MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

PYTANIE O COLLEGE

następna strona » | ostatnia »

Strona 1 z 3 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 ] - Skocz do strony

Postów: 20

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

leikka24

Post #1 Ocena: 0

2017-09-13 11:35:26 (7 lat temu)

leikka24

Posty: 1

Kobieta

Z nami od: 13-09-2017

Skąd: Glasgow

Hej wszystkim mam pytanie, ale pierw opiszę o co mi dokładnie chodzi.
Chciałabym się zacząć uczyć i pójść do collegu ale wiem że do tego potrzeba dobrego języka angielskiego aby móc ich w ogóle zrozumieć. Dlatego też zastanawiam się czy istnieje w Szkocji coś tak podobnego jak u nas w Polsce Liceum dla dorosłych. Chcę zrobić liceum brytyjskie, pouczyć się po angielsku biologi, chemii itp. dostać certyfikat lub jakieś tam świadectwo nie wiem jak oni tu mają, dzięki temu podszkolić trochę język angielski i mieć więcej możliwości dostania się na jakiś kurs do collegu, ewentualnie na studia. Mam prawie 25 lat i póki jestem młoda chcę się uczyć. Mam nadzieje że wiecie o co mi chodzi i że będziecie w stanie udzielić mi jakich kolwiek informacji na ten temat. Z góry dziękuję i pozdrawiam ! :) :)

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

kasiachery

Post #2 Ocena: 0

2017-09-13 14:41:38 (7 lat temu)

kasiachery

Posty: 1528

Kobieta

Z nami od: 17-06-2013

Skąd: wypizdowek

ja jestem po 30 i jutro mam pierwszy dzien szkoly :P tydzien temu byly zapisy i powiedzialam sobie; teraz albo nigdy. no i weszlam , zapisalam sie na esol, posadzili mnie przed komputerem i zrobilam test, pani stwierdzila, ze jestem w "top level 2" na mowienie i rozumienie wiec chyba nie jest zle. Na nauke nigdy nie jest za pozno, wczoraj nie wroci a mlodsi nie bedziemy. To jest taka szkola dla doroslych, mam zajecia raz w tyg na 2.5 h, place 340f na rok, pozyjemy zobaczymy co z tego bedzie, jak masz ochote i idz sie uczyc :P

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

kasiachery

Post #3 Ocena: 0

2017-09-26 10:21:29 (7 lat temu)

kasiachery

Posty: 1528

Kobieta

Z nami od: 17-06-2013

Skąd: wypizdowek

i jak leikka24? poszlas do tej szkoly?

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Kanonier30

Post #4 Ocena: 0

2017-09-26 16:07:27 (7 lat temu)

Kanonier30

Posty: n/a

Konto usunięte

Kasia, z tegp co napisalas, to jestes na kursie ESOL (English for Speakers of Other Languages) I super, ze uczysz sie angielskiego. Niestety, ten kurs nie jest odpowiednikiem GCSE, a wiec uczysz sie dla siebie, dla swojej znajomosci angielskiego, co pomoze Ci zdac testy przy aplikacji o brytyjskie obywatelstwo.

Pani zakladajacej post - oprocz poprawienia angielskiego - chodzilo o kwalifikacje GCSE, ktore umozliwiaja ksztalcenie i zdobycie w przyszlosci wyzszych kwalifikacji zawodowych, w tym studio wyzszych w UK. Oczywiscie nie sa potrzebne w magazynie, fabryce czy na zmywaku. Zatem bardzo slusznie, ze mysli o przyszlosci (jednak, jak w wypadku "jednowatkowcow" raczej nie odpisze...).

Niektore uczelnie, szkoly prowadza kursy dla doroslych. Chyba chodzi o taka oferte, jak jednej ze szkol:

"All Reaseheath students continually work to improve numeracy, communication and literacy. The College also offers an opportunity to re-study GCSE for those who hold a grade D in English and Maths subjects. If you are over 16, and are not in full-time education you can update these skills for FREE.
English and Maths are essential skills that will enable you to achieve to your full potential in your main subject area.
Typically you will study English and/or Maths for one evening a week for a year.
English and Maths at GCSE A* – C are essential qualifications for progression within further education and to higher education and employment."

