16/07/2015 22:40:00

Legia Warszawa - FC Botosani 1:0

Legia Warszawa - FC Botosani 1:0Warszawska Legia pewnie pokonała Rumunów z Botosani w pierwszym meczu II rundy eliminacyjnej Ligi Europy. Śląsk Wrocław i Jagiellonia Białystok zremisowały swoje mecze bezbramkowo.
Legia Warszawa zmierzyła się u siebie z 8 zespołem ligi rumuńskiej - FC Botosani. Piłkarze tego klubu występują w rozgrywkach UEFA tylko z powodu wycofania się zespołów, które zajęły wyższe miejsca w tabeli. Po sezonie 2014/2015 Botosani wymieniło ponad połowę  składu. Na początku meczu nie było jednak widać różnicy w zgraniu między Legią a jej rywalem. A rumuńska obrona seryjnie łapała na spalone Nikolića i Kucharczyka. Gorzej poczynali sobie goście w ofensywie, bo oddali tylko jeden strzał na bramkę Duśana Kuciaka. Bardzo lekki i z bardzo daleka, a jego autorem był Ciprian Brata. Przeprowadzili także jedną szybką kontrę - w końcówce pierwszej połowy. Akcję tę przerwał wślizgiem w polu karnym Jakub Rzeźniczak.

Ataki Legii wolno się rozkręcały, ale były dużo groźniejsze. W 22 minucie Guilherme zagrał z klepki do Nikolića, który strzelił groźnie. Płamen Iliew z trudem odbił piłkę przed siebie, a w dobitce Kucharczyk głową nie trafił do pustej bramki.
Zaraz po przerwie tym razem Nemanja Nikolić próbował głową z bliskiej odległości, ale Iliew znowu nie dał się zaskoczyć.
W 51 minucie aktywny Onderj Duda przedarł się prawą strona i płasko dośrodkował w kierunku trzech legionistów stojących na szóstym metrze, żaden z nich nie sięgnął piłki.

Z upływem czasu goście ograniczali się prawie wyłącznie do przeszkadzania na boisku. Jedyną dobrą okazję do strzelenia gola miał w 66 minucie Raul Costin, który kąśliwie strzelił z rzutu wolnego, zmuszając Kuciaka do wysiłku.
Pod bramką Płamena Iliewa działo się zdecydowanie więcej, zwłaszcza po wejściu na plac gry Michała Żyro. W 77 minucie zawodnik ten kolejny raz dośrodkował z prawej strony płasko w pole karne. Rumuński defensor wybił piłkę nieco na oślep i trafiła ona pod nogi Ondreja Dudy. Ten przyjał ją na 18 metrze i natychmiast strzelił celnie w lewy róg bramki Iliewa. Wydawało się, że za chwilę padna kolejne gola dla Legii, tym bardziej, że z lewej strony boiska uaktywnił się Michał Kucharczyk. Tak się jednak nie stało, bo piłka po jego akcjach padała łupem obrońców lub bramkarza.

Rumuni jednak słabli z każdą minutą. W doliczonym czasie gry Iliew dwukrotnie uratował swoją drużynę od wyższej porażki. Najpierw nogą obronił strzał Kucharczyka z kilku metrów w polu karnym, a tuż potem sparował dobitkę Ondreja Dudy. Tym mocnym akcentem zakończył się mecz w Warszawie.
Mimo skromnej zaliczki, możemy z optymizmem czekac na mecz rewanżowy, gdyż Botosani nie pokazali silnych atutów w grze ofensywnej. Bronili się solidnie, lecz z upływem czasu stracili siły i całkowicie oddali inicjatywę Legii. Przebieg meczu rewanżowego zapewne będzie podobny.

a
Ondrej Duda - nie udało się przejść do Interu Mediolan, udało się pokonać Botosani! (fot. archiwum MojaWyspa)

Protokół meczowy:

16. lipca 2015, Warszawa
mecz II rundy eliminacyjnej Ligi Europy, sezon 2015/2016
Legia Warszawa - FC Botosani 1:0 (0:0)
bramka: Ondrej Duda 77
żółte kartki: Broź, Rzeźniczak, Guilherme (Legia) oraz Vasvari, Cucu(Botosani)
sędziował: Ante Vicemilović (Chorwacja)

Składy:
Legia: 12.Duśan Kuciak - 28.Łukasz Broź, 25.Jakub Rzeźniczak, 2.Michał Pazdan, 17.Tomasz Brzyski - 6.Guilherme(33.Michał Żyro 67min.), 37.Dominik Furman, 3.Tomasz Jodłowiec, 18.Michał Kucharczyk - 8.Ondrej Duda(16.Michał Masłowski 90+3min.), 11.Nemanja Nikolić (99.Aleksandar Prijović 67min.)
Trener: Henning Berg
Botosani: 1.Płamen Iliew - 88.Radosław Dimitrow, 4.George Miron, 3.Andrei Cordos, 20.Florin Acsinte - 7.Ciprian Brata(9.Petre Ivanovici 68min.), 17.Nicolae Cucu, 29.Raul Batin - 10.Gabriel Vasvari (16.Scott Robertson 64min.), 30.Raul Costin(8.Marius Croitoru 84min.) - 21.Mihail Roman
Trener: Leontin Florian Grozavu

Dwa pozostałe zespoły zremisowały swoje spotkania bezbramkowo. Oto protokoły meczowe: