MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

Podwójne obywatelstwo a podróż

« poprzednia strona | następna strona » | ostatnia »

Strona 2 z 10 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 ... 8 | 9 | 10 ] - Skocz do strony

Str 2 z 10

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

lichowie

Post #1 Ocena: 0

2017-02-17 23:35:27 (7 lat temu)

lichowie

Posty: 235

Z nami od: 20-09-2007

Cytat:

2017-02-17 22:15:56, sooper napisał(a):
Cytat:

2017-02-17 14:18:56, a-were napisał(a):
Kupując bilety użyj sobie którego chcesz, ale będąc na terenie Polski masz obowiązek posługiwać się Polskim dokumentem tożsamości. Wracając z PL do UK samolotem też kontroli paszportowej pokaż polski paszport/dowód osobisty bo inaczej mogą Cię nie przepuścić i utkniesz w Polsce. Takie prawo.



Czyli że jeśli uzyję angielski paszport na bukowanie biletu a pokażę polski na lotnisku przy odprawie to żadnych problemów z tego nie będzie?


Ależ będą. Nie wpuszczą Cię na pokład bo oni sprawdzają czy numer dokumentu się zgadza. Miałam na myśli, że dla linii lotniczych to bez różnicy jakim dokumentem się posługujesz. Tutaj chodzi o kontrolę paszportową. Na Twoim miejscu mając dwa paszporty, zabrałabym oba i w UK legitymowała się brytyjskim a w PL polskim. Przyznam jednak, że nie wiem co prawo brytyjskie mówi na ten temat. Wiem tylko, że na 100% w Polsce nie możesz posługiwać się obcym paszportem.

Swoją drogą to sama jestem ciekawa jak prawo brytyjskie reguluję tę kwestię. Mnie też to dotyczy i zanim wybiorę się na urlop chciałabym wiedzieć czy muszę złożyć wniosek o paszport brytyjski.

[ Ostatnio edytowany przez: a-were 17-02-2017 23:46 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

andyopole

Post #2 Ocena: 0

2017-02-17 23:45:20 (7 lat temu)

andyopole

Posty: 12806

Mężczyzna

Z nami od: 20-09-2008

Skąd: Oregon

Oczywiście Polak może się poslugiwac obcym paszportem (np. USA) jeśli ma taki. Ale, np. w sytuacji (hipotetycznie) aresztowania przysługuje mu amerykanska opieka konsularna. Polska Policja czy sad musi mu umozliwic kontakt z amerykańskim konsulem. Jeśli podczas kontroli okaze się ze delikwent ma także polskie obywatelstwo, sad nie musi i na pewno nie ułatwi mu spotkania z amerykańskim konsulem bo będzie go traktować jak obywatela polskiego.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

E-mail

krakn

Post #3 Ocena: 0

2017-02-18 04:27:35 (7 lat temu)

krakn

Posty: 40201

Mężczyzna

Z nami od: 25-06-2007

Skąd: Caterham

W KAŻDYM kraju jest tak samo. Nie można twierdzić że jest się TYLKO obywatelem jednego z państw którego ma się paszport, jeżeli ma się ich wiecej niż jeden. Są tacy co mają ich kilka. Moja była kobieta miała 4 obywatelstwa.

Zawsze po pierwsze dla służb pokazuje się paszport kraju którego jesteśmy obywatelami, czyli w Polsce Polskim, w niemczech niemieckim, uk angielksim, francja francuskim itd. I można, a nawet trzeba zaznaczyć że jest się obywatelem wielu krajów.

Orange, do pierdla nie pójdziesz, ale jest odpowiedzialność karna. Nie mam za bardzo czasu ani ochoty szukać, ale wkleiłem ci link do MSZ, jak dobrze poszukasz znajdziesz podstawę prawną, a złamanie prawa powoduje karę. Może być areszt tymczasowy do wyjaśnienia i kara finansowa z tego co pamiętam.
No i to że opóźni ci się wylot / wyjazd... o ileś tam dni :>
W linku masz
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 2 kwietnia 2009r. o obywatelstwie polskim. Art. 3 paragraf 2 2. Obywatel polski nie może wobec władz Rzeczypospolitej Polskiej powoływać się ze skutkiem prawnym na posiadane równocześnie obywatelstwo innego państwa i na wynikające z niego prawa i obowiązki.

Andy, dokładnie tak, przecież to jest dokładnie tak napisane w ustwie o podwójnym w domyśle więcej niż jednym obywatelstwie. Jeżeli jesteś obywatelem danego kraju, jesteś traktowany jako "swój" i mają zastosowanie wszytkie przepisy prawne jak dla obywatela danego kraju, a nie obcego państwa.


Ale my tu mówimy oczywiście o służbach, czyli straż graniczna, policja we wszytskich odmianach, oraz policja wojskowa.

Natomiast wejście na pokład samolotu sprawdza Nie człowiek na służbie tylko pracownica firmy przewozowej. Tym samym jej już pokazujemy dokument jaki podaliśmy przy zakupie biletów.

Czyli jeżeli byśmy chcieli być zgodni z prawem, przechodząc przez punkt graniczny, tam gdzie ci w mundurach, pokazujemy PL paszport, ale przy wejściu na pokład samolotu i przy oddaniu bagażu pokazujemy paszport który został przypisany do biletu.
Liczy się czas który żyjemy dla kogoś, reszta to czas śmieć.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

E-mailStrona WWWNumer AIM

AgentOrange

Post #4 Ocena: 0

2017-02-18 08:03:03 (7 lat temu)

AgentOrange

Posty: 2362

Mężczyzna

Z nami od: 17-05-2015

Skąd: Twickenham

Cytat:

Wiem tylko, że na 100% w Polsce nie możesz posługiwać się obcym paszportem.


