MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

IVA (upadłość konsumencka) - pytajcie o co chcecie

następna strona » | ostatnia »

Strona 1 z 3 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 ] - Skocz do strony

Postów: 28

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

PeacockFox

Post #1 Ocena: 0

2017-11-11 13:39:08 (6 lat temu)

PeacockFox

Posty: 74

Mężczyzna

Z nami od: 10-02-2011

Skąd: Londyn

Zwykle na forum prosiłem o pomoc i poradę. Teraz mam okazję się zrewanżować, więc to robię. Wiem dość dużo o IVA (odpowiednik polskiej upadłości konsumenckiej). Pytajcie o co chcecie. Co wiem, odpowiem.

[ Ostatnio edytowany przez: PeacockFox 11-11-2017 14:33 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

PeacockFox

Post #2 Ocena: 0

2017-11-11 20:51:25 (6 lat temu)

PeacockFox

Posty: 74

Mężczyzna

Z nami od: 10-02-2011

Skąd: Londyn

Otrzymałem kilka pytań na priv. Odpowiadam tutaj, za zgodą pytającego.

***

Jak wygląda przebieg IVA?

Zgłaszasz się do insolvency practitioner (IP) - firmy, która ma licencję do prowadzenia upadłości (czasami firmy same zgłaszają się do klientów) > przechodzisz proces sprawdzania czy kwalifikujesz się do IVA (lub bankruptcy - w zależności od różnych czynników lepiej jest wybrać jedno lub drugie) > podpisujesz agreement z IP > (tutaj jest chyba jeszcze wymagana zgoda wszystkich lub większości wierzycieli) > spłacasz ustaloną, stałą kwotę (zwykle pomiędzy £100-150) przez 60 mcy (5 lat); w ciągu tych 5 lat nie możesz mieć: kart kredytowych, debetu, żadnej pożyczki, samochodu na raty, oszczędności, najprawdopodobniej nie dostaniesz nawet zbliżeniowej karty płatniczej i będziesz musiał zmienić bank; w zamian za to po spłacie ustalonej kwoty, ok. połowa wszystkich twoich zobowiązań wobec wierzycieli zostaje całkowicie anulowanych. Przez dodatkowy rok po zakończeniu tamtych pięciu lat na twoim credit score jest zapisany fakt, że miałeś IVA, w związku z tym przez ten rok też trzeba uważać z wszelkimi wnioskami o debety i inne pożyczki. Po zakończeniu szóstego roku ten record o IVA jest wykreślany z credit score.

Jakie są kontrole?

Na samym początku dość dokładna kontrola (deklaracja) tego ile zarabiasz i ile wydajesz ty i twoja rodzina, z rozbiciem na różne rodzaje wydatków (jedzenie, szkoła, rent, podróże etc.). Potem co roku składa się jednostronicową deklarację, aby oni wiedzieli czy twoja sytuacja finansowa się nie zmieniła.

Dlaczego Twoje IVA zakończyło się przed czasem?

Po roku (lub dwóch - nie pamiętam jaki jest minimalny okres) regularnego i terminowego spłacania jest możliwość, aby ktoś z twojej rodziny lub znajomych spłacił za ciebie resztę pozostałych rat. Tu też składa się wniosek, ten ktoś (babcia, wujek, brat) musi potwierdzić to na piśmie, a wtedy wierzyciele muszą się zgodzić. Jeśli się zgodzą, to twoje IVA jest zamykane (completed), ale mimo to nie jest wykreślane z twojego credit score... aż do końca 6. roku (5+1).

Czy każdego dodatkowego funta trzeba zgłaszać?

Masz obowiązek zgłosić wszystkie: premie w pracy, podwyżki, darowizny i spadki, wygrane na loterii oraz wszelkie nieoczekiwane wpływy majątkowe. Dotyczy to i UK i zagranicy. Niestety, najprawdopodobniej będą one przejęte na poczet spłaty zobowiązań, dlatego najlepiej jest przez te 5 lat... nic dodatkowego nie dostać.

Czy drobne sumy również i jak to sprawdzają?