"English", to nie jest w tym wypadku sama umiejetnosc komunikowania sie, a rowniez znajomosc np. angielskiej (brytyjskiej) literatury. Jak podczas zdawania w Ojczyznie matury z polskiego. Nie tylko poprawna wymowa gramatyka czy ortografia, ale znajomosc literatury, poezji. Oferta skierowana dla Brytyjczykow, ktorzy w mlodzienczych latach "okichali" edukacje I maja GCSE na poziomie D.

:)

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

karjo1

Post #5 Ocena: 0

2017-09-26 18:59:06 (7 lat temu)

karjo1

Posty: 20605

Mężczyzna

Z nami od: 01-06-2008

Majac 25 lat, osoba kwalifikuje sie na 'mature student', wiec zrobienie kursu GCSE jest co najwyzej dla wlasnej przyjemnosci i wiedzy.
ESOL z zajeciami raz w tygodniu po 2,5h jest raczej dla osob pracujacych, zainteresowanych nauka poslugiwania sie jezykiem w codziennym zyciu i bedzie raczej niewystarczajacy dla osoby zainteresowanej dalsza edukacja.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Kanonier30

Post #6 Ocena: 0

2017-09-26 19:12:58 (7 lat temu)

Kanonier30

Posty: n/a

Konto usunięte

karjo...ale obawiam sie, ze chyba jednak nie wiesz czym jest GCSE (General Certificate of Secondary Education), ktora jest odpowiednikiem polskiej matury, edukacji mlodziezy. Zatem to nie jest zaden "kurs", a zdobycie podstawowych umiejetnosci I wiedzy do dalszej edukacji.

Podobnie, jak bez matury w Polsce, nie ropoczniesz studio wyzszych, nie zdobedziesz kwalifikacji MA Master Degree czy Bachelor Degree. To sa kwalifikacje, pozycja, praca I ...zycie.

ESOL - kurs dla imigrantow (z calym szcunkiem), na ktorym mozesz byc Ty czy 50-letnia Hinduska, ktora ostatnie dekady w UK spedzila w kuchni I zostala przez Jobcentre zmuszona do poprawy swoich umiejetnosci jezykowych.

Takze - bardzo Cie prosze - nie pisz, ze GCSE to kurs, bo xxxxx.... no wlasnie :)

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

karjo1

Post #7 Ocena: 0

2017-09-26 19:20:36 (7 lat temu)

karjo1

Posty: 20605

Mężczyzna

Z nami od: 01-06-2008

Chyba jednak wiem, co to jest GCSE i zapewniam, ze nie ma nic wspolnego z odpowiednikiem polskiej matury. Podobnie jak polska sciezka edukacji nie ma nic wspolnego z brytyjska, proponuje doczytac, zamiast wprowadzania w blad.
Rowniez znaczenie slowa 'kurs' w rozumieniu angielskiej edukacji jest odmienne od polskiej interpretacji.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

AgentOrange

Post #8 Ocena: 0

2017-09-26 19:31:06 (7 lat temu)

AgentOrange

Posty: 2362

Mężczyzna

Z nami od: 17-05-2015

Skąd: Twickenham

Cytat:

2017-09-26 19:12:58, Kanonier30 napisał(a):
karjo...ale obawiam sie, ze chyba jednak nie wiesz czym jest GCSE (General Certificate of Secondary Education), ktora jest odpowiednikiem polskiej matury, edukacji mlodziezy. Zatem to nie jest zaden "kurs", a zdobycie podstawowych umiejetnosci I wiedzy do dalszej edukacji.


A-levels to matura a GCSE to coś jak... egzamin gimnazjalny?

