15/09/2015 09:29:00

8 kolejka Ekstraklasy

8 kolejka EkstraklasyW dniach 11-14 września rozegrano 8 kolejkę Ekstraklasy. Tradycyjnie przegrał Lech Poznań. Nie bij (już) mistrza! Grupa pościgowa znowu straciła punkty, ale tym razem i Piast Gliwice zszedł z boiska pokonany.
Lechia Gdańsk rozstała się z trenerem Jerzym Brzęczkiem, którego zastąpił Thomas von Hessen. W przeszłości był piłkarzem HSV Hamburg (mistrzem i zdobywcą pucharu Niemiec, zdobywcą Pucharu Europy Mistrzów Krajowych), piłkarzem i trenerem Arminii Bielefeld, trenerem 1 FC Nuernberg i Apollonu Limassol, a ostatnio w drugoligowym austriackim Kapfenberger SV. Pierwszy mecz nowego szkoleniowca przyniósł wymianę ponad połowy drużyny i bezbramkowy remis z Koroną Kielce. Każda z drużyn miała po jednej dobrej okazji do zdobycia zwycięskiego gola.

W Warszawie Legia przespała pierwszą połowę meczu z Zagłębiem Lubin, tracąc przy tym dwa gole. Przed końcem meczu zdołała jednak zremisować, a kolejną bramkę zaliczył Nemanja Nikolić.

Remisowo przebiegało też spotkanie Śląska Wrocław z Jagiellonią, ale w drugiej połowie gospodarze okazali się lepsi i potwierdzili to wynikiem na boisku.
Emocji i bramek od pierwszych minut nie brakowało w Krakowie, gdzie Cracovia podejmowała Termalicę. Ze względu na liczne kartki i przerwy w grze, mecz trwał prawie sto minut, a zakończył się niespodziewanym sukcesem gości. Choć gospodarze w przedłużonym czasie gry  mieli okazję do wyrównania na 3:3.
Podbeskidzie Bielsko-Biała wykorzystało nadal utrzymującą się słabość Lecha i wywiozło z Poznania trzy punkty. To jednocześnie pierwsze zwycięstwo bielszczan w tym sezonie. W drużynie mistrza Polski zadebiutował sprowadzony z Jagiellonii Maciej Gajos. W końcówce miał nawet szansę na zdobycie wyrównującego gola - nie udało się jednak.

Mimo kolejnej porażki Lech Poznań nie zajmuje ostatniego miejsca w tabeli. To bowiem jest w tym sezonie na stałe przypisane Górnikowi Zabrze. Zabrzanie tym razem przegrali 0:1 w śląskich derbach z Ruchem Chorzów.

Drugi z Górników, ten z Łęcznej, w takim samym stosunku pokonał u siebie, Wisłę Kraków. Wisła miała w drugiej doskonałą szansę na zdobycie wyrównującej bramki, ale Brazylijczyk Rafael Crivellaro nie wykorzystał rzutu karnego. To pierwsza porażka Wisły, która okupuje w tym sezonie dolne rejony tabeli dzięki dużej ilości zremisowanych spotkań.

W Szczecinie dobry mecz przeciwko Piastowi Gliwice rozegrał Łukasz Zwoliński. Zdobył dwie bramki, a trzecią dorzucił Jarosław Fojut lobując bramkarza Piasta strzałem z własnej połowy. W ten sposób lider z Gliwic wraca do domu pokonany. A Pogoń, która w tym sezonie jeszcze nie przegrała, obejmuje drugą lokatę w lidze ze stratą czterech punktów. Tabela uległa spłaszczeniu i między trzecią drużyną, Ruchem Chorzów, a dwunastą - Górnikiem Łęczna, są tylko trzy punkty różnicy.

a
Jesienna runda rozgrywek z Lechem Poznań to najgorszy sezon w trenerskiej karierze Macieja Skorży (fot. Kamila Poloczek)

a
Maciej Gajos, na zdjęciu jeszcze w stroju Jagiellonii, nie przyniósł przełomu w grze Lecha Poznąń (fot. Kamila Poloczek)

a
Miroslav Covilo otworzył wynik w meczu z Termalicą w Krakowie, później jednak do glosu doszli goście, którzy odnieśli niespodziewane zwycięstwo (fot. MojaWyspa)

Lechia Gdańsk - Korona Kielce 0:0
Legia Warszawa - Zagłębie Lubin 2:2

Ivan Trickovski 69, Nemanja Nikolić 74 - Krzysztof Piątek 17, Michał Papaopulos 35
Śląsk Wrocław - Jagiellonia Białystok 3:1
Piotr Celeban 58, Piotr Tomasik 62(samob.), Tom Hateley 88 - Piotr Grzelczak 83
Lech Poznań - Podbeskidzie Bielsko-Biała 0:1
Mateusz Szczepaniak 57
Cracovia Kraków - Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2:3
Miroslav Covilo 10, Dariusz Zjawiński 44 - Jakub Biskup 13, 31, Bartłomiej Babiarz 75

2. Łukasz Zwoliński (Pogoń) - 5 goli
3. Martin Nespor (Piast), Michał Przybyła (Korona), Maciej Gajos (Jagiellonia/Lech), Michał Papadopulos (Zagłębie) - 4 gole

Następna kolejka w dniach 18-21 września: