MojaWyspa.co.uk - Polski Portal Informacyjny w Wielkiej Brytanii. Polish Community in the UK
Polska strona Wielkiej Brytanii
Forum Polaków w UK

Przeglądaj tematy

Wyjazd z dzieckiem bez zgody ojca

następna strona » | ostatnia »

Strona 1 z 2 - [ przejdź do strony: 1 | 2 ] - Skocz do strony

Postów: 13

odpowiedz | nowy temat | Regulamin

Karolak

Post #1 Ocena: 0

2009-02-09 06:13:23 (15 lat temu)

Karolak

Posty: 2

Mężczyzna

Z nami od: 09-02-2009

Witam,mam problem otoz urodzilo nam sie dziecko ale mam pewne obawy co do wyjazdu matki do Polski. Oboje podpisalismy wniosek o wydanie paszportu dla dziecka i wiem ze niemoze wyjechac z dzieckiem bez mojej zgody ale moja obawa polega na tym: Czy gdy podpisalem zgode na wyjazd za granice i rodzic przebywajacy z dzieckiem nie wyraza checi powrotu to czy z kolei drugi rodzic moze sie ubiegac o ich powrot?

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

vitek

Post #2 Ocena: 0

2009-02-09 09:07:04 (15 lat temu)

vitek

Posty: 3922

Mężczyzna

Konto zablokowane

Z nami od: 19-06-2007

Skąd: Yorkshire

Cytat:

2009-02-09 06:13:23, Karolak napisał(a):
Oboje podpisalismy wniosek o wydanie paszportu dla dziecka i wiem ze niemoze wyjechac z dzieckiem bez mojej zgody

Może wyjechać z dzieckiem bez niczyjej zgody.
A jak wyjedzie nikt nie może zmusić jej do powrotu
The Mythbuster

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona WWW

anna69

Post #3 Ocena: 0

2009-02-09 09:12:54 (15 lat temu)

anna69

Posty: 6324

Kobieta

Z nami od: 06-08-2008

Skąd: W Yorkshire

Cytat:

2009-02-09 09:07:04, vitek napisał(a):
Cytat:

2009-02-09 06:13:23, Karolak napisał(a):
Oboje podpisalismy wniosek o wydanie paszportu dla dziecka i wiem ze niemoze wyjechac z dzieckiem bez mojej zgody

Może wyjechać z dzieckiem bez niczyjej zgody.
A jak wyjedzie nikt nie może zmusić jej do powrotu


szcegolnie jesli jedzie do pl a dziecko i rodzice sa jej obywatelami, to ona wedlug prawa nie wywiozla deziecka za granice...to gdzioe sie ono urodzilo nie ma znaczenia jesli obywqtelstwo ma tylko polskie...

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

E-mail

vitek

Post #4 Ocena: 0

2009-02-09 11:07:48 (15 lat temu)

vitek

Posty: 3922

Mężczyzna

Konto zablokowane

Z nami od: 19-06-2007

Skąd: Yorkshire

Nawet nie chodzi o to że za granicę.
Każdy może jechać gdzie ma ochotę. W kraju czy za granicę. I wziąć ze sobą dziecko które ma pod opieką.
Na wyjazd nie jest potrzebna formalna zgoda drugiego rodzica.
A jak rodzice nie potrafią się porozumieć z kim dziecko ma przebywać pozostaje sąd.
The Mythbuster

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona WWW

AGALON

Post #5 Ocena: 0

2009-02-09 11:21:18 (15 lat temu)

AGALON

Posty: n/a

Konto usunięte

Cytat:

2009-02-09 11:07:48, vitek napisał(a):
Nawet nie chodzi o to że za granicę.
Każdy może jechać gdzie ma ochotę. W kraju czy za granicę. I wziąć ze sobą dziecko które ma pod opieką.
Na wyjazd nie jest potrzebna formalna zgoda drugiego rodzica.
A jak rodzice nie potrafią się porozumieć z kim dziecko ma przebywać pozostaje sąd.



Vitek niestety ale mylisz sie.Jest roznica miedzy zgoda na paszport a pozwoleniem na wyjazd. To dwie rozne rzeczy. I wlasnie formalnie potrzebna jest zgoda drugiego rodzica, jesli ten ma rowniez wladze rodzicielska.
Przykład: ojciec i matka dziecka nie są małżeństwem, mieszkają osobno, ale ojciec uznał w urzędzie stanu cywilnego dziecko. Przysługuje im więc obojgu władza rodzicielska. Dziecko mieszka u swojej matki- matka zamierza wyjechać z dzieckiem do Anglii, ponieważ dostała tam pracę. Musi w tym celu uzyskać zgodę ojca dziecka....
Należy także podkreślić, że sam fakt wyrażenia zgody przez jednego z rodziców na wyrobienie paszportu dziecku nie oznacza, że rodzic ten wyraża domniemaną zgodę na wyjazd dziecka na stałe za granicę. Paszport służyć może bowiem tylko wyjazdom wakacyjnym, a więc krótkoterminowym.


