05/09/2015 09:33:00

Niemcy - Polska 3:1 - zabiegani

Niemcy - Polska 3:1 - zabieganiReprezentacja Polski przegrała wyjazdowe spotkanie z Niemcami w eliminacjach do Euro 2016. Po porażce zajmujemy drugie miejsca w grupie, które także daje bezpośredni awans do turnieju finałowego.
Przed meczem Niemcy zapowiadali pewne zwycięstwo. Jednak nie rzucili się do ataku od pierwszej minuty. Umiejętnie regulowali tempo gry, a to zwalniając, a to przyśpieszając. Pierwsze 20 minut rozegrali idealnie taktycznie, po powolnych wymianach piłki w linii pomocy posyłając dośrodkowania na naszą prawą stronę. A stamtąd stwarzali szanse bramkowe. Na tę taktykę nasi gracze na boisku, a sztab szkoleniowy na ławce, zdawali się nie znajdywać recepty.

a
Niemcy - Polska 3:1, udany rewanż za porażkę w warszawie (fot. archiwum Jakub Zajączkowski)

a
Łukasz Podolski zaliczył kolejny, tym razem symboliczny, wystep przeciwko Polsce (fot. archiwum Jakub Zajączkowski)

Najpierw z prawej strony szaleli Hector z Bellarabim i obsłużyli Muellera, który ze  środka pola karnego strzelił na 1:0. Kilka minut później na prawej stronie pojawił się Goetze, który nieatakowany strzelił ostro przy krótkim słupku Fabiańskiego na 2:0.
Spotkanie zaczynało przypominać rytmiczne obijanie Gibraltaru. A kibice przed telewizorami poczęli już zasłaniać oczy rękami.

I wtedy w naszą drużynę wstąpił demon podrażnionej ambicji. To niewiarygodne, ale przełamaliśmy dominację Niemców na ich boisku jeszcze w tej samej połowie.
W efekcie przeprowadziliśmy najpiękniejszą akcję w tym meczu.
Krychowiak przejął piłkę w defensywie, a ta poprzez Milika szybko znalazła się na lewej stronie u boku Grosickiego.  Kamil Grosicki w swoim stylu popędził co sił w nogach wzdłuż linii bocznej, nie dał się dogonić i ostro, na pełnej szybkości dośrodkował w niemieckie pole karne. Tam znalazł się Robert Lewandowski, który mimo asysty dwóch obrońców, w pełnym biegu wykonał fantastycznego szczupaka. Trafił futbolówkę głową z 4 metrów, piłka odbiła się jeszcze od interweniującego Neuera i wpadła do siatki. Było 2:1 w 36 minucie. Jeszcze Polska nie zginęła!
I nie koniec na tym. Końcówka pierwszej połowy należała do nas. A Lewandowski miał jeszcze dwukrotnie szansę na zdobycie gola. Raz, po nieudanym wznowieniu gry przez Neuera, posłał potężny strzał, odbity jednak na rzut rożny. Drugi raz, gdy z rożnego strzelił głową tuż przy słupku, piłka zmierzała do pustej bramki, lecz Mario Goetze wybił ją głową w pole.
Na tych obiecujących wydarzeniach zakończyła się pierwsza połowa.

a
Łukasz Fabiański - choć bardzo się starał, nie zatrzymał Muellera i Goetzego (fot. archiwum Jakub Zajączkowski)

a
Niemcy - tabela grupy D uporządkowana (fot. archiwum Jakub Zajączkowski)

Kilka minut po przerwie na boisku pojawił się Ilkay Gundogan, który podkręcił tempo drużyny niemieckiej. Nikt nie był go w stanie dogonić na boisku. A ze strony naszej ławki rezerwowych brak było odpowiedniej reakcji. I już za kilka chwil Goetze wyszedł na doskonała pozycje do strzału, na szczęście trafił w słupek.
Trzeba przyznać, że pięknie oddawaliśmy ciosy. Kamil Grosicki dwukrotnie miał doskonałe okazje do wyrównania stanu meczu na 2:2. Za pierwszym razem po strzale Mączyńskiego i odbitej na oślep piłce przez Neuera, spodziewał się chyba odgwizdania spalonego, bo nie trafił do bramki będąc sam na sam. Za drugim razem otrzymał doskonałe podanie w tempo od Krychowiaka i strzelił leciutko. No cóż, jeździec bez głowy.
Jednak od 70 minuty inicjatywę przejęli gospodarze i nie oddali jej do końca. W naszą grę wstąpiła pewna bezradność, czego objawem była akcja, po której Goetze zdobył trzecią bramkę w 82 minucie. Tradycyjnie szarżował po naszej prawej stronie i nikt nie był w stanie go powstrzymać. Podał do środka pola, skąd Mueller strzelił w pełnym biegu, a i jemu nikt w tym nie przeszkadzał. Kiedy Fabiański bronił strzał, dramatycznie nogami odbijając piłkę przed siebie, Mario Goetze zataczał właśnie łuk odchodzący od bramki w naszym polu karnym. Oczywiście nadal nikogo przy nim nie było. Dopadł do odbitej przez Fabiańskiego piłki i strzelił do pustej bramki na 3:1.
Na tym niemieckim akcencie zakończyło się to spotkanie.
W ten sposób straciliśmy pierwsze miejsce w grupie. Pozostajemy na drugim, nadal dającym bezpośredni awans.
W pozostałych meczach Irlandia planowo pokonała Gibraltar, a Gruzja sprawiła nam miłą niespodziankę wygrywając 1:0 ze Szkocją. W ten sposób zachowaliśmy trzypunktową przewagę nad Szkocją, a do walki o miejsce premiowane awansem realnie wraca Irlandia. Taki układ sprawia, że 7 września będziemy mocno kibicowali Niemcom w ich meczu ze Szkocją. Strata kolejnych punktów może wyeliminować z walki drużynę Gordona Strachana. Miejmy więc nadzieję, że nasi wczorajsi rywale zachowają motywację do gry na najwyższym poziomie przeciwko Szkocji i Irlandii.

a
Walery Kazaiszwili, na zdjęciu w dolnym rzędzie drugi od prawej, zapewnił zwycięstwo Gruzji nad Szkocją w Tbilisi (fot. archiwum Paweł Śrutwa)