Wiadomości

12/06/2018 21:22:00

Polska - Litwa 4:0, fajerwerki przed wyjazdem do Rosji!

Polska - Litwa 4:0, fajerwerki przed wyjazdem do Rosji!Wysokie zwycięstwo nad Litwą w ostatniej grze kontrolnej przed wyjazdem na mundial sprawia, że z optymizmem oczekujemy pierwszego występu Polaków na mistrzostwach świata w Rosji!
Rywale z Litwy nie mieli nic do powiedzenia podczas meczu w Warszawie (ale pamiętajmy, że nie ocierają się nawet o europejskie średniactwo futbolowe). Tym niemniej swoboda rozgrywania akcji, cztery bramki i kilka okazji na kolejne sprawiły, że możemy czuć się w roli faworyta przed spotkaniami przeciwko Senegalowi i Japonii, a z Kolumbią mierzyć się w najgorszym przypadku z równego poziomu.

W 19 minucie Robert Lewandowski wykończył celnym strzałem koronkową akcję całej drużyny, w której piłka pędziła jak po sznurku od nogi do nogi: Cionek, Krychowiak, Góralski, Jędrzejczyk, Kownacki, Rybus i wreszcie Lewandowski.

Na 2:0 nasz kapitan podwyższył w 32 minucie strzelając z rzutu wolnego (19 metrów od bramki) podyktowanego po faulu na Miliku. W uznaniu bramki pomogła analiza VAR, piłka najpierw odbiła się od poprzeczki, następnie całym obwodem trafiła za linię bramkową, ale wyszła w pole.

VAR dał nam bramkę, ale odebrał kolejną. W 67 minucie Maciej Rybus dośrodkował z rzutu rożnego w okolice piątego metra. Tam dzielnie walczył Cionek, nieco przypadkowo strącając piłkę w strone Krychowiaka, który natychmiast (piętą!) zdobył trzeciego gola. Po analizie okazało się jednak, że piłka nim spadła na murawę, musneła Krychowiaka w rękę, co zresztą od razu reklamowali Litwini.

Nie minęło pięć kolejnych minut i jednak prowadzisliśmy 3:0! Tym razem piłka w rytm polskiej tiki-taki krążyła wg schematu: Bereszyński-Milik-Teodorczyk-Bereszyński-Kownacki, a ten ostatni wykończył akcję celnym strzałem.

Dobijanie Litwinów zakończył Jakub Błaszczykowski wykorzystując rzut karny w 82 minucie. Wcześniej dośrodkowując trafił piłką w rękę Jankauskasa, a sędzia po analizie VAR uznał, że sytuacja kwalifikuje się na podyktowanie jedenastki. Kuba strzelił lekko i technicznie, myląc bramkarza.

Cztery bramki swobodnie wbite Litwie, a na dodatek jeszcze kilka składnych akcji, znamionują wysoką formę kadry Nawałki...

Protokół meczowy:
Warszawa, Stadion PGE Narodowy, 12 czerwca 2018 mecz towarzyski
Polska - Litwa 4:0 (2:0)
bramki: 1:0 Robert Lewandowski 19 min., 2:0 Robert Lewandowski 33 min., 3:0 Dawid Kownacki 71 min., 4:0 Jakub Błaszczykowski 82 min. - rzut karny
żółta kartka: Darvydas Sernas 53 min.
sędziował: Kevin Blom (Holandia)
widzów: 53.800
składy:
Polska: 22.Łukasz Fabiański (1.Wojciech Szczęsny 46 min.) - 3.Artur Jędrzejczyk (20.Łukasz Piszczek 46 min.), 4.Thiago Cionek, 5.Jan Bednarek (2.Michał Pazdan 53 min.) - 13.Maciej Rybus (16.Jakub Błaszczykowski 70 min.), 18.Bartosz Bereszyński, 6.Jacek Góralski, 10.Grzegorz Krychowiak (19.Piotr Zieliński 77 min.), 23.Dawid Kownacki - 7.Arkadiusz Milik, 9.Robert Lewandowski(c) (14.Łukasz Teodorczyk 46 min.)
trener: Adam Nawałka
Litwa: 1.Dziugas Bartkus - 8.Egidijus Vaitkunas, 15.Algis Jankauskas, 4.Edvidas Girdvainis, 23.Rolandas Baravykas (20.Valdemar Borovskij 74 min.) - 19.Modestas Vorobjovas, 13.Simonas Paulius (14.Vykintas Slivka 58min.), 18.Ovidius Verbickas, 11.Arvydas Novikovas, 22.Fedor Cernych(c) (21.Justas Lasickas 26 min.) - 10.Darvydas Sernas (9.Karolis Laukzemis 68 min.)
trener: Edgaras Jankauskas