Nie wiem czy drobne sumy też. Ja teoretycznie co roku miałem w pracy minimalną podwyżkę, ale jest ona i tak "zjadana" przez wzrost cen, więc w corocznym uaktualnieniu finansowym nie miała ona wpływu na misięczną ratę.

Nie wiem czy i jak to sprawdzają, ale chyba lepiej nie ryzykować, bo jak coś odkryją, to mogą zerwać IVA, a wtedy jest przesrane.

[ Ostatnio edytowany przez: PeacockFox 11-11-2017 21:07 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

hants

Post #3 Ocena: 0

2017-11-11 23:56:07 (6 lat temu)

hants

Posty: 522

Mężczyzna

Z nami od: 28-03-2006

Skąd: Solent

Coś to trochę za piękne jest.

Mam 150 tysięcy długu (mortgage) i kartę kredytowa z wykorzystanymi kilkuset funtami.

Tez o to IVA mogę wnioskować? Przecież to byłby biznes życia! (6 lat spłacania po 150 funtów brzmi bardzo zachęcająco!)
Chcieć to znaczy móc!

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

E-mailStrona WWW

Post #4 Ocena: 0

2017-11-12 09:42:05 (6 lat temu)

Posty: n/a

Mężczyzna

Konto usunięte

Cytat:

2017-11-11 23:56:07, hants napisał(a):
Coś to trochę za piękne jest.

Mam 150 tysięcy długu (mortgage) i kartę kredytowa z wykorzystanymi kilkuset funtami.

Tez o to IVA mogę wnioskować? Przecież to byłby biznes życia! (6 lat spłacania po 150 funtów brzmi bardzo zachęcająco!)


IVA dotyczy dlugu niezabezpieczonego zadna nieruchmoscia, kredyt mieszkaniowy jest zabezpieczony. Karta kredytowa wliczalaby sie do IVA gdybys mial na takich kartach w sumie kilka tysiecy z tego co wiem, bo reklamuja sie wszyscy pytaniem "czy masz ponad... 5000 czy 6000 niezabezpieczonego dlugu.

Ja mialam kilka telefonow w sprawie IVA jak wzrosl mi dlug pozyczkowy i na wszelki wypadek zapytalam jednego doradcy czy IVA pomoglaby mi z pozyczka w Polsce ale doradca ze szkockim akcentem odparl ze dotyczy to tylko UK.

Wiec jaka jest relacja pomiedzy upadloscia transgraniczna a IVA, PeacockFox? Czy transgranicznie dziala tylko bankruptcy?

Jeżeli zależy Ci na stworzeniu jedynej w swoim rodzaju atmosfery a także niezapomnianym doświadczeniu dla Ciebie a, także Twoich gości, zobacz stronę internetową l. muzyka na wese

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

gotman25

Post #5 Ocena: 0

2017-11-12 11:32:54 (6 lat temu)

gotman25

Posty: 424

Mężczyzna

Z nami od: 28-03-2006

Skąd: Mansfield

I trzeba raczej zaznczyc ze nie oznacza to ze bedzie zawsze splacac sie £100-£150 miesiecznie.

Moze byc przeciez wiecej, wszystko zalezy od konkretnej sytuacji.

Mysle ze musialbym "splacac" czy oddawac pare tysiecy na miesiac.

To nie jest "program" do wzbogacania sie:-]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Numer SkypeNumer gadu-gadu

zealot

Post #6 Ocena: 0

2017-11-12 12:01:45 (6 lat temu)

zealot

Posty: 1475

Mężczyzna

Z nami od: 18-06-2011

Skąd: Wigan

Czyli gdybym chciał na stałe wrócić do Polski to najlepiej wziąć kredyt 20tys. funtów (nie powinienem mieć problemu z uzyskaniem takiej pożyczki). Mam jeszcze 3 karty kredytowe, które jestem w stanie w sumie zadłużyć na ok 10 tys. Mógłbym jeszcze wziąć ze 3 "ajfony" na abonament - opyle je za jakieś 2,5tys.

Czyli 32500 funtów zabieram ze sobą. Ogłaszam upadłość konsumencką. W Polsce znajdę pracę za ok 3-4 tys zł na miesiąć, więc nie będzie mnie stać żeby spłacać aż 150 funtów, ale może tą stówkę będę spłacał.

czyli pożyczam 32500 funtów, przez 6 lat spłacam 7200 funtów i jestem czysty? Brzmi jak dobry interes.

