MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

Sprowadzenie mamy a opieka zdrowotna

 

Postów: 4

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

xfactor

Post #1 Ocena: 0

2018-02-06 08:30:44 (6 lat temu)

xfactor

Posty: 42

Kobieta

Z nami od: 29-10-2012

Skąd: londyn

Witam serdecznie!

Mam taki problem i szukam rady. Moja mama przyjechala do nas rok temu zeby zajac sie dzieckiem. Mial to byc tylko rok i miala urlop bezplatny w pracy, ale postanowilismy ze zostanie jeszcze jakis czas dopoki mlody nie pojdzie do nursery albo szkoly. Wiec zwolnila sie z pracy w PL ( kasa w supermarkecie). Ma juz przepracowane lata do emerytury, musi tylko osiagnac wiek, ja jej “place” 250£ czyli tyle co zarobila na tej kasie wiec wszystko jest ok, ale...
Boje sie ze mama nie ma dostepu to opieki zdrowotnej teraz. Z tego co wyczytalam, kazdy przebywajacy W UK ma prawo do GP, ale nie do opieki szpitalnej. Do opieki szpitalnej trzeba spelnic warunki residency, ale jakie to warunki to juz ciezko mi znalesc konkretne informacje, no i pytanie, co robic?

Na razie dodalam mame do rachunku za gaz, jak przyjdzie do zapiszemy sie do lekarza i otworze konto bankowe i bedziemy budowac historie jej pobytu, z tego co wyczytalam bycie zatrudnionym nie jest wymogiem do bycia rezydentem jesli moeszka ze mna na moim utrzymaniu ( ja jestem rezydentem ale nie obywatelem) , ale juz nie wiem. Bede jej te 250£ wplacac na konto, ale jako grandparent to mama nie jest u mnie zatrudniona i nie bedzie placic podatkow.
Nie wiem czy jest sens wyrabiac NIN bo bedzie miala emeryture w PL, czy mozna wogole samemu oplacac NIN nie pracujac, chyba nie

zaluje sie nie zrobilam tego rok temu, no ale miala byc tylko rok i przez ten rok nie ma zadnego sladu jej pobytu w UK.

Dziekuje

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

lulilu1

Post #2 Ocena: 0

2018-02-06 08:49:22 (6 lat temu)

lulilu1

Posty: 767

Kobieta

Z nami od: 03-09-2016

Skąd: Wales

Nie musi pracować żeby być rezydentem i móc leczyć się w szpitalu-musi natomiast wykazać że mieszka w UK czyli np pokazać rachunek za prąd,gaz,wodę.

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

xfactor

Post #3 Ocena: 0

2018-02-06 10:08:28 (6 lat temu)

xfactor

Posty: 42

Kobieta

Z nami od: 29-10-2012

Skąd: londyn

Ale ile czasu musi sie wykazac? Dopiero wczoraj dodalam ja do rachunku za gaz

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

lulilu1

Post #4 Ocena: 0

2018-02-06 10:19:43 (6 lat temu)

lulilu1

Posty: 767

Kobieta

Z nami od: 03-09-2016

Skąd: Wales

http://www.miltonkeynes.com.pl/poradnik/zdrowie/79-bezplatna-opieka-medyczna-w-uk-komu-i-na-jakich-zasadach-lekarz-gp-co-i-jak

Zależy jednak gdzie mieszkasz- w Walii nie spotkałam się z wymogiem dostarczenia rachunków.

[ Ostatnio edytowany przez: lulilu1 06-02-2018 10:21 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

karjo1

Post #5 Ocena: 0

2018-02-06 11:12:40 (6 lat temu)

karjo1

Posty: 20609

Mężczyzna

Z nami od: 01-06-2008

Do opieki szpitalnej wymagany jest co najmniej 12 m-czny pobyt w UK, udokumentowany.
Szkoda, ze wczesniej nie ustaliliscie planu z mama, teraz pozostaje rejestracja u GP, dopisanie do rachunkow za council tax, wode.
I ciekawy watek:
starsza osoba w UK
bo moze sie przydac na przyszlosc, jak role sie odwroca i dzieci z wnuczkiem przejma opieke nad starsza osoba.

[ Ostatnio edytowany przez: karjo1 06-02-2018 11:13 ]

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

 

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,