MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

Cukrzyca - przyjaciolka na cale zycie :D

« poprzednia strona | następna strona » | ostatnia »

Strona 13 z 18 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 ... 12 | 13 | 14 ... 16 | 17 | 18 ] - Skocz do strony

Str 13 z 18

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

radzik77

Post #1 Ocena: 0

2017-10-23 16:44:54 (7 lat temu)

radzik77

Posty: n/a

Konto usunięte

Cytat:

2017-10-23 16:09:21, gosian napisał(a):
Niee no jakie wymagania co do cukrzyków to wiem. Zastanowiło mnie tylko o co chodzić z tym libre. .


Jak tak bardziej ogolnie dla wszystkich.

Ty zapewne doswiadczenie w temacie posiadasz ogromne. W koncu Twoja corka swieci przykladam z wynikiem 6-6,5mmol. To nie jest latwe. Ogromny szacunek i uznanie w Twoja strone.

W sumie to niezbyt jasno sie wyrazilem na samym poczatku.
Naturalnie DVLA nie zabroni uzywania Libre, moze jedynie zaznaczyc, ze przed prowadzeniem aut wymagaja badania poziomu cukru z krwi. Pozostanie nosic dwa glukometry :-] lub usmiechnac sie do GP aby wystawil recepte.

Swoja droga bede szczesliwy jak mi Libre na recepte wystawi, paski juz kupie sam :-]

[ Ostatnio edytowany przez: radzik77 23-10-2017 16:46 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

DaniHabros

Post #2 Ocena: 0

2017-10-24 23:16:26 (7 lat temu)

DaniHabros

Posty: 3

Kobieta

Z nami od: 24-10-2017

Skąd: Londyn

Cukrzyca to bardzo trudny temat, z którym boryka się sporo ludzi i rodzin nawet z dziećmi. Z pewnością cukrzycy można zapobiec chociażby uprawiając sport, stosując zdrowa dietę, pomaga również ziołolecznictwo

[ Ostatnio edytowany przez: DaniHabros 24-10-2017 23:18 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

radzik77

Post #3 Ocena: 0

2017-10-25 06:23:50 (7 lat temu)

radzik77

Posty: n/a

Konto usunięte

Cytat:

2017-10-24 23:16:26, DaniHabros napisał(a):
... Z pewnością cukrzycy można zapobiec chociażby uprawiając sport, stosując zdrowa dietę, pomaga również ziołolecznictwo


Sa dwa glowne typy cukrzycy. Pomimo, iz nazywaja sie podobnie, to dwie rozne choroby. Maja wspolny mianownik, ale sposob leczenia rozni sie diametralnie.

Piszac "z pewnoscia mozna zapobiec" wywolujesz na mej twarzy usmiech. Powinnas byc bardziej specyficzna i napisac, ze cukrzycy typu 2 mozna uniknac.

Typ 1 pierwszy dopadnie ofiare wczesniej czy pozniej. Na cukrzyce T1 choruja kilkuletnie dzieci. Nie sadze aby byla ona spowodowana niezdrowym trybem zycia.

[ Ostatnio edytowany przez: radzik77 25-10-2017 06:44 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

radzik77

Post #4 Ocena: 0

2017-11-22 12:47:59 (6 lat temu)

radzik77

Posty: n/a

Konto usunięte

Niestety DVLA nie akceptuje Libre jako urzadzenia, ktorym moga poslugiwac sie kierowcy aby spelnic kryteria pozwalajace zatrzymac prawo jazdy.

Pozostaje wiec tradycyjna metoda "z palca" minimum 2 razy dziennie i przed prowadzeniem pojazdow (oraz co dwie godziny podczas dluzszych podrozy). Pewnie zostane przy oddzielnym glukometrze w tym celu.

Jesli chodzi o Libre na recepte, to tez nie dostalem jednoznacznej odpowiedzi. GP stwierdzil, ze musi zasiegnac informacji czy moge mic refundacje na Libre. Na razie pozostaje kupowac samemu.

Czy warto? Tak, po stokroc.

Ze sredniej hbac 7,5% spadlem na 6,4% w przeciagu 2 m-cy. Z czego tylko poltora m-ca na Libre zalapalo sie do badania.

