11/01/2019 07:01:00

Gieksa znów w Belfaście. Walczy o trofeum i miejsce w LM

Hokeiści GKS-u Katowice po dwóch miesiącach znów wystąpią w Belfaście. Zagrają w finale Pucharu Kontynentalnego, walcząc o pierwsze europejskie trofeum w historii klubu. Oprócz prestiżu i nagrody 40 tys. dolarów, mogą zdobyć też miejsce w Lidze Mistrzów.

Ostatnio doszło do roszad w obronie „Gieksy”. Fin Jesse Jyrkkio został sprowadzony w miejsce swojego rodaka Eetu Heikkinena, który z powodów osobistych wrócił do domu. Z kolei Patryk Wysocki został wypożyczony (do końca sezonu) do chińskiego KRS Heilongjiang – farmerskiej drużyny Kunlun Red Star, uczestnika zawodowej ligi KHL.

Niektórzy z katowickich zawodników znają już smak występu w finale PK. Mikołaj Łopuski w barwach GKS-u Tychy stanął na trzecim stopniu podium w Rouen we Francji trzy lata temu. Dla Martina Cakajika to już trzeci taki turniej – z Beibarys Atyrau wywalczył drugą pozycję we włoskim Ritten w sezonie 2016/17, a dwa lata wcześniej jego Ertis Pawłodar zajął ostatnie miejsce w finale w Bremerhaven.

Splendor na horyzoncie

Tegoroczne zmagania w Pucharze Kontynentalnym to pierwszy występ katowickiego klubu w europejskich rozgrywkach od 1970 r., kiedy to po raz ostatni GKS zdobył mistrzostwo Polski. To było na długo przedtem, zanim któryś z obecnych hokeistów pojawił się w planach rodziców, a trener Coolen miał wtedy raptem 16 lat...
Triumf w najbliższy weekend byłby nie tylko sukcesem sam w sobie, ale przyniósłby też szansę na kolejne. Od niedawna zdobywca PK jest bowiem zapraszany do udziału w Lidze Mistrzów, która przynosi istotne korzyści finansowe. W grudniu szefostwo hokejowej LM ogłosiło, że kluby z Katowic, Belfastu i Homela spełniają wymogi uczestnictwa w niej. Arłan nie otrzyma na razie możliwości debiutu w LM ze względów logistycznych; jeśli zespół z Kazachstanu zwycięży w tegorocznym Continental Cup, jakiś inny klub otrzyma „dziką kartę na występy w LM. Zerknęliśmy na mapę: z Kokczetaw jest bliżej do Tokio niż do Belfastu…

Oglądaj żółtoczarnych – na żywo lub w necie

Bilet na każdy dzień turnieju (tzn. obejmujący dwa mecze) kosztuje £16 dla dorosłych, £11 dla osób ze zniżkami, £9 dla dzieci i £39 dla rodziny. Za karnet na cały turniej zapłacicie, odpowiednio, £40, £30, £25 i £90. Szczegóły tutaj.
Przewidziano sektory dla kibiców poszczególnych drużyn przyjezdnych – link dla fanów GKS-u: klik.
Wejściówki można też kupić osobiście w hali SSE Arena, lub przez telefon (nr 028 9073 9074).
Relacje w swoich mediach zapowiedziały kluby irlandzki i polski.

Program turnieju
Piątek, 11 stycznia: Tauron KH GKS Katowice - Arłan Kokczetaw (g. 15), Stena Line Belfast Giants - HK Homel (g. 19).
Sobota, 12 stycznia: Arłan - Homel (g. 15), Belfast - Katowice (g. 19).
Niedziela, 13 stycznia: Katowice - Homel (g. 13), Belfast - Arłan (g. 17).
* Wszystkie mecze w SSE Arena w Belfaście (2 Queens Quay, BT3 9QQ).