MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

następna strona » | ostatnia »

Strona 1 z 4 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 | 4 ] - Skocz do strony

Postów: 39

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

szaroniebieska

Post #1 Ocena: 0

2011-07-11 23:15:03 (13 lat temu)

szaroniebieska

Posty: 6

Kobieta

Z nami od: 11-07-2011

Skąd: bradford

Witam serdecznie:)

W ciągu najbliższych kilku miesięcy planuję powrót do Polski na stałe - i w związku z tym pojawiło się sporo pytań. Na niektóre nie udało mi się znaleźć odpowiedzi, dlatego byłabym bardzo wdzięczna za informacje..

- Czy przepracowanie na Wyspach 5 lat do czegokolwiek mnie w przyszłości upoważnia? chodzi mi głównie o świadczenia emerytalne itp, ale nie tylko. Moje 5 lat to dopiero koniec listopada, ale jeśli odpowiedź na powyższe pytanie brzmi NIE, to chciałabym wrócić nieco wcześniej.
- O jakie dokumenty warto się ubiegać przed wyjazdem? czy dokumenty typu CA9110 (potwierdzenie opłaconych składek ubezpieczeniowych), CA3630 (Świadectwo pracy), czy U1 (dokument uprawniający do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych w Polsce) są niezbędne? warto się o nie postarać, czy szkoda zachodu - i wystarczą payslipy, P45, P60 i kontrakty..?

z góry wielkie dzięki za jakiekolwiek informacje!
pozdrowienia :)

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

amazingviolet

Post #2 Ocena: 0

2011-07-11 23:39:40 (13 lat temu)

amazingviolet

Posty: 503

Kobieta

Konto zablokowane

Z nami od: 29-09-2009

Skąd: Londyn

Szaroniebieska, na co Ci To?....
Rodzina zrozumie...
Tu zawsze masz szansą dać sobie radę. Tam - nie wróżę...

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

szaroniebieska

Post #3 Ocena: 0

2011-07-12 01:03:06 (13 lat temu)

szaroniebieska

Posty: 6

Kobieta

Z nami od: 11-07-2011

Skąd: bradford

Violet, oni rozumieją i delikatnie (lub mniej delikatnie) sugerują żeby przemyśleć tę decyzję.. Ale wiesz, ja już jestem zmęczona łatwym i wygodnym, ale tymczasowym i 'pożyczonym' życiem tutaj, chcę dać sobie radę TAM - u siebie i wśród swoich..

pozdrawiam serdecznie

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

szaroniebieska

Post #4 Ocena: 0

2011-07-25 23:40:01 (13 lat temu)

szaroniebieska

Posty: 6

Kobieta

Z nami od: 11-07-2011

Skąd: bradford

Wybaczcie proszę ze 'podbijam' swój wlasny temat, ale zależy mi bardzo na odpowiedziach, więc jeśli ktoś coś wie.....

pozdrowienia

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Adacymru

Post #5 Ocena: 0

2011-07-25 23:44:47 (13 lat temu)

Adacymru

Posty: n/a

Konto usunięte

Moze ten link bedzie pomocny?
Ada

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

wadus77

Post #6 Ocena: 0

2011-07-26 09:14:07 (13 lat temu)

wadus77

Posty: 203

Z nami od: 24-09-2007

szaroniebieska: ja wlasnie jestem w trakcie przeprowadzki do Polski po 7 latach pobytu w UK.

Na razie wiem chyba tyle samo co Ty ale bede sie dowiadywal wiec mozemy polaczyc sily :)

I nie martw sie tym co ludzie pisza, moi znajomi tez pukaja sie w czolp i mowia, ze moj pomysl przeprowadzki to glupota, ale Anglikiem nigdy nie bede, a Polakiem w UK tez w pelni byc nie moge.

Proponuje tez poczytac poradnik psychologiczny na stronie zielona linia bo powrot do Polski to nie tylko finanse i praca.


- Na poczatek postaram sie chyba o dokument E301 (zaswiadczenie ile pociagnieto mi na ubezpieczenie)

- Koniecznie trzeba wziac opuszczajac prace dokument p45

- Payslipy (mi udalo sie zgromadzic wszystkie za cale 7 lat)

Jak cos jeszcze mi wpadnie do glowy to dam znac.

