MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

National Insurance i status dla Mamy na okres czasowy...?

następna strona » | ostatnia »

Strona 1 z 2 - [ przejdź do strony: 1 | 2 ] - Skocz do strony

Postów: 17

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

Kanonier30

Post #1 Ocena: 0

2020-08-21 19:47:40 (4 lata temu)

Kanonier30

Posty: n/a

Konto usunięte

Witajcie w założonym przeze mnie dość specyficznym temacie. Większość z Forumowiczów zapewne nieco wie, że jestem...niepełnosprawny, tudzież mieszkam sam. Zastanawiałem się, aby na wszelki wypadek nadać pewne uprawnienia w UK mojej Mamie, jako jedynej najbliższej osobie. Chodzi o opiekę nade mną w sensie dosłownym.
Mama nie będzie na pewno na stałe u mnie mieszkała, ale dłuższy pobyt mógłby być możliwy, gdyby mój stan zdrowia się pogorszył.
Wyjaśniam, że Mama ma zasłużoną emeryturę w Polsce i jeszcze pracuje, jako kurator w Sądzie. Nie ma więc mowy o aplikowaniu o jakiekolwiek świadczenia itd. Chciałbym jednak dodać ją do ubezpieczenia samochodowego, aby mogła prowadzić mój samochód. Cóż, takie rzeczy praktyczne.
Co mogę zrobić, aby jakoś to uporządkować? Aplikować o NIN dla Mamy i pre-settle status? Czy jednak odpuścić? Nie chcę też zbytnio stresować Mamy :-]

PS. Pytam, bo odpowiedzi mnie na 10 dni we wrześniu, jeśli coś nowego nie wydarzy się z COVID19 i listą krajów objętych restrykcjami wjazdowymi do UK. Dziękuję za wszelkie porady i pozdrawiam. K.

Edytowane: standardowo 'literówka'.

[ Ostatnio edytowany przez: Kanonier30 21-08-2020 19:50 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Adacymru

Post #2 Ocena: 0

2020-08-21 21:52:41 (4 lata temu)

Adacymru

Posty: n/a

Konto usunięte

Jesli ma sie toba w przyszlosci zajmowac, to oznaczaloby, ze musialaby mieszkac w UK. Jak zakoncza dyskusje wyjsciowe z Uni, to pre-settled status i NIN liste problemow z ewentualna wiza na pobyt by skrocily troche. Moze byc problem z aplikacja o NIN i spotkaniem w tak krotkim czasie jej pobytu, sprawdz jak teraz odbywaja sie spotkania, czy sa jakies w dobie COVID-19.
Ada

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

PannaZMokraGlow

Post #3 Ocena: 0

2020-08-21 23:05:07 (4 lata temu)

PannaZMokraGlowa

Posty: n/a

Konto usunięte

Warto zadzwonic w sprawie NIN i spytac wstepnie- jesli dobrze czytam to teraz aplikuje sie listownie? Pewnie przez Covid19. Jednak prawdopodobnie beda prosic do telefonu name zeby powiedziala cos do nich, potwierdzila ze o nia chodzi. Do jej przyjazdu masz czas dodac ja do rachunkow domowych jako wspolmieszkanke.

___
How to apply
To apply for a National Insurance number you must:

be in England, Scotland or Wales
have entered the UK on a visa
have the right to work in the UK
Call the National Insurance number application line to ask for an application form.

National Insurance number application line (England, Scotland and Wales)
Telephone: 0800 141 2075
Textphone: 0800 141 2438
Video relay service for British Sign Language (BSL) users - check you can use the service
Monday to Friday, 8am to 6pm
Find out about call charges

You’ll need to return the form along with proof of your identity and your right to work or study in the UK.

The letter that comes with your application form will tell you which documents you can use as proof.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Adacymru

Post #4 Ocena: 0

2020-08-21 23:23:16 (4 lata temu)

Adacymru

Posty: n/a

Konto usunięte

Z tego co pisze na stronie, rozpatruja tylko wnioski osob, ktore przybywaja do UK na podstawie wizy, a z Polski wiz narazie nie potrzeba.
Ada

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Misia13

Post #5 Ocena: 0

2020-08-22 02:58:36 (4 lata temu)