Dla malo wtajemniczonych, przy poziomie hbac 7,5% nalezy zasiegnac porady specjalisty i popracowac nad sposobem leczenia. Obnizenie sredniej o 1%, zmniejsza ryzyko powiklan zwiazanych z choroba od 20 do 40%.

Przez niecale dwa miechy obnizylem srednia cukru o 1%. Przez ostatnie 6 lat bezskutecznie walczylem o obnizenie chociaz o 0.5%

Libre bardzo pomaga zrozumiec chorobe i uzyskac wyrownana kontrole.

Szkoda tylko, ze tyle kosztuje. Pociszam sie, ze jest to polisa na zycie, z ktorej skorzytam na 100% :-]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

radzik77

Post #5 Ocena: 0

2017-12-05 18:07:28 (6 lat temu)

radzik77

Posty: n/a

Konto usunięte

Pomimo iz Libre zostalo "wciagniete" na liste lekow refundowanych, to dostac czujniki na recepte graniczy z cudem. Przynajmniej na chwile obecna.

Lekarze GP dostali wrecz odgorny przykaz aby nie wypisywac Libre na recepte dopoki NHS nie zbada wplywu oraz korzysci ze stosowania nowej metody badania glukozy we krwi.

Odpowiedz od lokalnego oddzialu NHS zajmujacego sie tym tematem.

"The present position in London, in the absence of technology appraisal guidance on FreeStyle Libre from NICE, is that the NHS’ London Diabetes Clinical Network and the NHS London Procurement Partnership, have been approached to develop guidance within the next 3 months to support the implementation of FreeStyle Libre. This guidance will help practitioners decide which groups of patients are most likely to benefit from the FreeStyle Libre.
In the meantime GPs have been asked not to prescribe the FreeStyle Libre; this also applies to patients who are currently self-funding the FreeStyle Libre. Please see the attached document which provides further detail and has a FAQ section specifically designed for patients."

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

gosian

Post #6 Ocena: 0

2017-12-05 18:16:31 (6 lat temu)

gosian

Posty: 9827

Kobieta

Z nami od: 06-09-2007

Skąd: z domku....

Niestety moja córka też nie dostała. A już się cieszyłam. Wyniki cukrów są różne. .nastolatka chciałaby jak inni być i to się niestety odbija na wynikach. Mam nadzieję, że jej to przejdzie... trzeba czekać. ..może nhs się zlituje nad biednymi cukrzykami i będzie refundowane
Dożyliśmy takich czasów, w których ucisza się mądrych ludzi, żeby to co mówią nie obraziło głupców.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

E-mail

hants

Post #7 Ocena: 0

2017-12-05 22:03:54 (6 lat temu)

hants

Posty: 522

Mężczyzna

Z nami od: 28-03-2006

Skąd: Solent

Ta libra to trochę sciema. Ostatnio miałem pacjentkę, któa zgodziła się na test kapilarny sekundę po sprawdzeniu Libry. Różnica: prawie 4mmol (Libra zawyżała pokazując 22, normalny glukometr wskazał 18.1). O ile w przypadku wysokiego poziomu cukru nie jest to problem, o tyle w sytuacjach "hypo" komplikacje mogą być naprawdę powazne. (Tak tak, wiem, że nawet na przedramieniu wyniki będą inne.)

Poza tym, co 8 godzin trzeba przeskanować igłę, bo inaczej straci historyczne dane...
Chcieć to znaczy móc!

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

E-mailStrona WWW

gosian

Post #8 Ocena: 0

2017-12-05 22:53:41 (6 lat temu)

gosian

Posty: 9827

Kobieta

Z nami od: 06-09-2007

Skąd: z domku....

Libra pokazuje poziom cukru w krwi jaki był 5 minut temu. Nie pokazuje na bieżąco tak jak paski
Dożyliśmy takich czasów, w których ucisza się mądrych ludzi, żeby to co mówią nie obraziło głupców.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

E-mail

hants

Post #9 Ocena: 0

2017-12-06 00:55:57 (6 lat temu)

hants

Posty: 522

Mężczyzna

Z nami od: 28-03-2006

Skąd: Solent

A skąd to wiesz? Gdy wcisniesz guziczek na czytniku i przeskanujesz sensor-naklejkę, to pokazuje aktualny. Przynajmniej tak mnie to wytłumaczono.