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

karjo1

Post #9 Ocena: 0

2017-09-26 19:36:03 (7 lat temu)

karjo1

Posty: 20605

Mężczyzna

Z nami od: 01-06-2008

Zgadza sie.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Kanonier30

Post #10 Ocena: 0

2017-09-26 20:33:05 (7 lat temu)

Kanonier30

Posty: n/a

Konto usunięte

Zalaczam wobec tego link z wyjasnieniem relacji GCSE i A-level, rowniez w kontekscie reform szkolnictwa w UK oraz - nomen omen - w Rzeczypospolitej. Ps.Sorry kajro1 *DONT_KNOW* - pomylilem Cie z autorkami watku, poza tym moderacja zmienila tytul. Oczywiscie ESOL jest niewystarczajacy, jako kurs i to na 100 procent.

http://www.huffingtonpost.co.uk/2014/08/14/what-s-the-difference-between-gcses-and-igcses-a-levels-and-ib_n_7327952.html

GCSE nie jest to zadna forma kursu...ani jednak forma egzaminu gimnazjalnego *DONT_KNOW*. W tej chwili - po reformie edukacji - z wylaczeniem klas konczacych gimnazjum - nie bedzie w ogole II etapu ksztalcenia. Po szkole podstawowej wracamy do systemu szkola podstawowa / szkola srednia (matura)/ szkola zawodowa. Zostaje odrebne ksztalcenie doroslych I szkoly policealne (ktore nie maja prawa nadawania licencjatu nawet, a jedynie technika/specjalisty).

Dotychczasowy egzamin gimnazjalny byl jedynie testem kompetencji i nie ma przelozenia na kwalifikacje z GCSE (z tresci pierwszego wpisu wnioskowalem, ze Pani nie ma zadnego wyksztalcenia w ogole *DONT_KNOW* stad zahaczylem o GCSE). W RP jedynym wymaganiem wstepnym (podstawowym) do myslenia o edukacji wyzszej bedzie matura, ktora wcale nie zapewnia dostania sie na studia - np. egzaminy wstepne uczelni wyzszej itd. Oczywiscie systemy sie roznia, a wiec ciezko w ogole o jednoznaczne prownania *SORRY*.

Na stronie "mojego" University of Liverpool: "We require all applicants for undergraduate programmes to demonstrate a good general education, which includes acceptable levels of literacy and numeracy, normally equivalent to at least grade C at GCSE in English and Mathematics." https://www.liverpool.ac.uk/study/undergraduate/applying/entry-requirements-and-qualifications/

Wiec na studia w celu uzyskania tytulu "bachelor degree" wystaczy dobry rezultat GCSE - po gimnazjum na studia licencjackie raczej sie nie dostaniemy chyba, nie? :-] (w PL). Ale podstawowe wymagania ("entry";) w dostaniu sie na studia (uniwersyteckie) odgrywa spelnienie punktowanych kwalifikacji, co pieknie jest wyjasnione na stronie UCAS <a href="https://www.ucas.com/ucas/undergraduate/getting-started/ucas-undergraduate-entry-requirements" target="_blank" target="_new">https://www.ucas.com/ucas/undergraduate/getting-started/ucas-undergraduate-entry-requirements</a>

Nie ma przyjecia na studia bez spelnienia tych wymogow. W Polsce mamy niemal 2 miliony Ukraincow, ktorzy szukaja szkol, aby uczyc sie polskiego. Zajrzalem kiedys na tego typu forum. Jak wyjasnic Ukraincom, ze polski - jakiego ucza sie w Prywatnej Szkole Policealnej, Zarzadzania, Przedsiebiorczosci i Szydelkowania Stosowanego im Mariana Pazdziocha - to nie jest ten sam polski, jaki zdaje mlodziez podczas matury w RP i otrzymany "kwitek" ukonczenia tegoz (ze szkoly Pazdziocha) nie daje prawa do przyjecia na uniwersytet? *CRAZY*

Dlatego zalozycielka watku pisala o nauce jezyka i w ogole zdobyciu wyksztalcenia. Potem Kolezanka dodala na temat kursu jezykowego, a jednak nauka nauce nie jest rowna. Chociaz na pewno WARTO zdobywac wszelkie umiejetnosci, a wiedzy nigdy za wiele.


[ Ostatnio edytowany przez: Kanonier30 26-09-2017 21:06 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona 1 z 3 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 ] - Skocz do strony

następna strona » | ostatnia »

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,