MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

Niejasniści w sprawie pracy jako kierowca C i CPC w UK

następna strona » | ostatnia »

Strona 1 z 2 - [ przejdź do strony: 1 | 2 ] - Skocz do strony

Postów: 16

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

teppicymon

Post #1 Ocena: 0

2017-06-18 11:30:36 (7 lat temu)

teppicymon

Posty: 60

Mężczyzna

Z nami od: 25-05-2014

Skąd: Liverpool

Witam.
Ostatnio zacząłem się interesować sprawami związanymi z pracą jako kierowca kat. C. Prawko na ciężarówki zrobiłem w Polsce w 2007 roku, potem też zrobiłem kurs na przewóz rzeczy. Niestety jako kierowca zawodowy nie pracowałem(w międzyczasie byłem kierowcą zwykłej osobówki w pewnej firmie). Potem wyjechałem do UK i złapałem pracę w magazynie. Teraz chciałbym znaleźć jakiś "fach" jako kierowca tutaj. Słyszałem i dużo czytałem o CPC, czyli takim kursie na przewóz ale w wydaniu angielskim.

I właśnie...przepisy mówią o tym, że osoby które uzyskały kat. C po 2009 roku muszą przejsc ten CPC w Uk od nowa itd. Natomiast nie ma nic o tym co w sytuacji osób, które to prawko zdały przed 2009! I co w przypadku osób, które nie odnowiły kursu na przewóz rzeczy na czas. Czy trzeba po prostu od nowa robić to całe CPC w UK?

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Mustafa1975

Post #2 Ocena: 0

2017-06-18 14:15:14 (7 lat temu)

Mustafa1975

Posty: 754

Mężczyzna

Z nami od: 30-01-2010

Skąd: Birmingham

CPC masz na 5 lat wiec wpisujesz w gogle CPC Liverpool znajdujesz najblizszy osrodek zapisujesz sie na kurs. Kurs trwa 5 dni po kilka godzin a ty siedzisz i sobie drzemasz ;-) Nie ma egzaminow a po jakims 2 tygodnie chyba juz nie pamietam przysla do domu karte CPC. Koszt cos chyba 350-400.

[ Ostatnio edytowany przez: Mustafa1975 18-06-2017 14:15 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Sate777

Post #3 Ocena: 0

2017-06-18 23:28:55 (7 lat temu)

Sate777

Posty: 89

Mężczyzna

Z nami od: 11-11-2014

Skąd: Liverpool

i 5 dni stracone... juz bym wolal w PL zaplacic te 1700 zl i miec spokoj.

Sprawdz czy czasem nie masz kodu 95 juz wbitego.

Jesli masz to wymieniasz tylko prawko na angielskie, CPC przysla Ci w gratisie do domu.


Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

teppicymon

Post #4 Ocena: 0

2017-06-22 14:19:33 (7 lat temu)

teppicymon

Posty: 60

Mężczyzna

Z nami od: 25-05-2014

Skąd: Liverpool

Czyli rozumiem, że ja jako ten kto zdawał przed 2009 nie muszę miec egzaminów na CPC? Tylko same kursy?

Problem w tym że ja ten CPC w Polsce miałem zrobiony w 2007 roku i od tego czasu o tym zapomniałem(nie wiem nawet gdzie mam na to papiery - pewnie jakbym zaczał kopać to by się gdieś znalazły ale to by trwało tyle ile trwa ten cały kurs:)).

Pierwsze słyszę o tym kodzie 95! Jak to jest zaznaczone w prawku to raczej nie mam).

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

radzik77

Post #5 Ocena: +1

2017-06-22 23:18:07 (7 lat temu)

radzik77

Posty: n/a

Konto usunięte

Cytat:

2017-06-22 14:19:33, teppicymon napisał(a):
Czyli rozumiem, że ja jako ten kto zdawał przed 2009 nie muszę miec egzaminów na CPC? Tylko same kursy?

Problem w tym że ja ten CPC w Polsce miałem zrobiony w 2007 roku i od tego czasu o tym zapomniałem(nie wiem nawet gdzie mam na to papiery - pewnie jakbym zaczał kopać to by się gdieś znalazły ale to by trwało tyle ile trwa ten cały kurs:)).

Pierwsze słyszę o tym kodzie 95! Jak to jest zaznaczone w prawku to raczej nie mam).


Rozrozniamy dwa rodzaje CPC.

Periodic - dla kierowcow, ktorzy uzyskali uprawnienia przed rokiem 2009 oraz tych, ktorzy odnawiaja juz raz zdobyte CPC.

Initial - dla nowych kierowcow, zdajacych egzaminy po 2009.

Od wrzesnia 2014, kazdy posiadacz kategorii prawa jazdy powyzej 3,5t, musi posiadac potwierdzenie ukonczenia CPC jesli zamierza jezdzic zarobkowo w UK.

Periodic jest to zestaw modulow 5 x 7h.
Initial rozni sie tym, ze z dwoch modulow trzeba zdac panstwowy egzamin.

Tak samo ma sie historia w PL. Szkolenie nazywa sie kwalifikacja wstepna i okresowa.

Potwierdzeniem ukonczenia szkolenia i posiadania uprawnien jest:
- w UK; dodatkowa karta DQC,
- w PL; kod 95.(data uplywu waznosci) wbite z tylu prawa jazdy po prawej stronie danej kategorii.