Misia13

Posty: n/a

Konto usunięte

Drogi Kanonier... dlugo zastanawialam sie czy pisac tu czy prywatnie.
Moze sie jeszcze komus przyda.
Po przyjezdzie mamy jak najszybciej zaaplikowac o NIN, musi byc w kraju. Nie bedzie latwo. Rzadowe stony podaja, ze na wizach albo z Settled Status tylko mozna aplikowac. Jakis czas temu pytalam sie o to w temacie "settled status aplikacja". Nikt nie odpowiedzial. Nie orietuje sie czy mozna zrobic SS bez NIN. Trzeba sprobowac. Wiem, ze znasz dobrze angielski I studiowales prawo. Bardzo cenie sobie Twoje wypowiedzi.
Teraz tak... nie czekajcie dlugo... ciezko Ci bedzie dostac vize dla mamy w przyszlosci, chyba ze turystyczna.
Nie gniewaj sie, ale z tego co piszesz, to masz pomoc z panstwa, by sie utrzymac. Twoje sponsorstwo dla mamy na 95% zostanie odrzucone.... jak chcesz rozwinac temat to priv. Wiekszosc krai odrzuca takie podania... nie mysle by UK bylo inne.
Poszukaj, poszperaj w inernecie napewno znajdziesz podobne przypadki.
Powodzenia I daj znac co nowego znalazles.
Ps..
Dobrze by bylo, gdyby mama znalazla tu jakas prace, nawet na pol etatu, to juz by byla pracownikiem. Health surcharge prawdopodobnie od stycznia...? Dla wszystkich bez stalego statusu.... gdzies mi sie to obilo o uszy.

[ Ostatnio edytowany przez: Misia13 22-08-2020 03:06 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

AgentOrange

Post #6 Ocena: 0

2020-08-22 22:25:13 (4 lata temu)

AgentOrange

Posty: 2362

Mężczyzna

Z nami od: 17-05-2015

Skąd: Twickenham

Ale numer NIN dają (dawali) tylko tym którzy są w UK i pracują lub będą pracować.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Adacymru

Post #7 Ocena: 0

2020-08-22 23:02:52 (4 lata temu)

Adacymru

Posty: n/a

Konto usunięte

A kto jej zabroni pracować? Jak będzie opiekunem, to może będzie się starać o dodatek opiekuńczy, a tedy moze byc potrzebny numer.
Ada

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Misia13

Post #8 Ocena: 0

2020-08-23 00:25:39 (4 lata temu)

Misia13

Posty: n/a

Konto usunięte

Koniec okresu przejsciowego, koniec roku 31-12-20, koniec "right to reside". Kononier... wiesz o co chodzi.
Pospieszcie sie.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Kanonier30

Post #9 Ocena: 0

2020-08-25 11:42:45 (4 lata temu)

Kanonier30

Posty: n/a

Konto usunięte

Cześć. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i uwagi. Bardzo przydatne. Tak naprawdę, to chciałem tylko dopisać Mamę do ubezpieczenia auta, jako drugiego kierowcę - gdybym już nie mógł jeździć (takie moje przemyślenia). Właściwie nic poza tym...

Mama nigdy nie przyjedzie mieszkać, żyć czy pracować w UK. Zna tylko niemiecki, a więc bariera językowa. Poza tym ma dośc przyzwoitą emeryturę w Polsce i jeszcze zajmuje się pracą w Sądzie Rejonowym - raczej dla 'activity' i idei, niż z potrzeby finansowej.
Dopóki Wielka Brytania była w Unii, to kwestie - NIN, status itd. - nie były przeze mnie rozważane. Jest tak, że następuje de facto 'twarde wyjście' ze wszystkich struktur europejskich. Oprócz Rady Europy. Nie widzę sensu - po przeczytaniu Waszych wpisów i sprawdzeniu stron rządowych - o procedowanie czegokolwiek dla Mamy. Mówiąc szczerze, to procedury są niezbyt jasne, a do tego bardzo drogie.

Są lepsze sposoby spożytkowania kilkuset czy kilku tysięcy funtów. Nie znam też swojej przyszłości, to znaczy jest mi nawet trudno cokolwiek przewidywać... Mam rozwaloną lewą stopę i kostkę. Po minionej operacji nic się nie zrosło. Szpital szykuje się więc na kolejne 'cięcie', a ja już jestem nieco zmęczony. Obawiam się, że w końcu wyląduję bez nogi. Samo życie.
Pozdrawiam, K.

*THUMBS UP*

[ Ostatnio edytowany przez: Kanonier30 25-08-2020 11:46 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Adacymru

Post #10 Ocena: 0

2020-08-25 13:25:32 (4 lata temu)

Adacymru

Posty: n/a

Konto usunięte

Pisales, ze mama bedzie w przyszłości twoim opiekunem przed dluzszy czas, wiec zalozenie bylo ze przez ten dłuższy czas bedzie jednak w UK mieszkać, bo zdalnie sie opiekować nie bedzie.

Jak tylko o użycie samochodu chodzi, to skontaktuj się z ubezpieczycielem jak będą podchodzić do tej sytuacji.
Ada

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona 1 z 2 - [ przejdź do strony: 1 | 2 ] - Skocz do strony

następna strona » | ostatnia »

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,