20/10/2015 09:45:00

12 kolejka Ekstraklasy

12 kolejka EkstraklasyNowi trenerzy Lecha i Legii nie przegrali swoich inauguracyjnych spotkań. Już za kilka dni przed nimi kolejne debiuty, tym razem na arenie Ligi Europy. A za niespełna tydzień bezpośrednie starcie w meczu Legia - Lech, który do niedawna mógł uchodzić za wizytówkę Ekstraklasy.
Skazywane już na pożarcie Podbeskidzie bohatersko urwało punkty liderowi. Gospodarze dwukrotnie obejmowali prowadzenie w tym meczu. Piast Gliwice dwa razy wyrównywał po bramkach zdobytych z rzutów karnych.

Lech Poznań i Legia warszawa zmieniły trenerów. Schedę po Macieju Skorży objął Jan Urban, a po Henningu Bergu - Stanisław Czerczesow. Jan Urban został już po 25 minutach znokautowany, gdy jego Lech przegrywał u siebie 0:2. Ale oto pojawiło się światełko w tunelu. Bo do końca spotkania Ruch Chorzów nie zdobył już gola. A nie dość na tym. To poznaniacy przełamali niemoc i ze stanu 0:2 doprowadzili do remisu! To cenny punkt na przełamanie serii porażek.

Sąsiad z tabeli, Górnik Zabrze, także urwał punkt. A właściwie nie wykorzystał okazji na wyjazdowe zwycięstwo nad Lechią w Gdańsku. Zabrzanie objęli prowadzenie po pierwszej swojej groźnej akcji w meczu. Kilka minut przed końcem pierwszej połowy padło wyrównanie. A jeszcze przed przerwą Mariusz Magiera mógł ponownie pogrążyć gospodarzy. Wykonywał rzut karny, ale przeniósł piłkę wysoko nad poprzeczką. W drugiej połowie wynik nie uległ już zmianie.

Świetnie rozpoczęła się kariera Ukraińca Czerczesowa w Legii. Nemanja Nikolić ustrzelił hat-trick w Warszawie, wybijając z głowy marzenia o dobrym wyniku graczom Cracovii. Na osłodę Erik Jendrisek w końcówce zmniejszył jedynie rozmiar porażki.

W Łęcznej kibice obejrzeli prawdziwą piłkarską wymianę ciosów, pięć bramek i zwycięstwo swojej drużyny 3:2 nad Jagiellonią Białystok. Na przeszkodzie większym rozmiarom zwycięstwa stanął bramkarz Jagiellonii - Bartłomiej Drągowski.

Hiszpański napastnik Airam Lopez Cabrera zapewnił wyjazdowe zwycięstwo Korony Kielce nad Śląskiem Wrocław. Jedyna bramka w meczu padła z rzutu karnego, po problematycznym w ocenie zagraniu ręką Flavio Paixao. Jednak w przekroju całego meczu, to Korona miała więcej szans na podwyższenie rezultatu, niż Śląsk na doprowadzenie do remisu.

Spotkanie Wisły z Termalicą zakończyło się bezbramkowo. Krakowianie cześciej zagrażali bramce gości, ani razu jednak nie zdołali pokonać Sebastiana Nowaka. Końcówka meczu okazała się bardzo nerwowa, jednak nie ze względu na akcje piłkarskie, a na zamiary boiskowych zapasów, które arbiter spacyfikował żółtymi kartkami dla kadrowicza Krzysztofa Mączyńskiego (Wisła) i Mateusza Kupczaka (Termalica).

W ostatnim meczu kolejki, Pogoń Szczecin zremisowała bezbramkowo  z Zagłębiem Lubin. W końcówce, w doliczonym czasie gry, obie drużyny miały swoje szanse na strzelenie zwycięskiego gola. Tak się jednak nie stało. Dla Pogoni jest to siódmy remis w tym sezonie (tyle samo ma Wisła Kraków).

A w następnej kolejce zobaczymy starcie dwójki nowych trenerów, w dwóch najlepszych klubach ubiegłego sezonu. Ledwie kilka miesięcy temu mecze Legii z Lechem decydowały o podziale tytułów mistrza i zdobywcy pucharu Polski. Teraz Lech Poznań walczy o opuszczenie ostatniego miejsca w tabeli. Legia zaś ma szansę na odniesienie kolejnego łatwego zwycięstwa i zmniejszenie dystansu do liderującego Piasta Gliwice.