24/11/2015 08:04:00

16. kolejka Ekstraklasy

16. kolejka EkstraklasyOsiem bramek w meczu Termalicy z Piastem Gliwice, pewne zwycięstwa Legii i Cracovii oraz kolejny sukces Lecha Poznań pod wodzą Jana Urbana, to najważniejsze wydarzenia 16 kolejki Ekstraklasy.

Termialica rozgrywała swój pierwszy mecz na macierzystym stadionie w Niecieczy i od razu z godnym tego święta przeciwnikiem - liderującym Piastem Gliwice. Kibice obejrzeli prawdziwy festiwal bramkowy w wykonaniu obu drużyn. Goście przeważali w przekroju całego meczu i strzelili pięć goli. Choć nie wiadomo jak potoczyłyby się losy, gdyby piłkarz Termalicy - Wojciech Kędziora - wykorzystał w 57 minucie rzut karny (strzał obronił Jakub Szmatuła).

Legia Warszawa zagrała z dużo mniejszym rozmachem ze Śląskiem Wrocław. Również przeważała, ale długo nie potrafiła udokumentować przewagi bramkami. Udaną zmianę może sobie przypisać trener Czerczesow. Wprowadzony przez niego na boisko Aleksandar Prijović już po dwóch minutach pobytu na murawie strzelił gola dającego trzy punkty.

Lech Poznań odniósł ważne zwycięstwo w Szczecinie. Nie przyszło ono łatwo. Choć gol na 1:0 był prezentem ze strony bramkarza Pogoni, który skiksował przy wprowadzaniu piłki do gry, to później gospodarze mieli swoje doskonałe szanse na wyrównanie. Boiskowe szczęście było tego dnia z mistrzem Polski.

Bez szczególnych problemów Ruch Chorzów wypunktował na wyjeździe Górnika Łęczna. Goście szybko zdobyli prowadzenie, poprawili go bramką do szatni, a szarpaną drugą połowę przypieczętowali trzecią bramką w samej końcówce.
Dużo drożej sprzedało swoją skórę Podbeskidzie w meczu z Zagłębiem Lubin. Pierwsza połowa zakończyła się remisem 1:1, a gospodarze mieli jeszcze dwie świetne okazje do zdobycia bramki. Początek drugiej należał do gości, którzy zdobyli kolejną, jak się okazało zwycięską bramkę. Wynik był jednak sprawą otwartą do końca spotkania, a akcje Podbeskidzia choć groźne - nieskuteczne.
Wyrównany mecz toczył się w Zabrzu między Górnikiem a Wisłą Kraków i zakończył ostatecznie remisem. Już w pierwszej akcji meczu reprezentant Polski Krzysztof Mączyński prostopadłym podaniem rozmontował defensywę gospodarzy, a Paweł Brożek zaliczył kolejne ligowe trafienie. Gospodarze wyrównali kilka minut po przerwie w podręcznikowy sposób wykonując  dośrodkowanie z rzutu rożnego na głowę wchodzącego obrońcy.

Równie szybko padła bramka w meczu Jagiellonii Białystok z Koroną Kielce. Po jej zdobyciu gospodarze co pewien czas straszyli w polu karnym kielczan. Nic z tego nie wynikało, a goście mieli tylko jedną dogodną sytuację do wyrównania. Strzał z rzutu wolnego minimalnie minął bramkę  Bartłomieja Drągowskiego.

Przenikliwe zimno w Krakowie nie przeszkodziło Cracovii pokonać wysoko Lechię Gdańsk. Nieszczęście gości rozpoczęło się w szóstej minucie, gdy usunięty z boiska został Michał Mak. Osłabiona Lechia przeszkadzała na boisku, ale to głównie nieskuteczność Cracovii sprawiała, że przez godzinę na boisku nie padły bramki. Ostatnie pół godziny należało już tylko do gospodarzy, a jedyną dobrą okazję do zdobycia honorowej bramki dla Lechii miał Sławomir Peszko.