21/11/2018 17:43:00

Eliminacje Euro U-19: Biało-czerwoni grają dalej

Eliminacje Euro U-19: Biało-czerwoni grają dalejMimo wysokiej porażki z Serbią na koniec turnieju w Irlandii Północnej, polscy piłkarze awansowali do II rundy kwalifikacji do mistrzostw Europy do lat 19.
Gdyby spotkanie w Coleraine zakończyło się podziałem punktów, obie drużyny byłyby pewne awansu. Na remis jednak nie grano. Po wymianie „samobójów” (Marcin Grabowski zdobył gola dla Serbów w 9. minucie, Vanja Zvekanov sprezentował Polakom wyrównanie w 25.), rywale z Bałkanów jeszcze przed przerwą strzelili drugą bramkę, a po przerwie dorzucili dwie kolejne.

Wobec nikłego zwycięstwa Irlandii Płn z Kazachstanem w równolegle rozgrywanym drugim wtorkowym spotkaniu, „Orlęta” zachowały miejsce przed gospodarzami w końcowej tabeli. Gdyby Irlandczycy strzelili dwa gole więcej, awansowaliby kosztem Polaków.

Wyniki ostatniego dnia turnieju gr. 9:

Polska - Serbia 1-4 (1-1)
Bramka dla Polski: Vanja Zvekanov – samobójcza (w 25. minucie).
Polska zagrała w składzie: Kochalski – Michalski (46. Tabiś), Nawrocki, Kiwior, Grabowski – Łoś (42. Młyński), Bogusz, Kisiel, Żurawski (68. Poręba), Skóraś – Sobol (68. Wełniak). Żółta kartka: Michalski.
Irlandia Płn. – Kazachstan 3-2 (0-1)

Tabela:
1. Serbia     3    7    9-4
2. Polska     3    4    5-4
3. Irlandia Płn.     3    4    4-5
4. Kazachstan     3    1    4-9

Do II rundy eliminacji zakwalifikowały się po dwie najlepsze drużyny z 13 grup. Oprócz Polski i Serbii, awans wywalczyły Izrael, Azerbejdżan, Włochy, Dania, Czechy, Chorwacja, Szkocja, Walia, Turcja, Anglia, Francja, Belgia, Węgry, Słowenia, Ukraina, Norwegia, Irlandia, Holandia, Rosja, Cypr, Hiszpania, Szwajcaria, Grecja i Rumunia. Bez gry miejsce w II rundzie, tzw. elite round, uzyskały dwie najwyżej rozstawione druzyny, tj. Portugalia (aktualny mistrz Europy) i Niemcy.

28 wymienionych drużyn zostanie podzielonych na siedem grup, z których do finałów ME awansują zwycięzcy. Losowanie zaplanowano na 6 grudnia w Nyonie. Turnieje elite round odbędą się w dn. 18-26 marca 2019, a turniej finalowy w dn. 14-27 lipca w Armenii.