Czy instytucje finansowe w Polsce będą wiedziały o mojej updadłości w UK?

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

E-mailNumer gadu-gadu

Post #7 Ocena: 0

2017-11-12 13:56:40 (6 lat temu)

Posty: n/a

Mężczyzna

Konto usunięte

Cytat:

2017-11-12 12:01:45, zealot napisał(a):
Czyli 32500 funtów zabieram ze sobą. Ogłaszam upadłość konsumencką. W Polsce znajdę pracę za ok 3-4 tys zł na miesiąć, więc nie będzie mnie stać żeby spłacać aż 150 funtów, ale może tą stówkę będę spłacał.


A gdzie oglaszasz ta upadlosc? W Polsce? Bo IVA to chyba tylko dla osob mieszkajacych w UK i wielkosc raty ustalana jest indywidualnie, ma byc AFFORDABLE, a co dla jednego affordable...
:)
Jeżeli zależy Ci na stworzeniu jedynej w swoim rodzaju atmosfery a także niezapomnianym doświadczeniu dla Ciebie a, także Twoich gości, zobacz stronę internetową l. muzyka na wese

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

hants

Post #8 Ocena: 0

2017-11-12 18:12:26 (6 lat temu)

hants

Posty: 522

Mężczyzna

Z nami od: 28-03-2006

Skąd: Solent

Cytat:

2017-11-12 12:01:45, zealot napisał(a):
Czyli gdybym chciał na stałe wrócić do Polski to najlepiej wziąć kredyt 20tys. funtów (nie powinienem mieć problemu z uzyskaniem takiej pożyczki). Mam jeszcze 3 karty kredytowe, które jestem w stanie w sumie zadłużyć na ok 10 tys. Mógłbym jeszcze wziąć ze 3 "ajfony" na abonament - opyle je za jakieś 2,5tys.

Czyli 32500 funtów zabieram ze sobą. Ogłaszam upadłość konsumencką. W Polsce znajdę pracę za ok 3-4 tys zł na miesiąć, więc nie będzie mnie stać żeby spłacać aż 150 funtów, ale może tą stówkę będę spłacał.



Zdajesz sobie sprawę z tego, że gdyby wierzyciele się zorientowali (a na pewno się zorientują podczas czytania wniosku o IVA, np porównując daty rozpoczęcia tych wszystkich pożyczek), że zrobiłeś to celowo, to za tego frauda możesz nawet iść siedzieć.

O ile forumowy telefon za 1000 funtów nie interesował policji, o tyle 30k to już całkiem spora sumka. Daily fail na pewno by Cię opisało na pierwszej stronie.
Chcieć to znaczy móc!

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

E-mailStrona WWW

DADAM1986

Post #9 Ocena: +1

2017-11-13 19:30:33 (6 lat temu)

DADAM1986

Posty: 403

Mężczyzna

Konto zablokowane

Z nami od: 26-09-2017

Skąd: Waterlooville

Ja bym to rozwiazal inaczej, zeby uniknac tego co napisal Hants.
Pozyczki bralbym w okresie np jednego roku.
Na pewno splacalbym kilka rat zeby nie bylo ze z cala kasa sie ulatniasz.
Dorobilbym do tego jaks historie firmy : Np przerobic troche kasy na ebay ze niby sa wplywy i tak dalej.
Potem madrze podpasc ebayowi, zeby zbanowali konto i po prostu straciles mozliwosc zarobkowania.
Potem schemat opisany powyzej ze smieszna miesieczna splata i tyle:)
Jakies zastrzezenia do mojego planu na szybko?

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

karjo1

Post #10 Ocena: 0

2017-11-13 19:41:07 (6 lat temu)

karjo1

Posty: 20615

Mężczyzna

Z nami od: 01-06-2008

Konsekwencje takiego wpisu w papiery przez 6 lat?
Dobra praca zarobi sie wiecej rocznie niz zabawa w przekrety?

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona 1 z 3 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 ] - Skocz do strony

następna strona » | ostatnia »

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,