MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

Ciąża w UK, poród i urlop macierzyński w Polsce.

 

Postów: 2

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

Magxx96

Post #1 Ocena: 0

2018-02-02 01:07:50 (6 lat temu)

Magxx96

Posty: 12

Kobieta

Z nami od: 02-02-2018

Skąd: Londyn

Witam. Wiem, że takich tematów było już dosyć sporo, ale zależy mi na jak najświeższych informacjach dotyczących właśnie mojego przypadku.
Mieszkam w UK od dwóch lat. Mam pracę na umowę. Jestem w 18 tyg ciąży. Jestem już po pierwszej wizycie z położna i po pierwszym usg. (dodam że podczas krótkiego urlopu w Polsce miałam robione wszystkie badania :toksoplazmoza itd oraz usg). Pisze, bo chce się dowiedzieć
1) kiedy muszę poinformować położna o wyjeździe do Polski. (Chcę rodzic w Polsce i zostać tam na stałe. )
2)kiedy i jak ubiegać się o urlop macierzyński który (podobno) moge odbywać gdzie chce.
3)czy jeżeli pracuje w późnych godzinach (powiedzmy do 23.00) będąc w 5 msc ciąży mam prawo rządac zmiany godzin pracy?
Dziękuję za wszelką pomoc :))

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Adacymru

Post #2 Ocena: 0

2018-02-02 14:31:50 (6 lat temu)

Adacymru

Posty: n/a

Konto usunięte

Wbrew pozorom, zmiany w tych kwestiach nie nastepuja tak szybko, wiec informacje z ostatnich trzech np lat beda dalej aktualne, wejdz w watki na forum dla poszerzenia infoprmacji, a tak na szybko i krotko:

Cytat:
1) kiedy muszę poinformować położna o wyjeździe do Polski. (Chcę rodzic w Polsce i zostać tam na stałe. )


Sprawdz do kiedy mozesz leciec samolotem w ciazy, to jedna sprawa, a druga to ze potrzebowac bedziesz formularza MAT B1 a to wydaja nie wczesniej niz 20 tygodni przed planowana data porodu. ten formularz potrzebny ci bedzie do wniosku o zasilek macierzynski. Do wystawienia tego wniosku, lekarz albo polozna musza cie widziec czyli fizycznie musisz byc na spotkaniu.

O planach wyjazdu mozesz poinformowac wczesniej, nie znaczy to ze nie mozesz miec planu B, w razie innej okolicznosci, w przypadku kiedy wyjazd nie bedzie mozliwy np.

MAT B1

Cytat:
2)kiedy i jak ubiegać się o urlop macierzyński który (podobno) moge odbywać gdzie chce.


Urlop mozesz rozpoczac od 11 tygodnia przed planowana data, informujesz pracodawce 15 tygodni przed planowana data porodu, mozesz to zrobic na pismie. Poinformujesz go tez od kiedy chcesz zeby byl wyplacany zasilek (musisz dac nim 28 dni przed dniem kiedy chcesz rozpoczac). Pracodawca potwierdzi daty pisemnie w ciagu 28 dni ile zasilku (SMP) dostaniesz i kiedy sie zacznie i zakonczy. Musisz podac MAT B1 formularz do tego.

SMP

Cytat:
3)czy jeżeli pracuje w późnych godzinach (powiedzmy do 23.00) będąc w 5 msc ciąży mam prawo rządac zmiany godzin pracy?


Prawo masz zlozyc wniosek zawsze, obowiazkiem pracowadcy po otrzymaniu potwierdzenia o ciazy pracownicy jest oceny zagrozenia czy ryzyka (risk assessment) twojego stanowiska pracy czy zakresu obowiazkow w odniesieniu do twojej ciazy.

ciaza & risk assessment - gov

Jesli pracodawca nie bedzie przychylny twojemu wnioskowi, popros lekarza czy polozna o list, jesli taka praca zle wplywa na twoje zdrowie.

Wiecej info w istniejacych tematach na forum.

Gratulacje i powodzenia!!!
Ada

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Magxx96

Post #3 Ocena: 0

2018-02-02 23:06:03 (6 lat temu)

Magxx96

Posty: 12

Kobieta

Z nami od: 02-02-2018

Skąd: Londyn

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Bardzo pomocna!! :))

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

 

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,