bez kwoty), kwota z VAt 369zl, brutto 369zl.

Wychodzi na to, ze stawka bazowa netto uslugi podrozala/jest inna dla mnie niz dla klienta z Polski, tylko po to, zeby suma koncowa byla taka sama. Czyli firma w Polsce polyka te pare zlotych?

Jak zapytalam sie o to, to dostalam taka odpowiedz, ktora jest kupka przepisow, ale nie odpowiada na to pytanie, kto na tym zyskuje i dlaczego nie ja.

"Zmiana stawek VAT jest wymuszona dyrektywą Rady Unii Europejskiej 2008/8/WE i 2013/61/UE i obejmuje swoim zakresem teren całej unii europejskiej. Dla konsumenta, czyli dla Państwa zmiana jest neutralna, gdyż w tym przypadku obowiązek podatkowy powstaje w odniesieniu do opłaconej kwoty brutto. Zgodnie z art. 29a ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest "wszystko co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał". Z kolei art. 19a pkt. 8 mówi "jeżeli przed wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy powstaje
(...) w odniesieniu do otrzymanej kwoty"."

Dodam, ze zaplacilam za pierwotna fakture zanim wystawili mi korekte.
Carpe diem.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

lamargo

Post #5 Ocena: 0

2015-01-30 13:39:33 (9 lat temu)

lamargo

Posty: 226

Kobieta

Z nami od: 12-06-2013

Skąd: Bath

Richmond a z ciekawosci... placilas jako firma czy jako prywatna osoba?

Cytat:

This will affect the sales of digital services (broadcasting, telecommunications and e-services) from a business to a consumer (private individuals and non-business entities eg, public authorities or charitable bodies).


jesli to bylo B2B powinnas dostac FV z 23% vat. Tak mi sie wydaje... Tyle ze ja jestem grafikiem nie ksiegowa moglam cos pokrecic :D

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona WWW

Richmond

Post #6 Ocena: 0

2015-01-30 13:47:34 (9 lat temu)

Richmond

Posty: 28860

Kobieta

Z nami od: 06-02-2007

Skąd: Surrey

Jestem prywatnym klientem, nie firma.
Carpe diem.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

 

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,