23/02/2017 19:52:00

Ajax - Legia 1:0

Ajax - Legia 1:0Minimalnie, ale jednak... Legia Warszawa uległa Ajax-owi w Amsterdamie i odpadła z Ligi Europy. Mecz trzymał w napięciu do ostatnich sekund.

Legii udało sie bez strat przetrwać pierwsze minuty meczu w Amsterdamie. W tym czasie najdogodniejszą sytuację do zdobycia prowadzenia miał Hakim Ziyech. Piłka po jego strzale z linii pola karnego trafiła w słupek, a Michał Pazdan zdołał wybić ją bezpiecznie poza boisko.

Na kilka minut przed końcem pierwszej części z kontrą ruszyła Legia. Akcję środkiem rozpoczęli Guilherme z Odjidją-Ofoe, a Michał Kucharczyk otrzymał piłkę w swoim stylu na prawe skrzydło. Dośrodkował płasko w pole karne, a tam Riedewald w ostatniej chwili musnął piłkę, uniemożliwiając oddanie strzału Vadisowi.
Jednak w 49 minucie gospodarze kilkoma podaniami z pierwszej piłki dosłownie rozklepali warszawską defensywę grającą na stojaka. Youness  strzelił, Malarz odbił piłkę lekko w bok, a do dobitki doszedł Viergever (naszym zdaniem będący na spalonym!) i zdobył bramkę. Za chwilę ruszyła kolejna kontra Ajax-u, strzelał Dolberg, a piłkę umiejętnie zablokował Pazdan.

Nick Viergever celną dobitką przesądził o porażce Legii i awansie Ajax-u Amsterdam do 1/8 finału Ligi Europy (foto: Paweł Śrutwa)

Stracony gol niewiele zmienił sytuację Legii, bowiem nadal zdobycie jednej bramki (i wyrównanie stanu meczu) oznaczałoby, że warszawski zespół awansowałby do 1/8 finału.
Tak się jednak nie stało. Legia oddała jeszcze trzy strzały w światło bramki. Dwukrotnie zrobił to Kazaiszwili, a trzeci raz na 15 minut przed końcem z linii pola karnego, z pierwszej piłki uderzał Dąbrowski. Strzały były jednak na tyle lekkie, że za każdym razem piłkę łapał Onana. Pod bramką Malarza kilka razy szarżowali za to Dolberg, Traore i Viergever. Jednak defesywa, w tym szczególnie Michał Pazdan, ktory udanie przerywał akcje, nie dała się już zaskoczyć. Mecz trzymał w napięciu do ostatniej minuty przedłużonego czasu gry. Na minutę przed końcem Malarz i Broź poradzili sobie z kontrą Ajax-u w wykonaniu... pięciu zawodników! Rekontra Legii rozgrzała cały stadion, ale nie przyniosła efektu. To było godne pożegnanie z rozgrywkami Ligi Europy...

Protokół meczowy:
23 lutego 2017, Amsterdam, mecz rewanżowy 1/16 finału Ligi Europy sezonu 2016/2017
Ajax Amsterdam - Legia Warszawa 1:0 (0:0)
bramka: Nick Viergever 49 min.
żółte kartki: Davinson Sanchez 71 min. Bertrand Traore 75 min. Joel Veltman 86 min.
sędziował: Anthony Taylor (Anglia)
składy:
Ajax: 24.Andre Onana - 3.Joel Veltman, 5.Davinson Sanchez, 4.Jairo Riedewald, 26.Nick Viergever - 10.Davy Klaassen, 20.Lasse Schoene, 23.Hakim Ziyech - 9.Bertrand Traore, 25.Kasper Dolberg (34.Abdelhak Nouri 80 min.), 11.Amin Younes
trener: Peter Bosz
Legia: 1.Arkadiusz Malarz - 28.Łukasz Broź, 5.Maciej Dąbrowski, 2.Michał Pazdan, 14.Adam Hlousek - 6.Guilherme (24.Thomas Necid 73 min.), 3.Tomasz Jodłowiec (75.Thibault Moulin 57 min.), 15.Michał Kopczyński (27.Daniel Chimachukwu 80 min.), 9.Waleri Kazaiszwili - 8.Vadis Odjidja-Ofoe, 18.Michał Kucharczyk
trener: Jacek Magiera