12/07/2017 20:49:00

IFK Mariehamn - Legia Warszawa 0:3

IFK Mariehamn - Legia Warszawa 0:3 Udany początek Legii Warszawa w eliminacjach do Ligi Mistrzów 2017/2018. Mistrzowie Polski pokonali na Wyspach Alandzkich (będących pierwowzorem Krainy Muminków z książek Tove Jansson) mistrzów Finlandii, IFK Mariehamn 3:0.

Dominacja Legii w meczu przeciw Mariehamn ani przez moment nie była zagrożona. Już w siódmej minucie Łukasz Broź został sfaulowany w polu karnym i sędzia Dallas ze Szkocji podyktował rzut karny. Okazję ze spokojem wykorzystał Guilherme strzelając w prawy róg po rękach bramkarza, który daremnie odtańczył wpierw taniec Jerzego Dudka.

Kilka minut później po dośrodkowaniu Brozia, Kasper Hamalainen z 10 metra trafił w poprzeczkę.
Gospodarze dopiero po 20 minutach stworzyli dobrą okazję strzelecką. Najpierw piłka po strzale Janiego Lyyskiego  rykoszetowała i wyszła na rzut rożny. A po jego wykonaniu groźnie z daleka strzelał ponownie Lyyski. Tym razem trafił jeszcze w Kristiana Kojolę i futbolówka wyszła nad poprzeczką Malarza w aut.
Mistrzowie Finlandii zaatakowali w pierwszej połowie jeszcze jeden raz. W 38 minucie po szybkiej akcji środkiem pola, Bob Friberg da Cruz zagrał z klepki do Briana Spana, a ten uderzył celnie, zmuszając Malarza do obrony.
To podziałało na ambicję legionistów. Już minutę później było 2:0. Łukasz Broź dośrodkował wysoko, wprost na głowę Hamalainena, a jego strzał odbił przed siebie bramkarz fiński. Dobitkę między nogami Vaikli do siatki skierował natychmiant Dominik Nagy.
Na minutę przed końcem tej części gry Guilherme prostopadle wypuścił Kaspera Hamalainena, który w stylu rasowego łowcy bramek przeniósł piłkę nad wybiegającym bramkarzem zdobywając trzeciego gola dla Legii.
Po przerwie gospodarze usiłowali zabrać się do szybkich ataków. Efektu bramkowego nie było, a zamiast tego Antony Dafaa wślizgiem  wszedł w środku pola w Krzysztofa Mączyńskiego i zarobił czerwoną kartkę.
Zaraz potem Łukasz Broż kolejny raz w tym meczu bez przeszkód dośrodkował z prawej strony, na głowę Hamalainena znajdującego się w polu karnym. Tym razem strzał Fina zmierzał w okienko, ale Vaikla zdołał go wybronić.
Po tych emocjach nastąpiła seria zmian, ale nowo wprowadzeni Mateusz Szwoch i Łukasz Moneta, mimo starań, nie wypracowali czystej okazji do podwyższenia rezultatu.
Mecz rewanżowy odbędzie się 19 lipca w Warszawie.

Protokół meczowy:
12 lipca 2017, Mariehamn
Mecz II rundy eliminacji do Ligi Mistrzów sezonu 2017/2018
IFK Mariehamn - Legia Warszawa 0:3 (0:3)
bramki: 0:1 Guilherme 8 min. - rzut karny, 0:2 Dominik Nagy 40 min. 0:3 Kasper Hamalainen 44 min.
żóte kartki: Antony Dafaa 56 min. i 61 min., Robin Sid 87 min. (Mariehamn) oraz Maciej Dąbrowski 54 min. (Legia)
czerwona kartka: Antony Dafaa 61 min. (Mariehamn)
sędziował: Andrew Dallas (Szkocja)
składy:
IFK Mariehamn: 1.Andreas Vaikla - 55.Bob Friberg da Cruz, 3.Kristian Kojola, 8.Jani Lyyski, 16.Aapo Maenpa (2.Albin Granlund 72 min.) - 9.Brian Span, 20.Antony Dafaa, 14.Gabriel Petrović (17.Robin Sid 79 min.), 11.Robbin Sellin (7.Tommy Wirtanen 87 min.) - 15.Amos Ekhalie, 33.Aleksiej Kangaskolkka
trener: Peter Lundberg
Legia Warszawa: 1.Arkadiusz Malarz - 28.Łukasz Broź, 55.Artur Jędrzejczyk, 5.Maciej Dąbrowski, 14.Adam Hlousek - 31.Krzysztof Mączyński, 75.Thibault Moulin, 15.Michał Kopczyński (20.Mateusz Szwoch 56 min.) - 6.Guilherme (53.Sebastian Szymański 64 min.), 22.Kasper Hamalainen, 21.Dominik Nagy (13.Łukasz Moneta 63 min.)
trener: Jacek Magiera