Na logikę, takie opóźnienie nie miałoby to żadnego sensu. Przy "sliding scale" insulinę na następną godzinę dozuje się na podstawie aktualnego wskazania glukometru. Nie potrafię więc sobie wyobrazić profesjonalnego wykorzystania tego sprzętu... ale może ktoś mnie oświeci?
Chcieć to znaczy móc!

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

E-mailStrona WWW

radzik77

Post #10 Ocena: 0

2017-12-06 11:45:23 (6 lat temu)

radzik77

Posty: n/a

Konto usunięte

Aby zrozumieć Libre potrzeba czasu i dokładnej obserwacji. Każdy użytkownik musi podejść do tego indywidualnie.

Poziomy glukozy we krwi potrafią zmieniać sie tak szybko, ze nawet badanie z krwi nie pomoże cukrzykowi ustalić idealnej dawki insuliny. Wieksze znaczenie ma tutaj przebieg krzywej cukru z kilku godzin przed pomiarem, niż chwilowe wskazanie. Zwykły glukometr nie da tej informacji. Libre owszem, wskaże trend jaki utrzymywał sie przed badaniem. Nie musi byc idealny. Wystarczy, ze pokaże czy było raczej wysoko, w normie, czy tez było niedocukrzenie.

Niedocukrzenie (hipo) akurat każdy powinien wyczuć i bez badania, ale takie występujące podczas snu juz niekoniecznie. Po „dołku” zazwyczaj cukier idzie mocno w gore ale trzeba byc ostrożnym z korekta (dodatkowa dawka insuliny) bo moze ona cukrzyka znowu wpędzić w kłopoty z niskim cukrem. Po badaniu z krwi, widząc wysokie wskazanie, nie wiadomo tak naprawdę czym jest one spowodowane. Czy otrzymywało sie od ostatniego posiłku, czy jest efektem niedocukrzenia. Jesli cały czas było wysoko, dajemy korektę, w innym wypadku lepiej sie wstrzymać do nastepnego posiłku, bądź wziasc korekty odpowiednio mniej.

Przykład.
Będąc na paskach, wyniki cukru na czczo miałem bardzo rożne. Ale nie wiedziałem co działo sie w nocy. Gdy zaczęłem używać Libre doznałem szoku. Pierwszej nocy wyskoczyło jedne, krótkie niedocukrzenie. Sytuacja powtarzała sie co noc i zaczęłem zastanawiać sie czy to za duzo insuliny do kolacji, czy trzeba zacząć czepiać sie do dawki i insuliny bazowej.
Gdy pewnego ranka zobaczyłem ze pol nocy przespałem w niedocukrzeniu, włosy mi sie zjerzyly. Wykres Libre pokazywał czarno na białym, ze przez co najmniej 4 godz podczas snu byłem poniżej 4, a miejscami nawet poniżej 3 mmol. Tego dnia mogłem sie juz nie wybudzić. Ile takich dni było przez ostatnie lata?
Przy tradycyjnej metodzie nigdy bym sie tego nie dowiedział, czasem miałem tylko bóle głowy rano. Dzieki Libre zmniejszyłem dawkę bazowej insuliny i od 2-3 tyg nie miałem juz przypadków niedocukrzenia w nocy. Wręcz przeciwnie. Często widzę piekna równa kreskę na poziomie 5-7mmol. Najlepsze jest jednak to, ze gdy przebudze sie w nocy to moge szybko sprawdzic co sie dzieje i zareagować jesli potrzeba. Z paskami nie byłoby to możliwe z powodu limitowanej ilości testów.

Generalnie, pomiar przy użyciu Libre będzie sie różnił od wyniku z krwi, ale nie oznacza to, ze jest bezużyteczny.
U mnie wyglada to mniej wiecej tak. Jesli strzalka obok wyniku jest poziomo lub jej brak, wynik z Libre bedzie sie roznil od tego z krwi o +/- 0.5-1mmol. Strzalka pod skosem, roznica 1-2mmol. Strzalka pionowo to roznica od 2mmol w gore.