Podstawą prawną jest w tym przypadku art. 97 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który mówi, iż: § 1. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania.


Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

vitek

Post #6 Ocena: 0

2009-02-09 12:20:22 (15 lat temu)

vitek

Posty: 3922

Mężczyzna

Konto zablokowane

Z nami od: 19-06-2007

Skąd: Yorkshire

Cytat:

2009-02-09 11:21:18, AGALON napisał(a):
Paszport służyć może bowiem tylko wyjazdom wakacyjnym, a więc krótkoterminowym

Moim zdaniem może służyć także wyjazdom długoterminowym.

Prawnie nie ma rozróżnienia wyjazd krótkoterminowy a wyjazd na stałe. O wyjeździe na stałe w ogóle nie może być mowy ponieważ obywatel polski nigdy (bez swojej woli) nie przestaje nim być i może zawsze wrócić do kraju.

Zgoda na wyjazd dziecka... gdyby była potrzebna to sprawdzali by na granicy czy ją masz. A nie sprawdzają. Jedynym dokumentem koniecznym do podróży za granicę jest paszport. Nie pytają także czy wyjazd jest krótki czy 'na stałe'.

Ale fakt kwestia jest skomplikowana i jedynie sąd może rozstrzygać konkretne przypadki. Ja się odnosiłem do pytania
The Mythbuster

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona WWW

Verrine

Post #7 Ocena: 0

2009-02-12 14:54:46 (15 lat temu)

Verrine

Posty: 88

Kobieta

Z nami od: 11-02-2009

Skąd: Midlands

Paszport wyrobic jak i odebrac moga tylko i wylacznie rodzice mowie w waszym przypadku bo mi zaraz ktos zarzuci ze nie tylko. Ale wywiezc dziecko moze kazdy, babcia ,dziadek, mama,tata,ciocia, itp.
Człowiek nie jest ani aniołem, ani bydlęciem, nieszczęście w tym, iż kto chce być aniołem, bywa bydlęciem. Blaise Pascal

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Verrine

Post #8 Ocena: 0

2009-02-12 15:06:31 (15 lat temu)

Verrine

Posty: 88

Kobieta

Z nami od: 11-02-2009

Skąd: Midlands


Nasz syn zostal do anglii przywieziony przez babcie, bez zadnych problemow przeszla przez odprawe padlo tylko pytanie kim jest dla dziecka i po co tutaj przyleciala. I wszystko. W ten sposob moze sie tlumaczyc kazdy kto ma dziecko i paszport w dodatku to samo nazwisko. Przy dwoch roznych nazwiskach czasem sie czepiaja ale jak masz akt urodzenia przy sobie to tez bez problemu.
Chyba ze istnieje ku temu specjalne przeslanki zwiazane z tym ze ktores z rodzicow chce wywiezc dziecko bo cos tam, bo miedzy nimi sie nie uklada itd sprawa w sadzie o rozwod w takich przypadkach musi byc zgoda drugiego rodzica.
Człowiek nie jest ani aniołem, ani bydlęciem, nieszczęście w tym, iż kto chce być aniołem, bywa bydlęciem. Blaise Pascal

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Adacymru

Post #9 Ocena: 0

2009-02-12 20:18:26 (15 lat temu)

Adacymru

Posty: n/a

Konto usunięte

A jak pani/pan przy odprawie paszportowej wie, ze jest sprawa w sadzie, ze rodzice dziecka sie rozwodza, bo mnie nigdy nikt nie pytal jak sie mi uklada z mezem?
Ada

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

agnieszka83r

Post #10 Ocena: 0

2014-05-27 21:25:21 (10 lat temu)

agnieszka83r

Posty: 154

Kobieta

Z nami od: 13-11-2010

Skąd: northwest

Moze ktos sie orientuje czy mozna np w jakis sposob zastrzec na lotniskach ze rodzic nie wyraza zgody na wywoz dziecka z uk??

Do góry stronyOffline

Cytuj wypowiedź Odpowiedz

Strona 1 z 2 - [ przejdź do strony: 1 | 2 ] - Skocz do strony

następna strona » | ostatnia »

Dodaj ogłoszenie

dodaj reklamę »Boksy reklamowe

Ogłoszenia


 
  • Copyright © MojaWyspa.co.uk,
  • Tel: 020 3026 6918 Wlk. Brytania,
  • Tel: 0 32 73 90 600 Polska,