13/01/2019 20:35:00

Hokej, PK w Belfaście: Brąz dla Katowic po „Łopuski show”

Hokej, PK w Belfaście: Brąz dla Katowic po „Łopuski show”Hokeiści GKS-u Katowice odnieśli wyraźne zwycięstwo 5-0 nad HK Homel w finale Pucharu Kontynentalnego i zajęli trzecie miejsce w turnieju.
„Dzień konia” miał w niedzielę napastnik Mikołaj Łopuski, który strzelił trzy pierwsze gole, z czego dwa zaraz po rozpoczęciu tercji – 17 sekund po rozpoczęciu pierwszej, i 27 sekund po wznowieniu gry w drugiej odsłonie. We wszystkich trzech przypadkach Mikołaj (widoczny na zdjęciu z nr. 28) kończył akcje kolegów z Finlandii, z którymi tworzy pierwszą piątkę GKS-u.

Emocje się praktycznie skończyły półtorej minuty po ustrzeleniu hattricka przez byłego zawodnika Milton Keynes Lightning, gdy błąd białoruskiej defensywy wykorzystał Marek Strzyżowski, podwyższając na 4-0 strzałem do niemal pustej bramki.

„Gieksa” zdobyła swój pierwszy medal w kontynentalnych rozgrywkach, a wraz z nim zastrzyk 20 tys. dolarów dla klubowej kasy. Teraz czas na powrót nie tylko do ligowych rozgrywek – wskutek wyjazdu do Belfastu katowiczanie stracili prowadzenie w tabeli na rzecz GKS-uTychy – ale i hali „Satelita”, wyłączonej z użytku od października. Przed podopiecznymi Toma Coolena, którzy celują w mistrzostwo Polski, seria trzech meczów u siebie w najbliższym tygodniu: z JKH Jastrzębie w środę, z Cracovią w czwartek i z Podhalem Nowy Targ w niedzielę.

Puchar Kontynentalny 2019 zdobyła drużyna kazachskiego Arłana Kokczetaw, która w decydującym meczu pokonała Belfast Giants w rzutach karnych.

Wyniki turnieju i końcowa tabela:

•    Tauron KH GKS Katowice – Arłan Kokczetaw 2-4 (0-3, 2-0, 0-1)
Bramki dla GKS-u: Niko Tuhkanen (w 24. minucie), Jesse Rohtla (28).

•    Stena Line Belfast Giants - HK Homel 5-0 (1-0, 1-0, 3-0)

•    Arłan - Homel 8-2 (4-0, 3-1, 1-1)

•    Belfast - Katowice 4-2 (1-0, 1-2, 2-0)
Bramki dla GKS-u: Jesse Rohtla (21), Janne Laakkonen (40).

•    Katowice - Homel 5-0 (2-0, 2-0, 1-0)
Bramki dla GKS-u: Mikołaj Łopuski 3 (1, 14, 21), Marek Strzyżowski (22), Jesse Jyrkkio (59).

•    Belfast - Arłan 2-3 (0-2, 0-0, 2-0; karne 1-2)

1.    Arłan Kokczetaw              3 mecze    8 pkt    bramki    15-6
2.    Belfast Giants                  3              7                        11-5
3.    Tauron KH GKS Katowice 3              3                        9-8
4.    HK Homel                          3              0                        2-18