Libre, dzieki informacji o tym jak bedzie sie zmienial poziom glukozy, w połączeniu z nieograniczona liczba pomiarów jest według mnie kluczem do uzyskania stabilnej kontroli. Przy badaniu metoda tradycyjna, mozna nazwać sie szczęściarzem, jesli bedzie sie miało pudełko pasków na tydzien. Daje to 7 testów dziennie. Ciezko jest przy tak małej ilości informacji ustalić co dzieje sie z cukrami po posiłku i jak to wyglada pomiędzy nimi. Uzywajac Libre skanuje sensor 20-30 razy dziennie (czyli pudelko paskow na dwa dni).

Przykład. Zazwyczaj jem zwykle płatki owsiane z bananem na śniadanie. Badając cukier z krwi przed posiłkiem i 2 godz po, wynik był z reguły ok i nic tu nie zmieniałem. Dopiero Libre otworzyło mi oczy i dowiedziałem sie, ze godzine po posiłku miałem cukry rzędu 17mmol. W tym przypadku nie trzeba było zmieniać dawki insy, a jedynie wykonać zastrzyk odpowiednio wczesniej. W moim przypadku 30min. Teraz juz cukier idzie najwyżej do 9-10 a często podnosi sie maksymalnie do 8, co jest wynikiem porównywalnym z poziomem u zdrowego człowieka.

Kolejna sprawa to wysiłek fizyczny.
Tradycyjna metoda znowu nie zda egzaminu z powodu dostępności pasków a także sposobu pomiaru. Używając Libre, mozna zbadać cukier nawet jadąc rowerem. Jesli wynik i strzałka sugerują spadek mozna doładować sie batonikiem, ciastkiem czy napojem, zależnie od tego jak szybko maja węglowodany zadziałać.
Będąc na Libre zredukowałem ilośc przypadków niskiego poziomu cukru związanego z wysiłkiem, praktycznie do zera, a występowały wczesniej praktycznie za każdym razem.

Libre, pomimo pewnego rozrzutu, jest wg mnie bardzo pomocne dla cukrzyków przyjmujących insulinę. Pozwala nauczyć sie reakcji organizmu na rożne dawki insuliny, czy rożne grupy pokarmowe. Tu nie chodzi o chwilowy pomiar a o pełen obraz. Jeśli krzywa wyglada jak nasze piękne Tatry, wtedy wiadomo ze kontrola pozostawia wiele do życzenia i trzeba cos z tym zrobić. Jeśli jednak wykres jest w miarę stabilny, to tylko tak trzymać.

Podsumowując dorzucę jeszcze ogólna ilośc przypadków niskiego poziomu cukru, którego każdy cukrzyk musi unikać.
Libre, dzieki częstotliwości pomiaru i wskazaniu sugerującemu możliwe zmiany, pozwala zapobiec hipo zanim one nastąpi. Badając z krwi to jedynie reagujemy na sygnały naszego ciała, ktore zazwyczaj następują, gdy juz jest za późno.
Zaczynajc przygodę z Libre, miałem przynajmniej kilka przypadków niedocukrzenia w tygodniu, czasem w ciagu jednego dnia. Odkąd jestem na Libre miewam hipo raz na tydzien-dwa i to tylko jesli sie zapomnę.

Libre jest odpowiedzią na wiele problemów, ale trzeba nauczyć sie z tego korzystać. Mam nadzieje, ze kiedyś bedzie dostępne na receptę lub za dopłata. Zeby było śmieszniej, NHS płaci za sensor £35, a pacjent £50. Moze chociaż umożliwia zakup poprzez NHS. Zredukują koszty, bo nie bedą musieli płacić za paski lub tez bedą płacili zdecydowanie rzadziej a pacjent tez oszczędzi prawie £300 rocznie.

[ Ostatnio edytowany przez: radzik77 06-12-2017 12:13 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona 13 z 18 - [ przejdź do strony: 1 | 2 | 3 ... 12 | 13 | 14 ... 16 | 17 | 18 ] - Skocz do strony

« poprzednia strona | następna strona » | ostatnia »

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,