Jakaś podstawa prawna? Ustawa? Rozporządzenie? Czy to tylko plotka?

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Richmond

Post #5 Ocena: 0

2017-02-18 09:10:32 (7 lat temu)

Richmond

Posty: 28860

Kobieta

Z nami od: 06-02-2007

Skąd: Surrey

Cytat:

2017-02-17 23:35:27, a-were napisał(a):
Nie wpuszczą Cię na pokład bo oni sprawdzają czy numer dokumentu się zgadza. Miałam na myśli, że dla linii lotniczych to bez różnicy jakim dokumentem się posługujesz.

Przy wsiadaniu do samolotu na lotach europejskich nikt nie sprawdza numeru dokumentu z tym co podales w API. W British Airways mialam wpisany numer dowodu jako numer paszportu przez pare lat, a latalam na brytyjskim paszporcie. Dopiero przed lotem do USA zmienilam te dane na poprawne.

Jedyne miejsce gdzie bardziej szczegolowo sprawdzaja Twoj paszport to przed wylotem do USA. W checkin sprawdzaja czy masz wize albo ESTA, itp. Przy lotach amerykanskimi liniami maja jeszcze czlowieka, ktory sprawdza paszport i Twoje dane na komputerku i daje Ci naklejke, ze sprawdzone, ale to nie zawsze. Spotkalam sie z tym przy odlotach American Airlines na LHR T3.

Przez ostatnie lata uzywalam wszedzie brytyjskiego paszportu, bo nie mialam waznych polskich dokumentow i jakos nikt mnie nie zatrzymal w PL. A jak sie leci z przesiadka w Schengem albo jedzie samochodem, to w ogole nie ma problemu.
Carpe diem.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

lichowie

Post #6 Ocena: 0

2017-02-18 10:49:42 (7 lat temu)

lichowie

Posty: 235

Z nami od: 20-09-2007

Richmond dzięki za info.

AgentOrange az tak ciężko było przeczytać post krakna. Zdaje się, on już Twoją ciekawość zaspokoil.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

sooper

Post #7 Ocena: 0

2017-02-18 12:34:27 (7 lat temu)

sooper

Posty: 20

Mężczyzna

Z nami od: 05-03-2011

Skąd: oxford

Cytat:

2017-02-18 09:10:32, Richmond napisał(a):
Cytat:

2017-02-17 23:35:27, a-were napisał(a):
Nie wpuszczą Cię na pokład bo oni sprawdzają czy numer dokumentu się zgadza. Miałam na myśli, że dla linii lotniczych to bez różnicy jakim dokumentem się posługujesz.

Przy wsiadaniu do samolotu na lotach europejskich nikt nie sprawdza numeru dokumentu z tym co podales w API. W British Airways mialam wpisany numer dowodu jako numer paszportu przez pare lat, a latalam na brytyjskim paszporcie. Dopiero przed lotem do USA zmienilam te dane na poprawne.

Jedyne miejsce gdzie bardziej szczegolowo sprawdzaja Twoj paszport to przed wylotem do USA. W checkin sprawdzaja czy masz wize albo ESTA, itp. Przy lotach amerykanskimi liniami maja jeszcze czlowieka, ktory sprawdza paszport i Twoje dane na komputerku i daje Ci naklejke, ze sprawdzone, ale to nie zawsze. Spotkalam sie z tym przy odlotach American Airlines na LHR T3.

Przez ostatnie lata uzywalam wszedzie brytyjskiego paszportu, bo nie mialam waznych polskich dokumentow i jakos nikt mnie nie zatrzymal w PL. A jak sie leci z przesiadka w Schengem albo jedzie samochodem, to w ogole nie ma problemu.



Czyli podsumowując:
Na trasie UK-PL bukuję bilety używając powiedzmy angielskiego paszportu do API. Na lotnisku w UK przy odprawie i przy wsiadaniu do samolotu pokazuję paszport angielski. Po wylądowaniu w Polsce zmieniam paszport na PL do przekroczenia granicy i używam go aż do momentu wylotu z PL. Po wylądowaniu z powrotem w UK granicę tutaj przekraczam z angielskim paszportem w ręku... Czy coś pominąłem?

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Richmond

Post #8 Ocena: 0

2017-02-18 13:06:01 (7 lat temu)

Richmond

Posty: 28860

Kobieta

Z nami od: 06-02-2007

Skąd: Surrey

Rownie dobrze mozesz uzyc wszedzie polskiego na tej trasie, po co brac oba ze soba?
Carpe diem.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

sooper

Post #9 Ocena: 0

2017-02-18 13:22:48 (7 lat temu)

sooper

Posty: 20

Mężczyzna

Z nami od: 05-03-2011

Skąd: oxford

Myślałem że do UK muszę wjechać na angielski paszport skoro mam obywatelstwo? Czy to znaczy że tylko w Polsce mamy takie głupie prawo?

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Richmond

Post #10 Ocena: 0

2017-02-18 13:56:44 (7 lat temu)

Richmond

Posty: 28860

Kobieta

Z nami od: 06-02-2007

Skąd: Surrey

Tak mi sie przypomnialo, ze jak w styczniu lecialam z Pyrzowic do Omanu polskim czarterem, to moj brytyjski paszport wywolal poploch w stadzie.

Przy odprawie, jak rowniez przy wsiadaniu do samolotu musieli sprawdzac, czy Brytyjczycy moga wjezdzac do Omanu bez wizy i na jaki czas. Straz graniczna nie mrugnela za to okiem, ze wyjezdzam z Polski na brytyjskim paszporcie.
Carpe diem.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona 2 z 10 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 ... 8 | 9 | 10 ] - Skocz do strony

« poprzednia strona | następna strona » | ostatnia »

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,