Aha jezeli masz jakies konta ISA musisz je zlikwidowac, jako platnik juz nie angielskiego podatku nie ma sie prawa do tych kont

[ Ostatnio edytowany przez: wadus77 26-07-2011 12:00 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

szaroniebieska

Post #7 Ocena: 0

2011-07-27 00:29:44 (13 lat temu)

szaroniebieska

Posty: 6

Kobieta

Z nami od: 11-07-2011

Skąd: bradford

Ada, dziękuję Ci bardzo za linka, przejrzę go dokładnie!

Wadus77, dziękuję, tak się cieszę że napisałeś, mimo że, jak sam mówisz, wiesz tyle samo co ja..
Czuję dokładnie tak samo, najkrócej rzecz ujmując - po prostu czas już wracać.

Z góry Ci dziękuję za wszelkie info, jeśli ja się czegoś konkretnego dowiem, to też dam Ci znać. O tych wszystkich dokumentach ze śmiesznymi numerkami (patrz pierwszy post) dowiedziałam się przypadkiem z gazety. Tam również jest napisane, że dawne E301 to teraz U1, które uprawnia do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych w Polsce.. A ten od składek ubezpieczeniowych to teraz CA9110 (dawne E104)...
Najbardziej się boję, że nie zdążą mi wszystkiego uporządkować i odesłać przed wyjazdem, taki tu przecież mają w inland revenue bałagan! a nie mogę na to czekać w nieskończoność nie pracując.. Wolałabym sie nie dowiadywać, już w Polsce, że wciąż zalegam z jakimś podatkiem, albo że coś zaginęło.

Acha, do powyższych papiórów dodam jeszcze różnego rodzaju referencje, zazwyczaj wyżebrane od pracodawców, bo tu nie ma w zwyczaju dawać pracownikom referencji na piśmie. Mogą się przydać przy szukaniu pracy w Polsce..

A kiedy wracasz?

pozdrowienia:)

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

wadus77

Post #8 Ocena: 0

2011-07-27 07:50:41 (13 lat temu)

wadus77

Posty: 203

Z nami od: 24-09-2007

Wracamy razem z zona i 10 miesiecznym synusiem 13 sierpnia.

Ja prace juz mam poszukalem jej jeszcze bedac w UK wiec na start dobre i tyle. Chcialem sie zabezpieczyc aby nie przejesc naszych oszczednosci. Z praca mialem kosmiczne szczescie (choc jeszcze to sie zobaczy). Bede pracowal dal miedzynarodowej firmy w miescie, z ktorego pochodzi moja zona, a wiec na start mamy blisko rodzine i znajomych, a to napewno nam pomoze w trudnych poczatkach.

Teraz mam najwiekszy problem z sprzedaniem samochodu, kupilem go rok temu ale jak widze recesja robi swoje i jak na razie tylko jeden telefon w tej sprawie i bez sukcesu. Cene ustalilem na 80% tego co widac w ogloszeniach (taki sam przebieg, rocznik itp)

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

szaroniebieska

Post #9 Ocena: 0

2011-07-27 22:47:19 (13 lat temu)

szaroniebieska

Posty: 6

Kobieta

Z nami od: 11-07-2011

Skąd: bradford

Cieszę się, że tak Ci się wszystko ładnie poukładało:) Mam nadzieję że nowa praca spełni Twoje oczekiwania, no i to też bezcenne, że wracacie do swoich, że tam ktoś czeka i pomoże w razie potrzeby. Powodzenia! Jeśli chodzi o samochód, to może warto spróbować go szerzej zareklamować - może na stronie mojejwyspy, albo Gumtree? (dzięki gumtree znalazł mnie mój obecny landlord, więc teraz wszystkim polecam:)

Też się rozglądam już stąd za pracą i kontaktami, ale na razie wszystko wskazuje na to, że wciąż będzie trzeba jej szukać po powrocie. Mimo to, jestem zdecydowana wracać na jesieni.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Richmond

Post #10 Ocena: 0

2011-07-28 10:27:53 (13 lat temu)

Richmond

Posty: 28857

Kobieta

Z nami od: 06-02-2007

Skąd: Surrey

wadus77, a moze oplaca sie sprzedac samochod na czesci w Polsce? Albo na przekladke?
Carpe diem.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona 1 z 4 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 | 4 ] - Skocz do strony

następna strona » | ostatnia »

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,