Podczas wymiany prawka z polskiego na brytyjskie, karta DQC jest wydawana bezplatnie, jesli w polskim dokumencie znajduje sie wyzej wspomniany kod 95.

Dawniej funkcjonowaly w Polsce inne formaty potwierdzania ukonczenia kwalifikacji. Dodatkowa karta tzw. wkladka lub pozniej, zaswiadczenie w formie papierowej. Obecnie papierowe zaswiadczenie ukonczenia kursu nalezy dostarczyc wraz z prawem jazdy do wydzialu komunikacji w celu wymiany prawa jazdy i uzyskania potwierdzenia w postaci kodu 95. Data uplywu uprawnien w prawku bedzie taka sama jak w zaswiadczeniu.

Jesli papierowe zaswiadczenie potwierdzajace ukonczenie szkolenia nie zostanie dostarczone do wydzialu komunikacji i ulegnie przedawnieniu (waznosc 5 lat) to najnormalniej w swiecie jest bezuzyteczne i trzeba ukonczyc nowe szkolenie. Nie trzeba szukac starego dokumentu.

CPC/Kwalifikacje trzeba odnawiac co 5 lat. W UK mozna robic jeden modul w kazdym roku, tak aby ostatni wypadl w roku uplywu waznosci biezacych uprawnien. Jak jest w Polsce to juz sie nie orientuje.

[ Ostatnio edytowany przez: radzik77 22-06-2017 23:25 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

teppicymon

Post #6 Ocena: 0

2017-06-23 13:22:30 (7 lat temu)

teppicymon

Posty: 60

Mężczyzna

Z nami od: 25-05-2014

Skąd: Liverpool

Dziękuję za bardzo wyczerpujące odpowiedzi!
Trochę mi to rozjaśniło sytuację.
Wygląda na to, że mi "przysługuje" to Periodic CPC nawet jeśli zgubilem dokumenty).
Natomiast kodu 95 nie mam niestety w moim prawo jazdy.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Sate777

Post #7 Ocena: 0

2017-06-24 08:44:05 (7 lat temu)

Sate777

Posty: 89

Mężczyzna

Z nami od: 11-11-2014

Skąd: Liverpool

Wiec potrzebujesz tylko papierek ze starego kursu ma przewoz rzeczy.
To kolejna transportowa fikcja. Chodzenie na ten kurs nie ma większego sensu. Chlopaki ciagu kilku minut naucza Cie wiecej niż gosciu który ciężarówki tylko z zewnatrz ma ulicy oglada :-)

W Pl załatwiasz to tak: wycieczka do OSK , placisz jakies 500 zl, bierzesz zaswiadczenie, z tym do UM bierzesz prawko z kodem 95 i teoretycznie możesz już jezdzic w Anglii. Ale to tylko teoria. Ja chcesz przyzwoita robote to w UK musisz od razu wymienic prawko na angielskie.
Powinienes tez wiedziec ze tutaj najwazniejsza jest karta do tahografu. Bez prawa jazdy po UK można spokojnie jeździć, bez karty będzie ciezko.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Sate777

Post #8 Ocena: 0

2017-06-24 09:10:22 (7 lat temu)

Sate777

Posty: 89

Mężczyzna

Z nami od: 11-11-2014

Skąd: Liverpool

Wiec potrzebujesz tylko papierek ze starego kursu ma przewoz rzeczy.
To kolejna transportowa fikcja. Chodzenie na ten kurs nie ma większego sensu. Chlopaki ciagu kilku minut naucza Cie wiecej niż gosciu który ciężarówki tylko z zewnatrz ma ulicy oglada :-)

W Pl załatwiasz to tak: wycieczka do OSK , placisz jakies 500 zl, bierzesz zaswiadczenie, z tym do UM bierzesz prawko z kodem 95 i teoretycznie możesz już jezdzic w Anglii. Ale to tylko teoria. Ja chcesz przyzwoita robote to w UK musisz od razu wymienic prawko na angielskie.
Powinienes tez wiedziec ze tutaj najwazniejsza jest karta do tahografu. Bez prawa jazdy po UK można spokojnie jeździć, bez karty będzie ciezko.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Mustafa1975

Post #9 Ocena: 0

2017-06-24 09:12:12 (7 lat temu)

Mustafa1975

Posty: 754

Mężczyzna

Z nami od: 30-01-2010

Skąd: Birmingham

No mi akurat sie konczyl ten 5 letni okres i firma wyslala na cpc. Ja tam mialem ze te 5 dni placone jak bym byl w pracy. Wydaje mi sie ze najlepiej zrobic ten jeden dzien poszukac roboty a pozniej niech juz firma placi za reszte.

[ Ostatnio edytowany przez: Mustafa1975 24-06-2017 09:12 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Sate777

Post #10 Ocena: 0

2017-06-24 11:12:05 (7 lat temu)

Sate777

Posty: 89

Mężczyzna

Z nami od: 11-11-2014

Skąd: Liverpool

fajnie, tylko kto zatrudni kierowce ktory nie moze jezdzic ?

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona 1 z 2 - [ przejdź do strony: 1 | 2 ] - Skocz do strony

następna strona » | ostatnia »

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,