30/11/2015 12:17:00

17 kolejka Ekstraklasy

17 kolejka EkstraklasyDerby Krakowa na stadionie Wisły tym razem zakończyły się zwycięstwem Cracovii. Legia straciła dwa punkty w dramatycznym meczu z Podbeskidziem Bielsko-Biała, a w śląskich derbach Piast Gliwice pokonał wysoko Ruch Chorzów. Oto relacja z 17 kolejki Ekstraklasy.
Mecz Piasta Gliwice z Ruchem Chorzów należał do emocjonujących i wyrównanych. Gole zdobywał jednak tylko Piast. Przy dwóch pierwszych bramkach udział miał Patrik Mraz, dośrodkowujący za każdym razem z lewej strony. W pierwszym przypadku piłka zatańczyła między Matinem Nesporem a obrońcom Ruchu - Mateuszem Cichockim, któremu ostatecznie zaliczono trafienie samobójcze. Przy drugim golu goście domagali się wprawdzie odgwizdania spalonego, lecz arbiter spotkania pozostał niewzruszony. Trzecia bramka padła po klasycznym kontrataku wobec rzucającego wszelkie siły do ofensywy Ruchu.

Mecz Górników z Zabrza i Łęcznej zakończył się sprawiedliwym remisem. Obie drużyny wolno rozkręcały siebie i widzów podczas spotkania, by strzelić po jednej bramce w końcówce.
Śląsk Wrocław także zremisował na swoim stadionie - bezbramkowo z Pogonią Szczecin. Mimo, że miał w przekroju całego spotkania trzy dobre okazje do objęcia prowadzenia (w tym m.in. Tomasz Hołota strzelał w słupek). Za to goście mogli przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę w doliczonym czasie gry.

Zagłębie Lubin dało pograć Koronie Kielce tylko w drugiej połowie meczu. W pierwszej całkowicie uśpiło gospodarzy. W końcowym efekcie zdobyło dwie bramki i dość pewnie wywiozło z Kielc trzy punkty.

Sto minut trwał mecz Lechii Gdańsk z Lechem Poznań. Gospodarze zmarnowali w pierwszej połowie rzut karny (strzał Grzegorza Kuświka trafił w poprzeczkę bramki Jasmina Burićia). Mecz momentami przypominał walkę akcja za akcję. W drugiej połowie szczęście uśmiechnęło się do Kaspara Hamalainena, który zdobył zwycięską bramkę po dość długiej akcji Lecha w polu karnym.
W Bielsku-Białej działy się rzeczy dramatyczne. Podbeskidzie, grające ponad połowę meczu w dziesiątkę (czerwona kartka dla Krystiana Kolcaka za faul na Guilherme) już prawie pokonało Legię Warszawa 2:1. Prawie, bowiem zdobyło gola na trzy minuty przed końcem regulaminowego czasu gry. A Stojan Vranjes zdołał wyrównać w 93 minucie, wraz z końcowym gwizdkiem sędziego. Tym samym Legia straciła kolejne dwa punkty dystansu do liderującego Piasta Gliwice.
Dystansu nie straciła natomiast Cracovia, która pokonała na pobliskim wyjeździe, w derbach Krakowa Wisłę 2:1. Wynik otworzył juz w 7 minucie Deniss Rakels, choć wiele wskazuje na to, że bramka została zdobyta nieprawidłowo - po pozycji spalonej napastnika Cracovii. Druga bramka padła po rozegraniu rzutu roznego i strzale z dystansu Deleu. Wisła odpowiedziała natychmiast golem Pawła Brożka, który miał jeszcze kolejne dwie szanse na zdobycie bramek. Mecz trzymał w napięciu do końca zaróno na murawie (8 żółtych kartek) jak i na trybunach.
W Niecieczy, z powodu intensywnych opadów śniegu, nie odbył się mecz Termalicy z Jagiellonią. Spotkanie zostało przełożone na 16 grudnia.