22/02/2016 20:22:00

23. kolejka Ekstraklasy

23. kolejka EkstraklasyWielkie śląskie derby wygrał Ruch, a mistrz Polski wysoko przegrał w Bielsku-Białej. Legia zainkasowała kolejne trzy punkty, a pozostałe zespoły czołówki - zremisowały. Tym samym przewaga Piasta nad Legią w ligowej tabeli stopniała do jednego oczka.
Zagłębie Lubin dzielnie stawiło czoła Legii Warszawa. Już pierwsza akcja gości zakończyła się zdobyciem gola przez Aleksandra Prijovića. Gospodarze nie zamierzali się poddać, a Arkadiuszowi Malarzowi napędzali stracha Łukasz Janoszka i Djordje Cotra. Tymczasem zamiast wyrównania Michał Kucharczyk podwyższył wynik na 2:0. Zaraz po przerwie Krzysztof Piątek zdobył bramkę kontaktową. Do końca spotkania oba zespoły zachowały jednak status quo.

W meczu na szczycie Piast Gliwice zremisował bezbramkowo z Pogonią Szczecin. Spotkanie toczyło się na śliskiej, rozmokniętej nagłymi opadami śniegu murawie. W tej sytuacji bezbramkowy remis i brak groźnych kontuzji to sukces obu drużyn.
Zremisowała również Cracovia - w wyjazdowym spotkaniu w Niecieczy. Mecz toczył się z niewielką przewagą gości, którzy poza zdobytym golem mieli jeszcze dwie dobre okazje do zdobycia bramki. Raz piłka tańczyła na linii bramkowej Termalicy, a drugim razem strzał zawodnika Cracovii trafił w poprzeczkę.

Wielkie emocje wzbudził mecz Podbeskidzia z Lechem Poznań. Po stracie gola goście podkręcali tempo i gdy wreszcie wyrównali, wydawało się że właśnie opanowali sytuację. Tymczasem błyskawiczna odpowiedź Marka Sokołowskiego (strzał głową po dośrodkowaniu Adama Mójty) sprawiła, że Lech musiał gonić wynik od nowa. I gonił, miał dobre sytuacje do ponownego wyrównania (strzały Marcina Kamińskiego i Dawida Kownackiego po podaniach Szymona Pawłowskiego), ale gospodarze zdobyli dwie kolejne bramki, windując wynik na 4:1.

Śląsk Wrocław również jako pierwszy objął prowadzenie w meczu z Jagiellonią, a potem groźnie atakował. Jednak tuż przed przerwą padło wyrównanie. W drugiej połowie obie drużyny miały po jednej okazji do zdobycia gola. Pech w tym meczu nie opuścił bramkarza Śląska - Mariusza Pawełka, który przy obu bramkach wypuścił piłkę z rąk umożliwiając skuteczne dobitki zawodnikom Jagiellonii.

W Kielcach kibice obejrzeli hat trick Airama Cabrery w meczu z Lechia Gdańsk. Hiszpan zdobył dwa gole z rzutów karnych, a trzeciego po podaniu Łukasza Sierpiny. Czwartą bramkę Lechici strzelili sobie sami. Trzeba jednak dodać, że od 48 minuty goście grali w osłabieniu po czerwonej kartce dla Brazylijczyka - Gersona.

Wielkie derby Śląska wygrał Ruch Chorzów. W pierwszej połowie nie brakowało doskonałych sytuacji z obu stron i każda z drużyn mogła objąć prowadzenie. Decydująca bramka padła w ostatniej minucie przed przerwą. Po przerwie na boisku panowali już tylko chorzowianie, którzy mieli szanse na kolejne dwie bramki.
Wisła Kraków zremisowała z Górnikiem Łęczna zarówno w bramkach jak i w dogodnych sytuacjach podbramkowych. Najlepszą z nich zmarnował Jakub Świerczok z Górnika Łęczna, strzelając w końcówce spotkania w słupek wiślackiej bramki.

d
Tomasz Hołota - strzelec bramki dla Śląska Wrocław w Białymstoku (fot. MojaWyspa)